Фондация „Венцислав Янков" с подкрепата на Столичната община ще организира три творчески инициативи през 2024 година, свързани с музиката и младите български таланти.
Първата е майсторски клас на проф. Франсоа Шаплан, който има за цел да помогне на деца и младежи до 22-годишна възраст - талантливи пианисти, да наградят своите умения под творческото му ръководство.
Той се предвижда за дните от 13 до 17 май и е под патронажа на Френския институт и Френското посолство в България, както и на Министерството но културата, съобщи пред БНР-Радио София д-р Надежда Тодоровска, директор и учредител на Фондация "Венцислав Янков".
Концертът на курсистите ще се проведе в залата на Френския институт в София на 17 май.
На 19 май в зала „България Франсоа Шаплан ще изнесе благотворителен рецитал. Приходите от концерта ще послужат за стипендии на участниците във втория конкурс за млади пианисти през май 2025 година в София.
Третата инициатива, подкрепена и на последното заседание на Столичния общински съвет, е насрочена за 18 септември т.г., когато четирима млади пианисти (по двама ученици на Чаплин и Людмил Ангелов) ще свирят на концертна сцена заедно с камерен оркестър.
"Всъщност, след като Венцислав Янков почина, през юли 2022 г. създадох фондацията. Така поех щафетата от него, за да продължа да правя добро с чрез музиката, Само че не като изпълнител, а като помагам на млади, талантливи пианисти, както той искаше. Освен морална подкрепа, младите музиканти имат нужда и от материална – да могат да посещават майсторски класове, да се учат, да израстват, за да радват всички нас", отбеляза д-р Тодоровска, която е племенница на пианиста.
Тя припомни, че Янков през 1949 г. печели първа награда на голям международен конкурс в Париж. Обиколил е много световни сцени.
"Но той е бил не само изключителен изпълнител, но и невероятен като човек икато преподавател.“
Сред съмишлениците в управителния съвет на фондацията е и световноизвестният пианист Людмил Ангелов. Но и всички останали членове имат нещо общо с музиката, имат отношение към духовността, изкуството и красотата.
През миналата година стипендии се спечелили младите пианисти Ангел Ялъчков и Ивайло Василев (в различни възрастови категории). Оттогава до сега българските таланти са посетили няколко майсторски класа и са имали успешни изяви пред публика.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов , кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..