Той е отворен за кандидати, които:
● Планират магистратура в чужбина:
○ Общи стипендии: без ограничения за сферата на обучение
○ Специализирани стипендии в конкретни области (Технологии и компютърни науки; Предприемачество; Декарбонизация и енергиен преход; Хранене Смисъл;) - допустимите специалности за тези стипендии са описани на страницата fund.bg
● Искат да се развиват в гейминг индустрията:
○ Стипендия на Good Game и Тук-Там за кандидати в програмите на ARC Academy за една от четирите специалности - Game Design, 3D Art, Concept Art, Game Programming.
За кого е отворена програмата, как може да се кандидатства, какъв е добрият пример до момента разказа Лилия Мержданова от "Тук-Там".
"Образованието стои на много важно място не само пред мен като млад, мотивиран човек, но и пред каузата на "Тук-Там". Ние смятаме, че инвестицията в добро образование е най-важното нещо, което един млад човек може да направи. Защо? Защото първо то ти дава повече възможности за реализация, отваря ти много врати. Ние вярваме, че всеки млад човек в България трябва да има шанс за успех и всъщност част от този успех е да имаш добро образование. Това възпитава не само добрите примери, но това възпитава и един човек да има добра гражданска позиция, и след това да предаде нататък. Това е нашата кауза", заяви тя.
По думите й младежите, които заминават да учат магистратура след това се завръщат в България и прилагат наученото. Подкрепата, която им бива оказвана от "Тук-Там" не е само финансова, но е и всякаква, през цялото им следване:
"Ние сме постоянно до тях, имаме месечни срещи, всеки месец се чуваме със стипендиантите. Зимата, когато си дойдат за ваканцията имаме срещи с тях, градим една общност от стипендианти вече над 55 младежи през годините, които сме подкрепили. После, вече не само, че в лицето на екипа на "Тук-Там" имат подкрепа, но и те като общност се подкрепят."
От създаването на фонда до момента са инвестирани половин милион лева в стипендии на младежи, които са заминали да учат магистратура. Общо те са около 56 човека.
"Освен общите и специализираните стипендии, тази година за пръв път правим една колаборация с Good Game и ARC Academy, с която ще подкрепим деца, които искат да се развиват в сферата на креативните индустрии и гейминг индустриите, в някои от двугодишните специалности в ARC Academy", сподели Мерджанова. Тя посочи, че средствата за стипендиите се събират по два начина - чрез индивидуални дарения, както и чрез дарения на различни компании.
"Бизнес средата еволюира спрямо нуждите на дадено общество. Неслучайно са може би тези специалности като компютри и технологии, екология и други. Компаниите също инвестират в младите хора, защото това е двойна инвестиция - първо подкрепяш някой и след това той може да се върне, да промени средата, да работи в дадения бизнес, като приложи всичко това, което е научил навън. "Тук-Там" е доверен партньор на много компании от много години и покрай голямото ни събитие, което правим "Кошер", не случайно в него се включват 130 компании. Защото виждат в наше лице не само връзката, която "Тук-Там" прави между младежите и бизнеса чисто като процес, по който аз искам да наема един млад човек, но те виждат смисъла от това да инвестираш", посочи тя.
Крайният срок за кандидатстване е 26 април 2024 година. Кандидатурите се събират на страницата https://tuk-tam.bg/fund
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 16 юли от 19.00 часа в Галерия “Арт 159” ще бъде открита изложбата „Да запазим Корал: „Безполезни изкопаеми НБУ 2025“.Куратори на изложбата са: проф. Борис Сергинов, Методи Методиев, Олга Галчинска, Ева Гебрева и Биляна Калоянова. В експозицията ще се включат над 30 автори – художници, активисти, изследователи и доброволци от НБУ и..
Във възпитанието родителите често трябва да балансират между помощта, улеснението за детето и здравословната строгост. За приучаването към самостоятелност понякога е достатъчно да изчакате, да потвърдите затруднението в дадена ситуация, а когато детето анализира или вследствие дори само на промяна в подхода успее да се справи, то остава не..
За седма поредна година ще се проведе Lago Fest 2025 - Фестивалът на Самоков от 25 до 27 юли. Мултидисциплинарният фестивал отново ще се проведе на добре познатата локация – Туристическата градина в парк “Лаго”. “Когато самоковци са се опитвали да правят комплименти на млади дами, са казвали “Я, каква си лаговица”. Лаговицата е едно много тънко..
В момента 60 от 256 общини в страната са с воден режим. Ако не бъдат взети комплексни мерки, те ще нарастват всяка следваща година и проблемите с безводието ще се задълбочават. Това откроиха експерти от информационната платформа "Климатека" на медиен форум, в който се включиха експертите по води и климат. Те отбелязаха, че по-съществен е..
България е на прага на влизане в еврозоната - стъпка, която се очаква да донесе значителни промени в икономиката. Малко след като получихме окончателното "Да", няколко международни рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на страната ни на БББ+. А за пръв път в историята ни получихме и оценка A- от агенция "Скоуп Рейтинг". " Очаквам..
Конференцията Velo-city 2025 тази година се провежда в полския град Гданск. “Това е шестата или седмата конференция Velo-city, на която присъствам. В този смисъл имам база за сравнение с предишни издания. Разбира се, тази година не съм толкова въодушевен, колкото когато участвах за първи път. Това беше през 2017 г., а домакини бяха градовете..
Живеещи в района на ул. "Опълченска“ излязоха на протест снощи с искане за преобразуване на едната новоизградена лента за движение във велоалея, а на другата – в разширение на тротоарите, които към момента на места са само по два метра. Протестиращите обясниха, че две нови автомобилни ленти удвояват трафика, а тротоарите остават тесни. Многократно..