По думите й Тасева несъмнено е един от доайените на българската живопис, която започва творческия си път през 50-те години на миналия век и работи усилено до сетния си дъх. Тя е автор, който има разностранни търсения в своето творчество не само като тематика, но и като пластика. Майка й е близка родственица на Яне Сандански, баща й също е македонец по произход и затова македонската тема е била близка до сърцето на художничката.
"Много често, когато споменем името на Калина Тасева я свързваме с образите на Васил Левски, Яне Сандански, македонските комити. Въобще като кажем нейното име обикновено се сещаме за тези големи, многофигурни композиции на македонска, историческа и възрожденска тематика, която нея така силно я вълнува и която е от нейния род, и въобще от интереса й към историята", сподели д-р Вълчанова.
Тя посочи, че родителите на Тасева са били близки със Сирак Скитник и след като са споделили, че тя обича да рисува, той я насърчава да продължи да работи в тази посока. По-късно в Художествената академия Тасева е студент в класа на Дечко Узунов и Илия Петров, носителка е и на множество отличия. В нейното изкуство присъстват няколко линии: от една страна това е историческата, а от друга са портретите и пейзажите. Тасева е многопластов живописец, който се променя през годините, сподели д-р Вълчанова.
"Цялото творчество на художничката е проява на дълбока душевност, на изтънчена естетика, на ярка емоционалност, на един много мощен живописец и аз мисля, че именно това е имала предвид нейната дъщеря проф. Десислава Минчева, с която всъщност ние организирахме изложбата и цялата селекция на произведенията, които влязоха. Те бяха много повече, нашата задача беше доста трудна, защото в изложбата сме включили произведения от всички големи галерии и музеи в страната, които притежават произведения на Калина Тасева", отбеляза тя.
Една от най-известните картини на художничката е "Васил Левски пред турския съд". В изложбата са включени около 50 нейни творби, като много от нейните произведения са представени в почти всички големи столици по света.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..