Той сподели, че първите дейности по зарибяването са предвидени за следващата, 2025 година с излюпването на малките рибки. Това ще се случи в Австрия и Германия, където ще бъдат изградени специални развъдници за малки есетрички, които ще бъдат единствено с природозащитна цел. По обект на бракониерство есетровите са сравними със застрашените видове бозайници, които са ни много по-познати, но те дори са по-скъпо ценени на черния пазар. Това е така, най-вече заради техния черен хайвер, който е символ на луксозния начин на живот от доста време насам. Присъствието му на трапезата на различни знаменитости се е превърнало като символ на "хайлайф", а цената му варира от 1000 до 10 000 долара за килограм.
"Схемите за бракониерството са най-различни, но имат белезите на организирана престъпност, тъй като това е доста затворен кръг. Бракониерството се извършва основно по река Дунав и всяка година Гранична полиция и ИАРА конфискуват стотици кърмаци с хиляди куки по тях. Това са специализирани уреди за бракониерство специално за есетри и най-горещите точки за такъв тип незаконна дейност обикновено са около Козлодуй, в по-малка степен около Свищов, но като цяло в горното течение на нашия участък от реката", каза Михов.
По думите му бракониерите реализират хайвера основно в страната, но не са редки и случаите на износа му зад граница. Видовете, които живеят у нас и в река Дунав са моруна, руска есетра, пъструга, чига, шип и атлантическа есетра. Два от видовете - шип и атлантическа есетра са напълно изчезнали от нашия участък, като единични екземпляри от атлантическата есетра са останали в Западна Европа. От останалите видове едва няколко риби успяват да дадат поколение, а жизненият цикъл на моруната е сходен с този на човека. Основната част от живота на тези създания преминава в Черно море, като в Дунав навлизат само когато се размножават и то не всяка година.
Влияе ли трафикът по реката, или различните видове съоръжения на живота на тези риби?
"Колкото и парадоксално да звучи, уловът на есетрите не е основната причина те да изчезнат. Основната причина е това, че през изминалия век са построени страшно много ВЕЦ-ове и язовири по река Дунав, които са преградили пътя на есетрите и другите мигриращи риби нагоре по течението. И всички места, които са били основните за размножаване на есетрите са останали зад тези стени. Такъв е случаят с "Железни врата", този огромен язовир построен между Сърбия и Румъния през 70-те години на миналия век. Той отрязва пътя на есетрите точно там, където им е било мястото за размножаване и те достигайки до тази стена не могат да стигнат до местата за размножаване и започват да мигрират нагоре-надолу по реката за да търсят друго място. Когато не намерят такова се връщат обратно в морето без да успеят да се размножат", отбеляза Михов.
Близки до нашите видове има в САЩ и Китай и там, макар че има язовири са построени съоръжения, които дават възможност за преминаване на дори много големи риби. По думите на Михов бройката от 1.6 милиона рибки, с които ще бъде зарибен Дунав е незначителна на фона на възможностите на есетровите, тъй като това е хайверът, който една-две големи женски моруни хвърлят. Това показва каква щета се нанася върху популацията от бракониерстването само на една моруна. Проектът е стартирал и е в сътрудничеството с рибарските общности в България и Румъния.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва почти обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират специализирана изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор..
Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика. Анализът е изготвен на..
Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е негово препитание през целия му съзнателен живот. А иначе… "Пропях преди да проходя, още от..
Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..
"Грийнпийс“ – България се обръща към институции и дружества от сектора с призив за модернизиране на централното отопление. В серия от срещи и разговори те споделят добрия опит от света и настояват този сектор от енергетиката да започне да навлиза в 21 век. Експертите от "Грийнпийс“ изтъкват като нужда от оптимизация постоянните аварии,..
На последното си заседание, Столичният общински съвет даде мандат за изготвяне на доклад за създаване на общинско дружество – търговец на електроенергия, което да оптимизира разходите за електроенергия в общинския сектор. Според данните на Временната комисия за анализ на количествата и цените на потребяваната електрическа енергия от Столичната община..