Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

WWF ще зарибят Дунав с 1.6 млн. есетрови риби

Снимка: архив

Световният фонд за природата WWFще зариби река Дунав с 1.6 млн. есетрови риби. Те са останали непроменени от времето на динозаврите, оцелели са 200 милиона години и в момента са сред най-застрашените видове риби. Бракониерството е сред основните проблеми водещи до намаляване на популацията им. Долното течение на Дунав е от особена важност за тях и усилията на редица държави са насочени в опазването именно на тези участъци. Подробности по темата разказа Стоян Михов, ръководител на програма "Води" към WWF България.

Той сподели, че първите дейности по зарибяването са предвидени за следващата, 2025 година с излюпването на малките рибки. Това ще се случи в Австрия и Германия, където ще бъдат изградени специални развъдници за малки есетрички, които ще бъдат единствено с природозащитна цел. По обект на бракониерство есетровите са сравними със застрашените видове бозайници, които са ни много по-познати, но те дори са по-скъпо ценени на черния пазар. Това е така, най-вече заради техния черен хайвер, който е символ на луксозния начин на живот от доста време насам. Присъствието му на трапезата на различни знаменитости се е превърнало като символ на "хайлайф", а цената му варира от 1000 до 10 000 долара за килограм.

"Схемите за бракониерството са най-различни, но имат белезите на организирана престъпност, тъй като това е доста затворен кръг. Бракониерството се извършва основно по река Дунав и всяка година Гранична полиция и ИАРА конфискуват стотици кърмаци с хиляди куки по тях. Това са специализирани уреди за бракониерство специално за есетри и най-горещите точки за такъв тип незаконна дейност обикновено са около Козлодуй, в по-малка степен около Свищов, но като цяло в горното течение на нашия участък от реката", каза Михов.


По думите му бракониерите реализират хайвера основно в страната, но не са редки и случаите на износа му зад граница. Видовете, които живеят у нас и в река Дунав са моруна, руска есетра, пъструга, чига, шип и атлантическа есетра. Два от видовете - шип и атлантическа есетра са напълно изчезнали от нашия участък, като единични екземпляри от атлантическата есетра са останали в Западна Европа. От останалите видове едва няколко риби успяват да дадат поколение, а жизненият цикъл на моруната е сходен с този на човека. Основната част от живота на тези създания преминава в Черно море, като в Дунав навлизат само когато се размножават и то не всяка година.

Влияе ли трафикът по реката, или различните видове съоръжения на живота на тези риби?

"Колкото и парадоксално да звучи, уловът на есетрите не е основната причина те да изчезнат. Основната причина е това, че през изминалия век са построени страшно много ВЕЦ-ове и язовири по река Дунав, които са преградили пътя на есетрите и другите мигриращи риби нагоре по течението. И всички места, които са били основните за размножаване на есетрите са останали зад тези стени. Такъв е случаят с "Железни врата", този огромен язовир построен между Сърбия и Румъния през 70-те години на миналия век. Той отрязва пътя на есетрите точно там, където им е било мястото за размножаване и те достигайки до тази стена не могат да стигнат до местата за размножаване и започват да мигрират нагоре-надолу по реката за да търсят друго място. Когато не намерят такова се връщат обратно в морето без да успеят да се размножат", отбеляза Михов.


Близки до нашите видове има в САЩ и Китай и там, макар че има язовири са построени съоръжения, които дават възможност за преминаване на дори много големи риби. По думите на Михов бройката от 1.6 милиона рибки, с които ще бъде зарибен Дунав е незначителна на фона на възможностите на есетровите, тъй като това е хайверът, който една-две големи женски моруни хвърлят. Това показва каква щета се нанася върху популацията от бракониерстването само на една моруна. Проектът е стартирал и е в сътрудничеството с рибарските общности в България и Румъния.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Антоанета Петрова с усмивка разказва за цъфналите видове

Орхидеите в Ботаническата градина на БАН са разцъфтели неистово

Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва почти обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират специализирана изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор..

публикувано на 20.02.25 в 13:36

НМФ представи анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта

Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика. Анализът е изготвен на..

публикувано на 20.02.25 в 13:16

Георги Дачев представи музиката си и своята група "Do Sho band"

Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е негово препитание през целия му съзнателен живот. А иначе… "Пропях преди да проходя, още от..

публикувано на 20.02.25 в 12:47

Какво трябва да знаем, преди да купим електромобил?

Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..

публикувано на 20.02.25 в 11:55

"Топлофикация-София" ползва 1/3 от цялото количество газ, което циркулира в България годишно

"Грийнпийс“ – България се обръща към институции и дружества от сектора с призив за модернизиране на централното отопление. В серия от срещи и разговори те споделят добрия опит от света и настояват този сектор от енергетиката да започне да навлиза в 21 век. Експертите от "Грийнпийс“ изтъкват като нужда от оптимизация постоянните аварии,..

публикувано на 20.02.25 в 10:56

София може да има свое общинско дружество за доставка на електроенергия

На последното си заседание, Столичният общински съвет даде мандат за изготвяне на доклад за създаване на общинско дружество – търговец на електроенергия, което да оптимизира разходите за електроенергия в общинския сектор. Според данните на Временната комисия за анализ на количествата и цените на потребяваната електрическа енергия от Столичната община..

публикувано на 20.02.25 в 09:41