Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Детските градини в Люлин със свободни места

Снимка: СИДП

Столичният район с най-много жители - "Люлин", няма проблеми с недостига на места в ясли и детски градини, като в подготвителните групи дори има повече свободни места. От районната администрация приканват родители от съседни квартали да запишат децата си в учебните заведения. Близо 20 са яслите и детски градини, които са обявили прием за тази есен. Седмица след инцидента с три избягали деца от детска градина в района - какви са предприетите мерки за засилване на сигурността и безопасността. По тези теми говори зам.-кметът на район "Люлин" д-р Петър Зарев.

Той отбеляза, че има свободни места в някои от възрастовите групи, но не всички са свободни. По думите му процесът започва като явление от това, че Люлин има 10 микрорайона, във всеки от тях има по едно училище и така, както са разпределени има почти по две детски градини във всеки микрорайон. През годините част от тях са инженерно укрепвани, а почти всички са за саниране според съвременните изисквания.

"Интересът към детските заведения в Люлин е голям, хората оставят децата си за да могат да ходят на работа и поради това ще има попълнения в детските градини. Има и от по-централни райони, независимо, че системата за класиране дава предимство на живущите в околните блокове, но свободните места привличат и хора от централните райони, което е съвсем нормално. Независимо от тежкото състояние, в което се намира икономиката трябва да си го признаем, че в детските заведения в Люлин поддръжката и работата на хората е такава, че създава условия за много добро ранно детско развитие", посочи д-р Зарев.

Той отбеляза, че за момента в Люлин не се налага изграждането на нови детски заведения и това не е планирано в капиталовите разходи на Столична община. Но когато има разрастване, задължително трябва да се продължи традицията новите райони да бъдат съпроводени с детски градини.


Каква е сигурността?

Относно бягството на три деца от детска градина в Люлин д-р Зарев поясни, че са проведени извънредни инструктажи на персонала, има описание на всички входни и изходни врати, взети са мерки да се сложат заключващи устройства, които да са на височината на възрастен човек, за да нямат достъп децата до тях. Той сподели, че един от болните проблеми на обществото ни е, че трябва да се изграждат общности между образователните институции, родителите и администрацията. Този процес е наложителен, поради все по-растящата пропаст между мненията на педагозите и родителите относно отглеждането на децата и мерките за сигурност. Проблемът става все по-сериозен поради неразбирането в двете посоки.

"Педагозите се затварят вътре в себе си и започват да обвиняват родителите, а родителите непознавайки капацитета на експертиза на педагозите започват да настояват за действия, които са извън рамките на педагогическите похвати. След като няма диалог, това поражда противоречия", коментира д-р Зарев.

Относно медицинския персонал той каза, че проблемът с медицинските сестри е изключително болезнен за цялата страна. На среща с обществените съвети е било поставено искане към обществената среда в Люлин на 4-5 деца да има един възрастен, защото не може един възпитател да се справя например с 25 деца.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50