Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова възможност за децата в нужда

Снимка: Радио София

Фондация "Програма Генерация" помага на деца без родители чрез менторска програма и набиране на средства за по-добър старт в самостоятелния им живот. Мисията е те да бъдат предпазени от декласиране и да получат подкрепа в професионалния им път, за да станат пълноценни хора за себе си и останалите в общността. Усилията на фондацията са фокусирани в това, децата да бъдат подкрепени емоционално, да бъде открит техния потенциал и да се създадат достатъчно възможности за реализирането му. Въз основа на интересите и нуждите, групите за подпомагане на зрелостниците през първия учебен срок са две:

• Първата група включва младежи с изявен интерес към усвояване на знания и желание за реализация във висококвалифицирани професии.

• Втората група се състои от младежи, търсещи бърза професионална реализация в области с по-ниско квалифициран труд.

Подробности разказа Жени Шиер, ръководител проекти. По думите й фондацията помага на деца и младежи от резидентни социални услуги, в които въпреки процеса на деинституционализация и многото приемни семейства има и такива, които отпадат от този процес и живеят в общински жилища на семейни начала. Условията в тях са много добри, но бюджетите не са достатъчни за всичко, което излиза извън рамките на подслон и училище. Ресурс за абитуриентските балове липсва и затова чрез "Програма Генерация" се набират дарения.

"Празникът не е фокус на нашата кампания. За нас е по-важно да подкрепим тези пораснали деца в техния път, напускайки социалната система. Защото тогава те наистина остават сами и им предстои най-малкото да се сдобият с жилище и покъщнина. Трябва да започнат работа, много от тях кандидатстват в университет и това всичко се подкрепя по принцип от семейството, а те нямат такова. И това всъщност е по-големият фокус на една такава благотворителна кампания", каза Шиер.

Тя отбеляза, че в кампаниите се включват все повече хора и има дарители както търговци, които предлагат облекла и тържества, така и такива, които предлагат кетъринг. От фондацията са създали постоянна менторска програма, в която се обучават доброволци, които да съпровождат детето и да създават една доверена връзка. Обучението е задължително, защото тези деца са най-крехката част от българското общество, тъй като нямат защита от семейството си. Преходни жилища, които са за младежи до навършване на пълнолетие и напускане на системата има в Горна Баня и гр. Роман. На децата са им подсигурени шофьорски курсове, за да могат по-лесно да си намерят работа, но фокусът в момента е самото тържество на завършване на училище.


"През 2018 година се събрахме един екип от доброволци и решихме да направим нещо по-организирано за работа по детски политики. Процесите ни доведоха при деца без родители в тези институции. Това, което установихме е, че те напускат системата неподготвени за живота. Ние наблюдаваме, че както сега има балове, така много поколения и випуски напускат системата и след това няма къде да отидат. Много са щастливи, че вече са пораснали, тръгват по широкия път и буквално до половин-една година се връщат в двора на институцията. Получили са лошия опит, видели са, че животът на възрастните не е небе за птици и тогава ние започнахме да изследваме причините. Оказа се, че те не могат да се задържат на работа", посочи Шиер.  

По думите й социалните институции са преминали на по-високо ниво и с тях няма проблеми, но това не се отнася за самите деца. Има голяма пропаст между подготовката, с която те излизат в София и подготовката, с която излизат връстниците им в страната. Има много лоши примери за това, че дванадесетокластници завършват училище полу-грамотни, което е проблем на образователната система.

"Ние осъзнахме, че с тях трябва да се работи на ежедневна база и е много полезно те да общуват с възрастни и други деца, които не са в системата. Поради тази причина ние, усещайки енергията в гражданското общество има много сериозен напор от доброволци, които искат да помагат. Тук е голямата тънкост, защото моментът е много чувствителен. Ние се свързахме с експертите от Центъра за изследване на детското развитие от НБУ и заедно създадохме концепцията за тази менторска програма. А тя е как доброволците да бъдат подготвени така, че да не се получи отказване от тяхна страна, защото това ще е поредното изоставяне на детето. От друга страна не трябва да се прекрачват граници и етичен кодекс за работа с деца", сподели Шиер.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евгени Серафимов

Как един учител на годината променя града

Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...

публикувано на 05.01.25 в 12:06

Красота, комфорт и радост от живота

Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...

публикувано на 05.01.25 в 11:22
Кюстендил

Кюстендил: ски, слънце, медицински туризъм

Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..

публикувано на 05.01.25 в 10:39
професор Панка Пелишек

Историята оживява - професор Панка Пелишек и нейната пианистична школа

Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа.  Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..

публикувано на 04.01.25 в 16:00
пивоварна Братя Прошек

Софийски разкази - Братя Прошек

Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..

публикувано на 04.01.25 в 15:00
Фестивал „Сурва“

Маскарадността е жива традиция

Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от  заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..

публикувано на 04.01.25 в 11:42

Необходимият художник

СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..

публикувано на 04.01.25 в 11:04