Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да планираме пенсионното си осигуряване?

Снимка: Радио Видин

Възможно ли е да постигнем независимо финансово състояние на старини? По темата говори Йордан Генов, изпълнителен директор на MoitePari Consult. Той има над 10 години опит като консултант във финансовата сфера. Завършил е успешно програмата за Дипломиран финансов консултант на Института на дипломираните финансови консултанти (ИДФК). Член е на борда на Асоциацията на българските лидери и предприемачи (ABLE), част е и от международната общност за финансови консултанти Financial Caddie.

"Процесът на подсигуряване трябва да започне възможно най-скоро. Най-добре би било това да се случи още, когато започнем да получаваме първите си доходи и през 20-те и 30-те си години да започнем да отделяме част от тези доходи за пенсионните си години. Проблемът е, че тогава обикновено сме на етап в живота си, в който има много други неща, за които трябва да се погрижим и те са с по-кратки срокове. Да си подсигурим първи дом, да градим семейство, да подсигурим образованието на децата си. Истината е, че обикновено и съвсем разбираемо приоритетите на хората са да подсигурят първо тези не малки и по-краткосрочни финансови цели. И чак обикновено в 40-те и 50-те си години започват вече да се усещат, че трябва да помислят и за пенсионните си години, а да не разчитат само на държавата, защото това ще доведе до драстично намаляване на финансовия ни стандарт след това", каза той.

По думите му ако започнем да се осигуряваме по-късно ще трябва да отделяме повече средства, отколкото ако сме започнали да се осигуряваме по-рано. Той отбеляза, че в момента има много и най-различни финансови и спестовни инструменти, в които можем да инвестираме, като пренесем покупателна способност на тези спестявания, тоест те да не бъдат изяждани от инфлацията, а дори и да ги увеличим. Често срещани алтернативи са доброволните пенсионни фондове, застрахователни инструменти, взаимни фондове дистрибутирани от банките, както и самостоятелно отваряне на акаунт при инвестиционен брокер. Генов отбеляза, че поради непознаването на тези методи българите избират най-разпространеното нещо - недвижимите имоти.


Относно криптовалутите той каза:

"Целта им е да бъдат алтернатива на сега съществуващата финансова система и дали това ще се случи или не, никой не знае. В някой момент те ще заемат тази роля и ще изместят сегашната финансова система. Има хора, които вярват, съответно влагат парите си в различни криптовалути, има хора, които не вярват и не ги влагат. Това, което мен всъщност ме притеснява е, че голяма част от хората, които влагат парите си в криптовалути ги влагат просто заради една евентуална много висока доходност, която ще получат. Без въобще да се опитват да вникнат във фундамента, кои са потенциални добри проекти на криптовалутите... Един вид ги използват като едно казино. И това е нещото, което е притеснително, защото когато има голям брой хора, които използват криптовалутите по този начин, и както вече сме наблюдавали дълги години, те стават много латилни - имат много резки повишения и резки спадове на своята стойност. Това може да направи така, че много хора да загубят много пари."

От друга страна инвестицията в имот е нещо, което изисква значителен финансов ресурс. Този ресурс е вложен в един конкретен актив, например апартамент, но на този актив могат да му се случат всякакви неща (пожар, наводнение, земетръс и др.), поoчерта Генов.

"Имотите са на сериозни цени, това е голям ресурс, а пък доходността от наеми на фона на тези цени в момента не е толкова атрактивна, че да загърбим останалите финансови инструменти", каза той и добави, че усилията там са по-малко, отколкото менeжирането на недвижим имот."

Според думите му половината от средствата за пенсия се покриват не от вноските, които ние правим в пенсионни фондове, а от данъците. Рискът за поколенията в дългосрочен план е, дали ще има достатъчни данъчни постъпления, които да финансират пенсионната система. За да има достатъчни данъчни постъпления, трябва да има развиваща се икономика, която да създава добавена стойност и печeливши бизнеси, които да генерират данъци в хазната.

На 23 април 2024 г. ще се състои безплатен уебинар "Пенсионирането - мисията възможна", на който ще бъдат дискутирано как човек може да определи каква пенсия е реалистично да получи на базата на сегашното си положение и на какви доходи се осигурява. Всеки желаещ може да се запише на страницата https://www.moitepari.bg/

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Няколко пернишки квартала са без топлоподаване заради авария

Авария спря топлоподаването на част от живущите в пернишките квартали „Изток” и „Мошино”. Близо 60 жилищни блока, намиращи се на север от бул. „Юрий Гагарин” са без парно и топла вода от тази сутрин.  Сред засегнатите от аварията са две детски градини, три училища и филиалът на ДКЦ-1. Аварията е на главен топлопровод. Работи се по отстраняването й...

публикувано на 26.11.24 в 11:41

Откритите в Хераклея Синтика статуи са на внуци на римския император Октавиан Август?

Един от двамата братя - Гай или Луций, внуци на римския император Октавиан Август, е изобразен на първата мраморна статуя, открита през лятото при проучвания в античния град Хераклея Синтика , съобщи ръководителят на разкопките професор Людмил Вагалински. Транспортираха в музея в Петрич и втората статуя от Хераклея Синтика Глава на статуя е..

публикувано на 26.11.24 в 10:45
Така изглежда новата система

Подобряват уличното осветление в София с нова smart система

Уличното осветление на София се оборудва с автоматични контролери. Вече са монтирани първите 280 от общо 500 контролера.  Системата на градското осветление в София ще се наблюдава чрез специален софтуер и контролери в таблата, които ще подават информация, когато има промяна в напрежението. Оборудват уличното осветление на София с автоматични контролери..

публикувано на 26.11.24 в 10:20

Загубите по водопреносната мрежата на “Софийска вода” са в размер на 37.8%

Към септември месец загубите по водопреносната мрежата на “Софийска вода” са в размер на 37.8% . Към 2010 г., когато “Софийска вода” започва да управлява водите на столицата, загубите са били 60% . В рамките на 14 години ние сме достигнали този процент с намаление с повече от 20% загубите на вода във водопроводната мрежа на град София. Това заяви..

публикувано на 26.11.24 в 09:24

Жилищните кредити у нас нарастват с 26,5% на годишна база

Към края на октомври 2024 г. жилищните кредити у нас нарастват с 26,5% на годишна база до 24,124 млрд. лева, показват данните на Българската народна банка. Процентът е увеличение в годишния темп на растеж, тъй като през предходния месец ръстът бе 25,9%. Така за последните 12 месеца сумата по отпуснатите заеми за жилище от търговските банки на..

публикувано на 26.11.24 в 07:45

През деня ще преобладава слънчево време

В сутрешните часове на отделни места в низините, котловините и около водните басейни ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня ще преобладава слънчево време. Вятърът ще е слаб с южна..

публикувано на 26.11.24 в 07:15

Мерят безплатно кръвното в три преходни софийски метростанции

В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..

публикувано на 25.11.24 в 19:16