Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Колко защитени са хората с увреждания у нас

Снимка: Fb/Независима експертна мрежа-НИЕ

Какво е ежедневието на хората с интелектуални и умствени увреждания, когато се намират зад стените на институции? Често там се случват сериозни нарушения на техните права, като понякога се стига и до изтезания. На 18.04.24 г. ще се проведе заключителна конференция озаглавена "Правата на хората с увреждания - защита от насилие, мониторинг на услугите и водене на стратегически дела". Събитието ще се фокусира върху правата на хората с увреждания и по-специално защитата от насилие. Ще бъдат проведени интересни дискусии и нови изследователски доклади по проекта DIS-CONNECTED на няколко правозащитни организации - фондация "Кера", фондация "Валидити" и Сдружение "Независима експертна мрежа-НИЕ". Подробности разказаха социалният педагог Таня Цанева и психологът Венера Симеонова, участници в Сдружение "Независима експертна мрежа-НИЕ".

По думите на Цанева заедно с партньорска организация е било направено обучение за извършване на мониторинг за социални институции, вкл. и такива за хора с увреждания. Представители на организациите са посетили общо 14 такива места - психиатрична клиника, дом за хора с умствена изостаналост и още десетина малки институции, трансформирани в процеса по деинституционализация в малки домове, носещи различни наименования.

"Целта на нашия мониторинг беше въз основа на методиките, в които се обучавхме да разберем дали се спазват човешките права на хората, които са настанени там. Нещата, които открихме наистина на моменти бяха шокиращи. Имаше много злоупотреби, липса на базисни условия за нормален живот и абсолютно неспазване на човешките права", каза тя.

Освен вербално насилие, злоупотреба с власт и неглижиране, в доклада са посочени и "репродуктивни злоупотреби".

"В самото разбиране на хората, които се намират в институциите и в човешкото разбиране на това какво са правата, нещата не винаги са много добре разбрани. Ние когато си говорим за права, много често не осъзнаваме, че ежедневно изпълняваме нашите човешки права. За хората с увреждания, особено за тези, които са затворени в едни институции това не е точно така. Ние имаме правото да изберем с кого да живеем, как да живеем, кога да се храним, кога да се изкъпем, кога да се облечем, кого да обичаме и кого да не обичаме. При тях всичко е по точно определен график, казано, или наложено от някой друг и има една много ясна линия, която се случва там и която сякаш разделя животите на хората с увреждане в институцията с животите на всички останали", заяви Симеонова.  

Тя посочи, че подаването на жалби от тези хора също е проблем, защото няма механизми, по които човек с увреждане да може да сподели това, което преживява и към кого точно да се обърне. Често те казват на персонала, който се грижи за тях, но понякога тази "грижа" е разпозната като насилие.

Цанева поясни, че на тези места насилието много често се случва на затворени врати и остава скрито за обществото. Идеята на процеса на деинституционализация е да подготви хората с увреждания и по-различни нужди да могат да живеят независимо в общността.

"А те всъщност, вместо да правят това се затварят в малко по-удобни и приятно изглеждащи домове, които са много добре субсидирани с европейски пари, но положението вътре е същото. Има едни хора, които са служители там, персонал, които се държат с тях като с малки деца, които едва ли не не знаят какво искат и не могат да живеят самостоятелно, което в повечето случаи не е така", каза тя.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00