Актьорът Юрий Рахнев за първата си книга „Странично осветление‘‘:
"Нямам формално актьорско образование, нямам самочувствието, че съм актьор. Сега този малък роман като че ли събра поточетата от всичките тези места - социология и културология. Отидох на преклонна възраст да ги уча в Бристол. Една от болките, скрити в книгата е за тези стереотипи. Когато хората на средната възраст отиват в тъча.
Това е последица от пост-соца. Бохемската култура като че ли загина у нас. Имам субективна гледна точка. Говорим за състояние на духа, което се предава на атмосферата на един град. Когато това липсва остава само консуматорската култура, да ядеш и пиеш и танцуваш няма нищо общо с бохемата.
Книгата ми е последствие от старата ми любов, фотографията. Тя е метафора, алегория - героят заради нея се набутва в една интрига, която трябва да разбере.
Написването на книгата бе много силно като заявка в живота ми. Градът присъства с маниерност, абсолютно тенденциозно. Той е част от болката по отиващата си бохемска култура. Градът в страничното осветление. Не е имагинерен, топосът не се пренася върху нещо друго. Всеки, който има отношение към приятните разходки, фланьорстването, може да остане доволен от книгата.
Тя се подчинява на един строг сюжет, героят е поставен пред на пръв поглед морална дилема, която трябва бързо да разреши. Има няколко пласта, криминале ноар. Другото е нежната колебливост на героя – заради неговите вътрешни пътувания, той успява да вземе решения в интригата, в която се е заплел. Оказва се, че е много силен.
Проблемът в градската ни култура, където и да е тя, е че хората, които идват, не прегръщат неговата идентификация - за тях остава консуматорския дух, мястото, където получаваш фиша от заплатата. Затварят се в себе си, лицата им униват и ходят замислени по този философски начин. Героят мин ходи през много меланхолии и тъги, но те са му опора.
Смятам да продължа да пиша, мисля че писането ме прави доста пълен като дух и като личност. Ако един читател си даде малка доза търпение, ритъмът ѝ ще те поведе, няма да излъже читателя. Много искам по-млади хора да я прочетат. Болката по прекъснатите субкултурни течения. А може и аз да не ги виждам. Книгата не говори за вкуснотиите на баба, как сме яли джанки като сме се катерили по разни клони. Говори за по-друг свят. Тя е покана, кодовете са малко."
В Плевен тържествено беше открит Шестият международен конкурс за млади оперни певци “Гена Димитрова“. Конкурсът се провежда в периода 19 - 22 май 2025 година. Организира се от Плевенската филхармония, с подкрепата на Община Плевен, под патронажа на Министерство на културата. Престижният конкурсен форум беше открит в зала “Музикална слава на Плевен” в..
В най-голямата в страната Клиника по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом" предстои към Интензивното отделение да се обособи Сектор за кенгуру-грижа . Целта е да се подобри грижата за преждевременно родените и да се осигури активно участие на семействата на малките пациенти. Кенгуру-грижата е метод , въведен преди почти 50 години и то в..
От рок към поп-денс се трансформира култовата песен на Б.Т.Р. "Защо". Славчо Николов от рок групата дава идеята на момичетата от трио "Вива" да направят кавър версия на тяхната песен от 2014-та. Двамата, с Алекс Нушев работят по аранжимента и ето, че песента вече има своята денс версия. "Нашата цел беше да е песента на Б.Т.Р., но да си е с..
На 24-ти април започва "Училище за отговорни инфлуенсъри" - първата в България образователна платформа за обучение и сертифициране на създатели на съдържание. Основната цел на платформата е да обучава и сертифицира създатели на съдържание, като насърчава по-осъзната, етична и безопасна онлайн комуникация. Програмата е създадена в отговор на..
Увеличаване на здравните вноски и/или допълнително здравно осигуряване ; ефективен контрол върху разходите – това бе едно от 10-те предложения за приоритети в здравеопазването, които направи Българската болнична асоциация (ББА). Средствата в този сектор от години са недостатъчни. Част от тях не се разходват правилно. " Нека има контрол на..
Гьоте-институт България отново поставя акцент върху фотографското изкуство в своята културна програма, със специална авторска поредица от лекции „Азбучници на войната и мира“. Лекциите проследяват германската фотография преди и след Втората световна война . Лекциите са продължение на инициатива, започнала още през миналата година. “Аз поемам..
Единственото село в България с паметник на Буквите – с. Иваняне, празнува на 24 май, съобщиха от районната администрация в Банкя. Празничната програма ще завладее селото още от сутринта, като кметът на Иваняне Албена Иванова и район "Банкя“ са замислили тя да приключи чак в 22.00 часа. Програмата ще започне в 09.30 часа с разходка с..