Експертите обмениха различни идеи и опит във връзка с оценката на риска и прогнозирането на природните бедствия наводнения, засушавания, гръмотевични бури, замърсяване на въздуха и др.
През двата дни общо 93 участия по различни теми са били представени пред учените, каза пред Радио София г.л. ас. д-р Анастасия Стойчева от НИМХ. Тя посочи, че част от направленията, по които учените са дискутирали са - Наблюдения и асимилация на данни за земната атмосфера, хидросфера и биосфера; Климатични изследвания – минало, настояще, бъдеще; Води – реки, подземни води, Черно море; Екстремни явления - наводнения и суши и др.
Анастасия Стойчева отбеляза и, че на 22 март предстои Световния ден на водата, а на 23 март – Световният ден на метеорологията.
„На 22 март в НИМХ имаме ден на отворените врати. Тогава колегите от други институции и най-вече всички граждани ще могат да се запознаят със съвременната работа в Националния институт по метеорология и хидрология“, каза д-р Стойчева.
Тя обясни, че тази година мотото на Световния ден на водата е „Използване на водата за мир“.
Учените от НИМХ са разработили и сайт, на който потребителите могат да видят прогнозата за замърсяването на въздуха с фини прахови частици.
„Все по-голямата нужда от информация, ни подтикна да работим в посока да създадем такъв сайт, на който да се визуализират прогнози за фини прахови частици с различни размери, включително и за пустинен прах”, каза Стойчева.
Прогнозата за качеството на въздуха, може да бъде видяна тук.
Тази година, в началото на май се навършват 68 години от първата издадена метеорологична прогноза у нас, добави Анастасия Стойчева.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..
В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..