Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Дни на роботиката'24 към ТУ- София" с поредно издание

Снимка: Радио София

Най-голямото състезание по роботика в България - "Дни на роботиката'24 към ТУ- София" се завръща на 13-ти април 2024 г. То ще се състои в 7-ми учебен блок на Технически университет - София, като ще бъде с нов облик и състезателни категории. Състезанието е инициатива на клуба по Роботика към ТУ - София и се провежда ежегодно с цел да се насърчи и мотивира развитието на роботиката и иновациите в областта на технологиите. Инициативата включва изложение с технологични разработки и състезания, които са ориентирани към студенти, ученици и хора с интереси в техническите сфери. По темата подробности разказаха Денис Исметов, председател на клуба по роботика на ТУ, доц. Владимир Христов - научно-методичен ръководител на клуба и Цветослав Илиев - второкурсник в ТУ - София.

Клубът започва своето съществуване преди повече от 20 години от малък катедрен клуб, след което постепенно се разраства и набира членове. После преминава към студентски съвет и по този начин се отваря за целия университет. В момента в него много млади хора от различни специалности успяват да сформират екипи и да участват по различни проекти и хакатони. Членовете му са като едно семейство, те си помагат освен за организацията, също така и за учебния процес. Освен това през последните години членуват и хора от други университети.


"Това е пространство, където можеш да развиваш други умения, тъй като дотогава се бях занимавал само със софтуер, а сега в последствие започнах да се занимавам и с 3D моделиране, електроника и различни други проекти", сподели Илиев.

По думите на Исметов през 2023 г. се е провело първото издание след ковид пандемията, а плановете са издание да има и през следващата, 2025 г.

"Това е едно от събитията, с които се гордеем в нашата организация, защото освен, че е на национално ниво, то събира хиляди ентусиасти от цяла България", каза той.

Доц. Владимир Христов посочи, че тази година състезанието включва няколко категории: "сумо", "следене на линия", "пъзел", "3D лабиринт", както и "свободен стил". Групите на участниците са разграничени по възраст, а новост в изданието ще са дисциплините "LEGO" и "рали състезание", което ще включва автономни и управляеми роботи. Рундовете са по 3 минути, като в серия могат да участват до 4 робота на терен. Голям процент от записалите се участници са извън София, а очакванията са да пристигнат над 200 души, заедно с около 50 ментора. Регистрираните разработки в изданието надвишават 100.


"Идеята е да съберем тези хора, да ги запознаем, защото дори сега наблюдаваме от записалите се в проектите едни колаборации от предната година като цяло, което всъщност е наистина доста хубав резултат и ние се радваме изключително много", каза Исметов.

Тази година състезанието е под патронажа на две министерства - Министерство на образованието и науката, както и Министерство на иновациите и растежа. Тематиката на събитието е "Robo royal" и ще има награди за роботи, които най-много се доближават до "кралската" тема. Формата за регистрация може да бъде попълнена до 13 април, когато е и състезанието.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50