Сетивни градски пътувания, създадени от „Театър на сетивата - София“ и Институтът за изследване на тишината, сетивните градски пътувания се случват отвъд думите като същевременно въвличат и провокират всичките сетива на участниците (зрение, обоняние, слух, осезание и вкус).
Повече по темата разказа Михаил Димов.
"Сетивните градски пътувания са едно откритие на "Театъра на сетивата – София". Откриват по случайност преди 7 години и оттогава ги практикуват като своеобразен жанр. Те са пътувания в тишина, част от изследоветелския арсенал на Института за изследване на тишината, който също е проект на Театър на сетивата. Изследването на тишината се случва буквално, тогава, когато изследователите се откажат да говорят и започнат да пътуват – било то във физическия свят, или пък създавайки музика, или в някоя от базите на института, където съществува един апартамент, в който никой не е говорил от 5 години", обясни Михаил Димов.
Къде се случва тишината в града?
Тя се случва в самия човек, който я изследва и не е в пряка зависимост от това дали навън е шумно, посочи той.
"Всъщност, парадоксално е, но най-дълбоката тишина може да бъде открита като една неподвижност и една будност в най-шумно място".
"Сетивните пътувания, освен че се случват отвъд думите, практически могат да се случат навсякъде, а това, което ние предлагаме на публиката от 7 години се случва в центъра на София, трае 2 часа, през които всички, които предприемат тези пътувания, приемат условието да не говорят през тези два часа. Обикновено хората идват по двойки, но това не е задължително. Двойките са приятелски или семейни, но ако дойдат поединично, ние ги събираме в двойка. След като приемат условието да не говорят, по време на това двучасово пътуване те ще преминат през две различни роли – ролята на воден и ролята на водещ. Воденият е със затворени очи, затова предупреждаваме хората да идват с тъмни очила“, разкри Михаил Димов и допълни, че към всяка от двойките ще има актьор от "Театъра на сетивата", който е водещ.
Тази интересна за наблюдение група, никога не надхвърля 18 души тръгва по един предварително приготвен път, неизвестен за водените, но известен на водещите и това трае 2 часа“ разкри още нашият гост. Той уточни, че когато участниците от двойката не се познават помежду си, то тогава доверието се прехвърля към опитния актьор от "Театъра на сетивата".
"Става дума за мека технология – за утихване, разширяване на сетивността, когато се затвори основното доминантно сетиво, каквото е зрението ни, всички останали сетива се обострят – човек започва да чува много повече, започва да усеща ясно миризми, започва да усеща с кожата си повеите на вятъра, колкото и парадоксално да звучи, човек попада в друга София – същата, но съвсем различна“, поясни Михаил Димов.
"Театърът на сетивата" има тази привилегия, за разлика от другите театри и киното, които работят с 2 сетива – зрение и слух, освен с тях той може да работи с обоняние, осезание и вкус.
"Имаме сетивни вечери, сетивни пътувания и спектакли, въобще търсим нови посоки и изобретяваме нови жанрове, свързани с отварянето и затварянето на сетивата“, каза още Михаил Димов.
"Театърът на сетивата" организира по няколко сетивни пътувания на месец, за които повече информация може да бъде открита на тяхнната интернет страница.
Още много интересни подробности чуйте в разговора на Яна и Роман.
Президентските избори в Румъния предизвикаха множество протести. Обществото е в процес на разделение. След като миналата неделя (на 24 ноември) крайнодесният кандидат за президент Калин Джорджеску спечели първия тур на изборите, Конституционният съд взе решение за повторно преброяване на подадените гласове на избирателите. Всичко това се..
Тази вечер (29.11.24 г.) в зала "България" ще се състои един специален концерт, който е реплика на програма, прозвучала преди 70 години в Шумен. Така продължава отбелязването на 70-годишнината от онзи 4 май 1954 година, когато Шуменският оркестър получава статут на държавен културен институт, а диригентът Васил Стефанов го изгражда в..
Професията на журналистите - такава, каквато я познаваме и медиите - такива, каквито ги познаваме, може скоро да бъдат мъртви, коментира пред Радио София Александър Андреев – автор в Дойче Веле от 1990 г. Той е журналист, преводач и писател. Автор и съавтор е на 5 книги на български и на публикации в сборници и медии в България, Германия,..
Собственикът на една от най-големите български IT компании - SiteGround, Тенко Николов е купил емблематичната столична Къща с ягодите. Новината съобщи самият Николов в социалните мрежи: "Най-после приключих сделката за придобиването на тази красавица. Сега е време да възстановим някогашната ѝ слава". Новият собственик обещава да възстанови..
По време на големите намаления за Черен петък винаги трябва да проверяваме търговеца, от който пазаруваме, посъветва Светослава Шапарова - ръководител отдел Управление на качеството в "Български пощи". Пред Радио София тя каза, че това е най-лесно да се направи като проверим името на електронния магазин в интернет. "Обикновено пострадалите са..
Днес над страната ще преобладава облачно време. Още преди обяд в Западна България ще започнат валежи от дъжд, в планините над 1600 m - от сняг, съобщиха от НИМХ. Вятърът ще се ориентира от северозапад, ще се усили и в Дунавската равнина скоростта му ще достига 10-15 m/s. С него ще нахлува студен въздух и температурите ще се понижат и до вечерта в..