Ето какво ни разказа:
"Става въпрос за стойностен проект, в който имам честта да бъда участник. Много интересна беше срещата ни с Николай Миразчийски, който ме покани на разговор с идеята да направим (защо пък не) един проект, който е свързан с "Тракийски танци" на Петко Стайнов. До този момент не е поставяна цялата сюита, а само част от нея, от наши бележити хореографи в миналото. Стори ми се интересно, без да познавам в дълбочина музиката и казах – да опитаме".
Кандидатстват за финансиране и получават такова от Столичната община, след което започват работа по проекта.
"Колкото повече навлизах в изследването на музиката, колкото повече се свързвах с движението, дишането, диханието, експресията в музиката на Петко Стайнов, "Тракийски танци", толкова повече в мен се запалваше пламък, който е повече от танцуване, нещо повече от изживяване", посочи Анна Пампулова.
"Понеже музиката е на високо ниво, искаше ми се респектиращ да бъде и танца. Има танцуване, много танцуване в съвременен стил, мога да кажа, че тази музика по всяко време би била съвременна", допълни тя.
В концерта за пиано и балет участват и други композитори, отново изявени имена, като Димитър Ненов и Панчо Владигеров.
"Този концерт е от не толкова популярни техни произведения, които се изпълняват на пиано. Включи се и проф. Смилков, който направи транскрипцията на музиката на пиано и я свали специално за "Тракийски танци" на четири ръце, когато репетираме забравям да гледам артистите, а следя движенията на пианистите, които правят хореографията. Те сякаш танцуват на рояла, а професор Смилков с толкова красив замах свири произведения", не скри вълнението си хореографът.
Доцент Анна Пампулова разказа и за уникалността на мястото, където ще се случи самият концерт – галерията на НБУ, в чието пространство освен изложби и различни пърформанси, се правят и музикални концерти.
"За първи път събираме силно респектиращи музиканти с невероятна музика, с едновековна история и танцьори-дипломанти от "Танцов театър" от департамент "Театър" на НБУ, като за първи път срещаме преподаватели и студенти на една сцена, което е вдъхновяващо, защото ние не се поглеждаме един-друг с идеята да бъдем критични, а за да се обвържем през музиката по-скоро като съ-творци", разкри тя.
"Мога да кажа за спектакъла, че е полифония на различни изкуства. Ние сме съмишленици в един изключителен проект и мисля, че преоткрих тези автори – Панчо Владигеров, Димитър Ненов и Петко Стайнов, всеки един от тях носи този немски експресионизъм, който Европа носи и внася в България точно преди век, да се свържеш с подобна музика е като да живееш в бъдещето. Мисля, че това е музика за всички времена", изтъкна доц. д-р Анна Пампулова.
Съпреживейте нейното вълнение в разговора на Крис Илиев и Деси Попова в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..