Подробности по темата разказаха доц. д-р Влади Божилов, доцент в катедра "Астрономия" и заместник-декан на Физическия факултет и Драгомир Димитров - директор "Маркетинг" в център Музейко. По думите на Димитров в Музейко идват много деца и когато детето е живо в нас, ние също мечтаем, живеем много по-чисто, по-искрено и по-вдъхновено.
"Музейко е едно вдъхновяващо място, което кара децата да се срещнат с науката, но не само да се срещнат, но и да се вдъхновят от нея, да разберат колко забавна, интересна и колко необятна е тя. И освен всичко друго да се опитат да видят какво носят в себе си, което е тяхна заложба, техен талант и тяхна наклонност, за да могат след това вероятно да го продължат в живота си и като образование и като социални отношения, които им предстоят. Това е една гаранция, че ние бихме живели в едно щастливо общество, защото когато хората работят това, което представляват и са открили навреме своя талант и своите заложби, те работят много по-щастливо, по-вдъхновено, по-пълноценно, което се отразява и на обществото ни като живот", сподели Димитров.
Доц. д-р Влади Божилов отбеляза, че в последните години интересът към космоса става все по-голям. Това е така, защото успехите на всички космически програми показват, че космосът е най-голямата загадка, която ние като човечество можем да изследваме.
"На 12 април отбелязваме полета на Юрий Гагарин, първият човек в космоса, но в Музейко ще видите и кои са следващите откриватели. Може би един или една от младежите, които ще стъпят в Планетариума след това ще бъдат следващият Илон Мъск, или следващият човек, който ще стъпи на Луната. Ще споделя, че месец април е и месец на Физическия факултет, тъй като на 20 април имаме пролетен ден на отворените врати", каза той.
По думите на Димитров Планетариумът в Музейко е едно интерактивно място, в което децата преживяват разходки в космоса и това провокира въображението им. Това е първият постоянен планетариум в София и всички научни шоута в него са оригинални и разработени само за Музейко. Най-новата програма, която ще бъде представена за пръв път на 13 април е филмът "Напред към Луната", като за него са пуснати специални допълнителни прожекции.
"Това, което аз ще представя на 13 април е какво е в сърцето на Млечния път. Знаете ли, че нашата галактика крие истинска изненада в своето сърце - огромен масивен обект, който учените наричат "Свръхмасивна черна дупка". Но какво е това и как децата могат да разберат как живеят звездите, как се раждат и какви са интересните обекти в Млечния път, всичко това ще представим заедно с вас. Тъй като всичко в Музейко е интерактивно, забравете тези може би скучни уроци и представи от училище за физиката като нещо, в което някой говори и вие помните. Не. В Музейко всичко е интерактивно, забавно и затова заедно с децата и родителите на 13 април ще разкрием тайните на Млечния път", сподели . д-р Влади Божилов.
Димитров допълни, че ще има специална декорация свързана с темата за космоса и селфи кът, където децата ще могат да облекат скафандър на космонавт и да се снимат. Доц. д-р Влади Божилов посочи, че в най-новото шоу "Напред към Луната" е използван интереса на всеки човек за това защо свети Луната, защо се е образувала, какво е представлявала тя за древните хора, виждаме ли само едната й страна. В шоуто посетителите ще могат да видят и обратната странаа на Луната и да се уверят, че тя не е тъмна. Той отбеляза, че в момента няма пилотирани мисии до земния спътник, защото космическата надпревара между СССР и САЩ през 60-те години на миналия век отнема огромни финансови ресурси и след успеха на програмата "Аполо" тези ресурси са насочени към други мисии - справяне с глада, с неравенствата и прочее.
"Това, което променя играта е Илон Мъск, който показва, че космосът може да бъде достъпен достатъчно евтино", добави доц. д-р Влади Божилов.
Къде е мястото на България на космическата карта?
Освен производството на леофилизирани храни, всеки посетител на Музейко може да види космическата оранжерия "Свет 2". Доц. Таня Иванова е автор на първите растения отгледани в космоса от семе до възрастно растение. Тя ще бъде гост на 11 април на кръжока по астрономия и ще разкаже както за миналите успехи, така и за бъдещите, които предстоят в областта на космонавтиката. На 8 април в София Тех Парк ще се случи интересно събитие "Ало, Слънце" - Луната ще застане между Земята и Слънцето в пълно слънчево затъмнение.
"Това е събитие, което ще позволи от България да усетим магията на изучаването и наблюдението на пълно слънчево затъмнение, тъй като стечение на географското положение на България се случва така, че от нашите географски ширини няма да можем да го наблюдаваме на живо. То ще се наблюдава в Северна Америка, където се нарича Великото северноамериканско затъмнение", каза доц. д-р Влади Божилов.
Той отбеляза, че Луната постепенно се отдалечава от Земята - с около 4 см. на година, което означава, че след милиони години ще дойде момент, в който тя няма да може да закрие Слънцето.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..
В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..