По темата за безопасността по пътищата не може да се даде универсална и лесна рецепта, която да е ефективна винаги и навсякъде. Това е система с различни компоненти: път, човек, превозно средство и среда.
За да се постигне желания резултат би трябвало да се въздейства по всички линии.
Това коментира пред БНР-Радио София Светослав Васев, експерт в Държавна агенция "Безопасност на движението по пътищата":
"Както знаем, има и приета национална стратегия, която е рамков документ с времеви хоризонт от 10 години. Там са засегнати тематични направления, по които се работи постоянно. Става дума за интегритет - да се работи във взаимодействие с всички органи и институции, които имат ангажимент по темата за безопасността на движението по пътищата; т. нар. социално отговорно поведение, учене през целия живот с цел да се формира такъв тип поведение на хората, че да могат те да бъдат полезни за обществото и да се придвижват безопасно за себе си и за околните; контролът - превантивен и ефективен с всичките му средства, които разполага държавната машина; щадяща инфраструктура - пътят да е такъв, че и при допусната човешка грешка или нарушение, да може да се запази неговият живот и здраве."
Васев припомни, че за безопасното придвижване е много важен опитът. Трябва по-дълго време да е управляван автомобилът, и то в различни условия.
Той отбеляза, че се работи с Министерство на образованието и науката за залагане на темата за безопасно движение по пътищата в учебните часове, за да се получават поне базови знания и умения.
"Защото в момента водачите на индивидуални електрически превозни средства – т.нар. тротинетки, могат да се качат дори без да знаят абсолютно каквито и да било правилата за движение. Благодарение на държавната агенция се инициира такъв дебат конкретно за тротинетките и се регулираха в нашата държава. В Европейския съюз не навсякъде са регламентирани по еднакъв начин", допълни Светослав Васев.
Чуйте разговора на Константин Лавсов.
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..
В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..