Разговор за алтернативната мобилност – за велосипедизъм и колоездене в града и за една петиция "За свързани, удобни и безопасни велоалеи в София", която събра над 5100 подписа. Гостите в предаването "Радиокафе" – Драгомира Раева от сдружение "За земята" и Иво Делин, представител на сдружение "Велоеволюция", създател на youtube канал споделиха съвети за градски колоездачи One Cyclist in Sofia с акцент – как да се придвижваме удобно, бързо и безопасно в града.
Време е за реализация на петицията "За свързани, удобни и безопасни велоалеи в София", която екипът на Радио София представи, когато се събираше подкрепа за нея.
Какво се случва с днешна дата?
"Тя ще остане отворена, няма да има краен срок, но в момента активното събиране на подкрепа е по-скоро в залеза си. Стартирахме на 16 септември 2023 година и това, което предстои да се случи е, че на 16 април ще я връчим публично на Столичната община, като ще я приеме господин кмета на София Васил Терзиев. С него очакваме да бъде и заместник-кметът по "Транспорт и градска мобилност" господин Илиян Павлов. Като двама официални представители на Столичната община те ще приемат исканията в тази петиция и очакваме да коментират какво е тяхното отношение, намерение, възможности и планове за отговор на шестте искания в петицията, която получи голяма подкрепа, особено в първите месеци", сподели Драгомира Раева.
"В момента над 5 хиляди души са подкрепили подписката, надявам се до 16 април да бъдем 5 200 души. Ние нямаме социологическо проучване за петицията, това са хората, които са изразили своето положително мнение и подкрепа към шестте искания в нея", допълни тя.
"Голяма част от тях са активни велосипедисти, но също и немалко пасивни такива, които биха искали да карат велосипед в града, но не го правят по една или друга причина, като най-често тя е, че ги е страх, имат някакви притеснения не само за тях, но и за своите деца", уточни Драгомира Раева.
Липсва представителна статистика колко са колоездачите в София.
"Измерва се колко придвижвания се правят в града на велосипед, а не колко хора, защото е важно ако има 1 милион изминати километри с автомобил за днес, то какъв процент от този 1 милион са изминати с велосипед", посочи Иво Делин.
По думите му с точния процент на велосипедните придвижвания се спекулира, че е между 1 и 2 %, но той сезонно варира, като през зимните дни спада, а през лятото доста се вдига, но това са придвижвания само за транспорт, а са изключени каранията в парка за рекреация и спорт.
Периодични измервания на определени места показват километрите изминати с велосипеди:
"Всяко кръстовище, велоалея в празничен и делничен ден, сутрин и вечер, каква е натовареността, като това трябва да се прави веднъж на 2-3 години" уточни Иво Делин.
Сдружение "Велоеволюция" е правило няколко такива измервания през годините, които са предоставени на Столичната община.
Това което е нужно да се направи е да има тези станции или камери, които да извършват тази функция, посочи Драгомира Раева.
"Имаме и заявка от Столичната община, че това ще започна да се прави, а то е важно, за да се уточни реалната ситуация в града", допълни тя.
"Когато имаш план къде искаш да стигнеш, като процент от пътуванията с велосипед, ще можеш да проследяваш как се развива тенденцията и да могат да се насърчават тези райони, където има повече потребление, а там където няма потребление, да бъде създадено, като се създадат условията за велосипеден транспорт", изтъкна Раева.
Още за целите на петицията и за исканията към новата общинска администрация, чуйте от разговора на Боян Бочев в звуковия файл.
От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..
Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..
Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..
TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика. Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..
За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July. Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..
Анита Гергова е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..
12-дневната война по оста Израел – Иран, с намесата на САЩ за някои приключи неочаквано бързо. Всички обявиха победа. Но тя показа няколко важни неща, коментира пред БНР-Радио София Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество . Израел от дълго време беше потенциалната заплаха над Иран, заради ядрената му програма, но една..