Фондация „Венцислав Янков" с подкрепата на Столичната община ще организира три творчески инициативи през 2024 година, свързани с музиката и младите български таланти.
Първата е майсторски клас на проф. Франсоа Шаплан, който има за цел да помогне на деца и младежи до 22-годишна възраст - талантливи пианисти, да наградят своите умения под творческото му ръководство.
Той се предвижда за дните от 13 до 17 май и е под патронажа на Френския институт и Френското посолство в България, както и на Министерството но културата, съобщи пред БНР-Радио София д-р Надежда Тодоровска, директор и учредител на Фондация "Венцислав Янков".
Концертът на курсистите ще се проведе в залата на Френския институт в София на 17 май.
На 19 май в зала „България Франсоа Шаплан ще изнесе благотворителен рецитал. Приходите от концерта ще послужат за стипендии на участниците във втория конкурс за млади пианисти през май 2025 година в София.
Третата инициатива, подкрепена и на последното заседание на Столичния общински съвет, е насрочена за 18 септември т.г., когато четирима млади пианисти (по двама ученици на Чаплин и Людмил Ангелов) ще свирят на концертна сцена заедно с камерен оркестър.
"Всъщност, след като Венцислав Янков почина, през юли 2022 г. създадох фондацията. Така поех щафетата от него, за да продължа да правя добро с чрез музиката, Само че не като изпълнител, а като помагам на млади, талантливи пианисти, както той искаше. Освен морална подкрепа, младите музиканти имат нужда и от материална – да могат да посещават майсторски класове, да се учат, да израстват, за да радват всички нас", отбеляза д-р Тодоровска, която е племенница на пианиста.
Тя припомни, че Янков през 1949 г. печели първа награда на голям международен конкурс в Париж. Обиколил е много световни сцени.
"Но той е бил не само изключителен изпълнител, но и невероятен като човек икато преподавател.“
Сред съмишлениците в управителния съвет на фондацията е и световноизвестният пианист Людмил Ангелов. Но и всички останали членове имат нещо общо с музиката, имат отношение към духовността, изкуството и красотата.
През миналата година стипендии се спечелили младите пианисти Ангел Ялъчков и Ивайло Василев (в различни възрастови категории). Оттогава до сега българските таланти са посетили няколко майсторски класа и са имали успешни изяви пред публика.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..