Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Дни на роботиката'24 към ТУ- София" с поредно издание

Снимка: Радио София

Най-голямото състезание по роботика в България - "Дни на роботиката'24 към ТУ- София" се завръща на 13-ти април 2024 г. То ще се състои в 7-ми учебен блок на Технически университет - София, като ще бъде с нов облик и състезателни категории. Състезанието е инициатива на клуба по Роботика към ТУ - София и се провежда ежегодно с цел да се насърчи и мотивира развитието на роботиката и иновациите в областта на технологиите. Инициативата включва изложение с технологични разработки и състезания, които са ориентирани към студенти, ученици и хора с интереси в техническите сфери. По темата подробности разказаха Денис Исметов, председател на клуба по роботика на ТУ, доц. Владимир Христов - научно-методичен ръководител на клуба и Цветослав Илиев - второкурсник в ТУ - София.

Клубът започва своето съществуване преди повече от 20 години от малък катедрен клуб, след което постепенно се разраства и набира членове. После преминава към студентски съвет и по този начин се отваря за целия университет. В момента в него много млади хора от различни специалности успяват да сформират екипи и да участват по различни проекти и хакатони. Членовете му са като едно семейство, те си помагат освен за организацията, също така и за учебния процес. Освен това през последните години членуват и хора от други университети.


"Това е пространство, където можеш да развиваш други умения, тъй като дотогава се бях занимавал само със софтуер, а сега в последствие започнах да се занимавам и с 3D моделиране, електроника и различни други проекти", сподели Илиев.

По думите на Исметов през 2023 г. се е провело първото издание след ковид пандемията, а плановете са издание да има и през следващата, 2025 г.

"Това е едно от събитията, с които се гордеем в нашата организация, защото освен, че е на национално ниво, то събира хиляди ентусиасти от цяла България", каза той.

Доц. Владимир Христов посочи, че тази година състезанието включва няколко категории: "сумо", "следене на линия", "пъзел", "3D лабиринт", както и "свободен стил". Групите на участниците са разграничени по възраст, а новост в изданието ще са дисциплините "LEGO" и "рали състезание", което ще включва автономни и управляеми роботи. Рундовете са по 3 минути, като в серия могат да участват до 4 робота на терен. Голям процент от записалите се участници са извън София, а очакванията са да пристигнат над 200 души, заедно с около 50 ментора. Регистрираните разработки в изданието надвишават 100.


"Идеята е да съберем тези хора, да ги запознаем, защото дори сега наблюдаваме от записалите се в проектите едни колаборации от предната година като цяло, което всъщност е наистина доста хубав резултат и ние се радваме изключително много", каза Исметов.

Тази година състезанието е под патронажа на две министерства - Министерство на образованието и науката, както и Министерство на иновациите и растежа. Тематиката на събитието е "Robo royal" и ще има награди за роботи, които най-много се доближават до "кралската" тема. Формата за регистрация може да бъде попълнена до 13 април, когато е и състезанието.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 25.11.24: Цунгцванг и пат в едно - българските политици знаят как

В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..

публикувано на 25.11.24 в 18:45
Илия Вълков

Стресът на българските журналисти е над здравословния за професията

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..

публикувано на 25.11.24 в 16:54
Иван Станчев и Георги Стоянов

Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи

“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..

публикувано на 25.11.24 в 15:56

Месец преди Коледа празничният дух завладява София

За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..

публикувано на 25.11.24 в 14:10
Елхата, видяна и снимана от дрон

В Кюстендил грейва иновативна коледна елха

Тази година в центъра на Кюстендил ще грейне елха, която не е нито отрязано дърво, нито изкуствена елха. В събота вечерта ще грейнат лампичките върху една коледна иновация - дърво, покрито с елхови клонки. “Знаем, че елхите винаги са много интересни по коледно време. Всички градове се опитват да ги направят по-големи, по-блестящи, по-екологични. На мен..

публикувано на 25.11.24 в 13:16