„Триадица“ е един от столичните районите с най-много чакащи за детските градини. Около 1000 деца годишно не успяват да се класират в детско заведение. Анализ, направен от районната администрация на „Триадица“ показва, че в рамките на следващите 3-4 години най-вероятно проблемът ще се прехвърли и в училищното образование. Тогава няма да достигат и места за учениците в началните класове, каза в колата на Радио София кметът на „Триадица“ Димитър Божилов.
„Започнахме изграждане на нова детска градина за 8 групи. Районът е 90 000 души, като демографският му профил се изменя в годините. От 2014 г. сме в бейби бум и имаме все повече млади семейства. Затова е и този недостиг на места в детските заведения…От близо година и половина функционира новата детска градина в „Манастирски ливади““, обясни Божилов.
Той добави, че приоритет на районната администрация е подобряване на образователната инфраструктура, а основното предизвикателство е осигуряване на свободни общински терени, на които да бъдат построени нови детски градини и училища.
В момента тече предпроектно проучване за изграждане на ново училище с пет паралелки в кв. „Манастирски Ливади“.
На дневен ред е и въпросът с паркирането. Южният парк е емблемата на район „Триадица“, но жителите кв. „Стрелбище“ страдат, заради многото паркиращи около парка, особено през уикенда. Поредица от обществени обсъждания обаче показва, че жителите на район „Триадица“ са против въвеждането на платена зона за паркиране.
Димитър Божилов каза още, че в момента текат ремонтни работи по бул. „Тодор Каблешков“. Ремонтът е трябвало да бъде съгласуван с район „Триадица“, отбеляза той. Така е можело да бъдат избегнати проблеми, които в момента са факт. С разширението се въвежда нова организация на движението, която предвижда оставяне без вход и изход на една от малките улички, която се намира в близост до кръстовището на бул. „Тодор Каблешков“ и ул. „Луи Айер“, добави Божилов.
Децентрализацията в Столичната община е необходима стъпка, според кмета на „Триадица“, защото разчетите показват, че ако се връщат 20% от местните данъци и такси, районните администрации ще могат да отговорят на всички нужди на жителите.
Подробности можете да видите и чуете във видеото.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..