"Тъкмо на този ден много погледи ще бъдат насочени към това, как ние да обединим усилия за да подкрепим екологичното развитие, или по-скоро възстановяването на баланса между човек и природа и затова е на тази дата. Ние всички сме свидетели на все по-нарастващи природни явления, които ни припомнят, че имаме доста работа да вършим", каза тя.
Според думите й в широката общност темата за климатичната адаптация и природобазираните решения е много актуална. "Тя е и рамката на европейската ни програма, към която ние принадлежим", добави Безуханова. И посочи, че младото поколение е по-осъзнато за задачите, които имат да решават в техния зрял живот, защото тъкмо те ще бъдат тези, които в следващите 50-70 години ще имат формалния ангажимент да се погрижат за това, човечеството да може да живее в качествен свят.
Безуханова посочи, че в много компании има зелени профсъюзи, целящи да намалят въглеродния отпечатък на фирмата. На форума ще присъстват водещи фигури от политиката, бизнеса и местната власт, както и експерти от академичната общност.
"Ние виждаме с тревога, че дори сега в момента температурите са нетипични за нашата житейска опитност. Също така редом със затоплянето, в градовете се произвеждат голяма част от парниковите емисии - мръсният въздух, това, че все-повече се намаляват зелените пространства и в една средносрочна перспектива, животът в градовете става по-малко привлекателен. Затова и ние решихме да се фокусираме върху мерките за столицата, която сама по себе си концентрира 20% от икономиката на България и една пета от населението на страната.", каза тя.
Безуханова отбеляза, че българската икономика е три пъти по-енергоемка от европейската и едва 2.8% от използваните материали се рециклират. По думите й София има добри перспективи да се развие като зелен град, но без разбирането и участието на бизнеса и гражданите, идеите няма как да бъдат пълноценно реализирани.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..
Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа в предаването "Ритъмът на столицата"..
Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..
Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но той не е сам в този път - зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..
Младата изпълнителка Елия Тодорова - Eliya, кани всички на първия си самостоятелен концерт в София на 5 ноември. На сцената с нея ще бъдат Даниеле Феббо (бас и аранжименти), Кристиан Желев (барабани), Николай Костадинов (пиано), Jeko (китара), Иван Йорданов (алт саксофон), Тодор Бакарджиев (тромпет), Гален Николов (баритон саксофон). Певицата казва,..
Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ . "Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3..
Националната галерия провежда безплатна образователна програма с фокус към деца, младежи и семейства . Целта на „Форми, изкуство в публична среда“ е приобщаване към визуалните изкуства чрез поредица от ателиета в “Квадрат 500”. Изкуствоведите от Националната галерия прилагат нестандартни и иновативни подходи за обогатяване знанията на..