Той е художник, поет, свири на китара, пее, снимал се е и в киното.
От ранна възраст се занимава с рисуване, вдъхновен от своята баба, която е художник.
"Сигурно над хиляда картини съм виждал от нея, невероятно продуктивен и дълбок човек. Започнах с рисуване на икони, тя е доста религиозен човек и започнахме да рисуваме Св. Мина, Младенеца и тогава се запознах с маслените бои. За мен това беше времето, в което аз съществувах и бях щастлив", споделя Милен Пенев –Миленски.
Разказва, че продължава с изобразителното изкуство до ден-днешен:
"Всеки ден, ако не намеря време правя време, събуждам се преди работа за да рисувам, вкарвам любов в това, опитвам се да се съсредоточавам върху първоначалната идея, че просто обичам изкуството и му се възхищавам."
"Разбира се, всеки един момент, в който съм се запознавал с нов вид изкуство, е останал трайно в съзнанието ми – бях на 17, когато реших, че ще сбъдна мечтата си да се науча да свиря на китара и сам се научих. На всеки, който се чуди дали може сам, да можеш. Достатъчно е да знаеш една песен, да хванеш няколко акорда и да ги задържиш, да дрънкаш, докато не прозвучи. Аз така се научих. Впоследствие ми хареса как са прозвучали някои неща и по тях започнах да създавам песни", споделя артистът
Пише стихове и текстове на песни, но повечето на английски, също и снима.
"Снимането - това е най-голямата ми мечта още от малък, когато гледах звездите на Холивуд, възхищавах се как се случва живота на екрана, дори това беше някакъв начин аз да изпитам една частица от този живот", добави той.
Първи досег със снимачната площадка.
"Беше един прекрасен ден, в който се родиха мечти и видях, че е възможно всичко. Поканиха ме да бъда статист в един филм на Орландо Блум, снимаше се в Радомир. Отидохме рано сутринта, щяхме да бъдем американски войници във филма, така каза някой, когато пристигнахме на снимачната площадка, той беше там, видях го, беше с обръсната глава и ми каза "Хей", защото го гледах, все едно виждам баща ми за първи път. Беше "жесток" ден за мен, не знаех къде съм попаднал, но ми харесваше много", спомня си Милен Пенев. Разказът му, може да проследите в разговора.
Стиховете.
Започнах по-сериозно да пиша стихове, след като отидох на село. Имах възможност да поживея сам, да разбера кой съм, да видя изборите които съм направил накъде ме водят и разбрах, че да напишеш нещо е все едно да се изповядаш. Душата ти се отваря, излагаш нещо на един лист и можещ да работиш с него, да видиш какво е. Тогава започнах да пиша, защото нямаше на кой да споделя за нещата, които минаваха през мен, а това беше моят начин, да споделям чрез листа.
Музиката е песен.
"Това е една голяма частица възможност – човек да го направи без да мисли, че не може – в това има смисъл", казва артистът.
Казва, че не е мислил, дали ще звучи добре, или не:
"Но знаех, че като хвана китарата искам да започна да изразявам това, което мисля." До този момент Милен Пенев е написал, изсвирил и изпял над 40 песни.
"Някои имат кратък живот, други остават с теб, с други продължаваш, за да можеш да ги изсвириш с тази мисъл, с която си ги създал, други пък се видоизменят.
От красотата на живота идва вдъхновението в изкуството, категоричен е младият творец, който истински вярва, че винаги има начин да постигнем това, което искаме и път оставен за нас, който да открием.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..