Единствената институция в страната, която е ангажирана с издаването и разпространението на брайлова художествена литература за слепите деца и възрастни, е именно Националното читалище на слепите „Луи Брайл 1928“.
От началото на тази година, читалището разполага с нов високоскоростен брайлов принтер, който няма аналог в България със своята бързина и качество на печат. Машината отпечатва 300 брайлови знака в секунда и може да изработи 900 страници формат А4 за един час.
Читалището е успяло да се сдобие с принтера благодарение на финансовата подкрепа на Агенцията за хората с увреждания, каза пред Радио София Йордан Младенов – председател на Националното читалище „Луи Брайл 1928“.
„Машината позволява много по-бързо и качествено да произвеждаме книги за незрящите граждани в България. Тук, ние не само ги произвеждаме, ние ги съхраняваме. Тук е единствената брайлова библиотека. Незрящите граждани на София получават тези книги в домовете си с наша кола, а тези от провинцията – по пощата“, обясни Йордан Младенов.
Той добави, че читалището разполага и с единствената електронна библиотека за незрящи, достъпна онлайн.
„Имаме 17 000 заглавия, които са на разположение на незрящите в цяла България. Ние искаме да поощрим слепите хора да четат брайл, защото истинската грамотност, до книгата, до текста – това е чрез брайл“, каза директорът на читалището.
Той изтъкна, че именно там се печата и художествената литература за незрящи ученици, след което се предава на библиотеките в училищата. Сътрудничат си със Столичната библиотека, откъдето вземат книги, сканират ги и ги предоставят на брайл.
Всяка година на 24 май, читалището организира конкурс за бързо четене на брайл и правилно писане, каза Йордан Младенов.
Читалището се намира на площад „Славейков“ № 1, вход Б, на четвъртия етаж.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..