Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Седмица на гората" ще протече с различни събития

Снимка: Fb/Седмица на гората

Със "Седмицата на гората" се чества и професионалният празник на лесовъдската колегия в България. По традиция тя се отбелязва всяка първа пълна седмица на месец април. Горските структури в цялата страна организират кампании, свързани със залесяване и почистване на горските територии. Предвидени са образователни игри и събития с деца от училища и детски градини в цялата страна. Подробности разказа д-р инж. Анна Петракиева, зам. изп. директор на Изпълнителна агенция по горите (ИАГ).

"Седмица на гората", освен като професионален празник на всички лесовъди и служители в горите, който тази година отбелязваме за 99-а година подред е период, в който всички ние лесовъди отваряме врати към обществото, с цел да представим различните аспекти от нашата професия", каза тя.

В рамките на събитието в редица части на страната се организират различни мероприятия, между които множество изложби с творби на подрастващите. Всички структури на ИАГ ще отворят врати за гражданите, за да бъдат те запознати с дейностите, които агенцията изпълнява, отбеляза д-р инж. Анна Петракиева. Тя допълни, че работата на лесовъда не е достатъчно позната в обществото, а две от основните дейности, които се извършват са дърводобив и залесяване.

"Но това са само първата и последната брънка от една доста сложна, трудна, отговорна работа на лесовъдите по създаването, отглеждането, грижата за гората и нейните обитатели", добави д-р инж. Петракиева.  

По думите й обществото разглежда дърводобива като негативна страна от професията на лесовъдите, а реално хората не забелязват, че в ежедневието си сме заобиколени от дървесина, която се добива от горите. Борбата с горските пожари, бракониерите и грижата за горските обитатели остават скрити за обществото, посочи тя.

"Гората в цял свят е силно повлияна от човешката дейност. Като се започне от залесяването в миналото, а и сега, една изкуствено създадена гора от човека трябва да продължи да бъде обгрижвана от хората. Ние лесовъдите наистина знаем какво правим за гората, знаем как да се грижим за нея и дейностите, които планираме и провеждаме в нея в никакъв случай не й нанасят вреда", каза още д-р инж. Петракиева.

Тя допълни, че състоянието на горите у нас е доста добро, като близо 40% от площта на България е покрито с гори и тази площ ежегодно нараства, на фона на световните тенденции за обезлесяване. За последните 60 години прирастът на горските масиви се е увеличил два пъти. За изминалата година той е близо 14 млн. куб. м., а ние ползваме едва половината. Д-р инж. Петракиева отбеляза, че горската педагогика е насочена към децата, но нейната цел е да достигне до всички хора.

"Можем да покажем, че трябва да се грижим всички заедно, не само ние лесовъдите, но и цялото общество да имаме отговорно отношение към природата, към гората, защото тя си е наша и трябва да я пазим", каза тя.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва проект "Мама работи“ - в подкрепа на работещите жени-майки

Проектът “Мама работи“ е в подкрепа на работещите жени-майки. Изпълнител на проекта е Фондация “Мама има работа“ с финансовата подкрепа на Столичната община – Програма “Европа“ 2025, в партньорство с НЧ “Мечталище 2024“ и район „Лозенец“. Проектът цели да идентифицира нуждите на работещите жени-майки, да подкрепи тяхното личностно и професионално..

публикувано на 17.07.25 в 20:13

Какви имоти в София са обявени за нищожни

Разкрития на представители на ДБ относно продажбата на държавни имоти с отпаднала необходимост в София. Още преди месец се заговори за терени на няколко километра от сградите на БАН, както и такива в район “Лозенец”, които са предвидени за улици, а преди няколко дни темата повдигна и районният кмет на "Лозенец" Константин Павлов, който посочи, че..

публикувано на 17.07.25 в 19:34

11 процента ръст на туристите в София от началото на годината

От началото на 2025 година напливът от туристи в София се увеличава с 11% на годишна база, това уточниха от Общинско предприятие "Туризъм" при Столичната община. Данните посочват, че за периода януари-юни столицата е посетена от над 647 хил. туристи. Най-голям интерес проявяват посетители от държавите Израел, Италия, Испания, Франция,..

публикувано на 17.07.25 в 18:49

За поне 150% от МРЗ настояват специалистите по здравни грижи

Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи настоява за по-високи заплати и по-добри специализации. “Промените, които ние предлагаме и които на 14-ти внесохме като наше предложение в Министерство на здравеопазването касае освен увеличаване на заплащането - едно от основните ни искания. Искам да обясня, защо е толкова важно да бъде..

публикувано на 17.07.25 в 17:41
Рила

Продължават честванията по повод юбилейната 130-годишнина от създаването на БТС

За събитията  и нови активности предвидени по повод 130 години от създаването на Български туристически съюз,  разказа в предаването “Радиокафе“ изпълнителният секретар на БТС Лъчезар Лазаров, който не скри вълнението на екипа на БТС и на всички туристически дружества по повод юбилейната годишнина в настоящата 2025-а година...

публикувано на 17.07.25 в 15:19

Археолози откриха богат женски гроб в Хераклея Синтика

Богат женски гроб проучва екипът на проф. Вагалински в Западния некропол на Хераклея Синтика, източно от откритата малко по-рано днес плоча със семеен портрет, съобщават от Archaeologia Bulgarica. Жената е погребана с накити - една златна обица на лявото ухо /по-масивна от намираните досега/, бронзова гривна на ръката, костени игли в прическата. До..

публикувано на 17.07.25 в 14:47

Изложба представя историята на Гвардейския оркестър и развитието на българската музикална култура

Изложбата “Гвардейският оркестър и формирането на културния и музикален живот в столицата и страната“ се откри днес, 17 юли, в градината пред Народния театър “Иван Вазов“. Тя съдържа архивни снимки и документи, чрез които посетителите ще имат възможност да се запознаят отблизо с дейността около формирането на тези първи музикални състави..

публикувано на 17.07.25 в 13:04