Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Образователна платформа дава достъп до нови програми за училищата

Снимка: БГНЕС

Училищата в България вече могат по-лесно да предлагат на своите ученици нови програми и предмети по актуални теми, като програмиране и дигитални науки. Новата образователна платформа Буки.bg дава достъп до 15 готови цялостни програми, разработени уроци и материали, които са създадени от образователните организации "Училищна Телерик Академия" и "Технократи".  Всички общински и държавни училища в страната могат да кандидатстват за безплатни абонаменти за Буки.bg, както и да въведат нови образователни програми още през следващата учебна година. За целта те трябва да попълнят формуляр за кандидатстване до 26 април на сайта www.buki.bg.

Платформата подкрепя училищата да използват новите програми като осигурява всички необходими материали и полезни насоки за учителите, за да могат уроците да отговорят на нуждите и интересите на съвременните ученици. През учебната 2024-2025 г. ще са достъпни 15 готови програми, подходящи за ученици от III до XII клас и училища с различни профили и специалности. Подробности разказа Павлина Радославова, Маркетинг мениджър на "Училищна Телерик Академия".

По думите й вече е застъпена и програмата "Зелени технологии и устойчив свят". Тя обхваща физика, химия, биология, география и икономика, като ги съчетава по един интересен и игровизиран начин, който помага на учениците да се замислят за своя ефект върху природата. Тъй като е поднесено по интересен начин, децата се увличат хем да вземат решения за себе си и поведението си в съвременния свят, хем да научават много нови неща.


"Темите, които покриват програмите до голяма степен идват от самите ученици и родителите. До момента "Училищна Телерик Академия" има опит най-вече с организирането на безплатни школи за ученици в цялата страна и знаем именно от този опит, че родителите и учениците виждат голяма добавена стойност. Тя не е само в развиването на предметното знание на децата свързано с теми като програмиране, дигитални науки, безопасен интернет, но също така и развиване на умения, които са полезни - умения за учене, за мотивация, за това да продължат да учат дори когато е трудно, когато нещата не се получават. Това е много важно без значение дали едно дете ще реши в последствие да се занимава с програмиране, или с нещо друго", каза Радославова.

До момента през двете школи - "Училищна Телерик Академия" и "Технократи" са преминали около 25 хиляди ученици от 47 населени места от цялата страна. Първите 150 училища, които кандидатстват за платформата ще получат безплатен абонамент за материалите. Радославова заяви, че програмите подкрепят училищата, защото след като те са разработени са били и тествани.


"Нещо, което забелязваме с колегите въобще в образователния сектор е, че много училища се опитват да дават възможност на учениците да развият своите интереси в различни сфери. Това става чрез възможността да вкарват занимания по интереси, различни избираеми предмети, или разбира се извънкласни дейности. И това е начинът, по който могат да въведат програмите в училище", заяви Радославова.

Тя посочи, че едно от важните неща е учениците да са въвлечени в това, което се преподава, да имат интерес към процеса на учене.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50