Над 180 хил. украински бежанци са получили временна закрила в България след избухването на войната през 2022 г. В момента на територията на страната пребивават 72 хил. души.
Тези факти говорят, че България е по-скоро транзитна дестинация за украинците.
Това отбеляза пред БНР-Радио София Иво Желев - експерт-анализатор, след изследване по проект на фондация „Европейски институт“:
"Обикновено в България се получава статутът, а след това тези мигранти се насочват към други, в повечето случаи – по-силно развити и по-богати страни с по-добре работеща социална система, може би такива, в които има и по-голяма украинска диаспора и т.н."
Липсата на информация за социалния и здравния статут на пристигащите бежанци у нас е проблем, отчитат още от фондацията.
По думите на Желев, българската, приемаща страна и българските институции в началото на 2022 година, когато избухна бежанската криза, общо взето са успели някак си да овладеят и да се справят с този огромен стрес в системата под формата на истински поток от стотина хиляди души за 2 месеца и половина. Но нашата система за социална закрила е била в шок. Опитала се е да предостави услуги, място за настаняване и храна, но не е проведено т.нар. социално интервю, което по закон и по наредба би трябвало да снеме цялата тази информация за хората – откъде, с кого идват, с какви средства разполагат, какво образование и професионална квалификация имат, биха ли искали да работят в България, биха ли искали децата им да посещават училище, какви езици знаят и т.н.
В резултат на това от един момент нататък става много трудно да се предоставят адекватните социални услуги и подпомагане на украинската общност в България.
По мнението на анализатора, дори и сега не е късно да се проведат въпросните социални интервюта и това ще помогне за по-бързата и добра интеграция на украинските бежанци, които остават у нас, незнайно докога.
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
В края на януари 2025 г. Главна инспекция по труда започна интензивни проверки в строителния сектор заради наблюдавания голям обем от извършване на строително-монтажни работи и допуснатите трудови злополуки в сектора. Кампанията ще продължи до края на март 2025 г. От началото на кампанията са посетени 383 строителни обекта, на които са заварени..
В началото на седмицата фокусът на вниманието на водещата на "Форум" Елена Пъневска и нейните коментатори тази седмица - д-р Наталия Футекова и Ангел Георгиев, са привлечени от различни злободневни теми. Ето, някои от тях: Забрана на търговията с вейпове - част от целта да се регулира безконтролното предлагане на цигари и алкохол на деца;..
Подготовка за еврозоната: общини променят десетки наредби и правилници, за да преминат от лева към еврото. Преминаването от лев към евро вече виждаме в няколко общински администрации. Изискването за актуализиране на всички общински наредби, правилници, инструкции и подзаконови нормативни актове и актове на държавните органи трябва да се случи до 24..
За масов отказ от пазаруване в супермаркетите призоваха граждански организации. Организаторите апелират към бойкот на хранителните магазини този четвъртък, 13 февруари, по примера на някои от съседните ни държави, които проведоха такива акции, а при други предстои (Гърция, в Румъния и Косово се провеждат днес). Всичко започна в края на януари,..
Четири фрапиращи лекции за живота обещават организаторите на среща-семинар "Надскачане" , която предстои на 12 февруари. "Първите лектори ще ви обърнат поне една представа за живота и ще дадат поне една мотивация да осъзнаете, че можете всичко", твърдят от фондация "Деси, къде си?". Новият проект на организацията под наслов "Новите..
Зачестиха случаите на опасни обществени прояви от хора с психични проблеми. Правните аспекти на проблема коментира адвокат Силвия Петкова. Първият проблем, който тя идентифицира е недостатъчност на местата в специализираните психиатрични болници и недостатъчност на специалистите лекари - психиатри. Показателен пример за този проблем е..
Психиатричната помощ у нас е недофинансирана, призна здравният министър доц. д-р Силви Кирилов. Той обеща повече пари за тази дейност през 2025 г. По думите му не се предвижда създаване на психиатрични клинични пътеки. Финансирането остава за сметка на здравното министерство. Категорично е необходима реформа в психиатричната помощ в страната. От над..