След изтичането на гратисния период от три месеца и половина, от 1 април лекарите изписват антибиотици само с електронна рецепта.
Вече издадените хартиени рецепти ще бъдат валидни и могат да се изпълняват в аптеките до 30 дни.
За да получи рецептата си, пациентът трябва да каже ЕГН-то си и датата на изписване. Това е т. нар. двуфакторна защита върху рецептата. Оттам нататък се зарежда лекарското предписание и фармацевтите могат да видят дозировката.
Друга важна промяна, която засяга пациентите и влезе в сила от началото на този месец е това е че 56 лекарства за сърдечно-съдови заболявания вече са безплатни. Здравната каса поема 100% от цената за една разновидност на лекарствата, съдържащи 52 активни вещества, които са включени в позитивния лекарствен списък. В списъка са включени и всички 407 дозировки и търговски наименования на тези 52 активни вещества, които притежават разрешение за употреба в страната.
От 1 април е в сила и удължената с 15 дни забрана за износ на инсулинови лекарства и на антибиотици за деца.
"Електронните рецепти за антибиотици бяха въведени за пръв път през октомври 2023 г., но не се забелязва развитие оттогава, освен подобрения за преноса на данните от страна на софтуерните фирми. Иначе още получавам обаждания от аптеки, че не виждат съответното предписание", коментира пред БНР-Радио София д-р Георги Миндов - председател на Контролната комисия на софийските общопрактикуващи лекари.
Колкото до медикаментите за сърдечно-съдови заболявания, по думите на д-р Миндов някои от лекарствата в дадена група не могат да бъдат открити и пациентите не могат да ги получат, дори и да са най-евтини. Освен това списъците не се актуализират своевременно. Другите, чиято цена се намалява, не могат да бъдат предписани в комплект на една електронна рецепта.
Това отнема време на лекаря, на пациентите и на фармацевтите.
"Чакането и разкарването компрометират добрата идея. Заради бъговете и дори блокирането понякога, системата генерира минуси. Дори обслужването става по-бавно", коментира общопрактикуващият лекар.
Предимствата на електронните рецепти открои маг. фарм. Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз.
"Първо: Електронната рецепта не може да бъде загубена. Остава следа кой кога и какво е предписал. Второ: Електронните рецепти дават възможност да има една обективна истина, а не просто твърдение на това какво се предписва, какво се отпуска, придържа ли се пациентът към терапия? Става ясно и колко от рецептите остават неизпълнени. И дали защото ги няма в наличност. Всякакви анализи могат да бъдат правени само при електронни рецепти."
По думите на маг. фарм. Маринов в началото е имало проблеми, но са направени подобрения в системата. Беше дадена възможност за т. нар. еквивалентна замяна (може да се даде друга/и разфасовки), която многократно така улесни достъпа на пациентите до терапия.
"Държа да отбележа, че напълно платени, 100% реимбурсирани са само 56 лекарства, при останалите стотици пациентът ще усети съществено намаление на доплащането. Касата заплаща напълно само референта, тоест най-евтиния продукт в групата.Но преди върху тези лекарствени продукти, когато не са 100% реимбурсирани от касата, аптеката е имала надбавка, тоест се е формирала някаква печалба. Сега аптеките ще ги отпускат на практика на цената, на която ги получават от търговеца на едро и ще чакат 1 месец здравната каса да им възстанови тези пари. По този начин аптеката допълнително допринася за това пациентът да плаща по-малко."
Разговорите води Катя Василева.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..