Мястото, за което говорим, е неизчерпаем извор на знания и исторически проучвания. Но, и на необясними загадки и скрити послания. Добре дошли в църквата “Св. Никола и Св. Панталеймон” или позната от целия културен свят с названието Боянска църква:
Този храм продължава да впечатлява всеки прекрачил прага му. Когато преминаваш през пространствата, изградени през XIX-и, XIII-и и XI/XII-и век, ти навлизаш в една друга вселена. От всичките ти страни те наблюдават живите образи на библейските светии и на представителите на българското царско семейство. Понякога ликовете им са строги, като на серт боянчанин. Друг път, те поглеждат благо и одобрително, с молитва за спасението на твоето съществувание. А, то, вероятно се крие там някъде в цветовете на вековните стенописи.
Срещаме се със Станимира Дойчинова, уредник на Боянска църква - филиал на Националния исторически музей на България. Тя, заедно с нейните високо професионални колеги, се грижи ежедневно за съхранението и споделянето на това културно наследство в полите на Витоша. След десетилетия на прецизна реставрация, Боянската църква е отворена за посетители през 2006 г. От тогава до сега храмът “Св. Никола и Св. Панталеймон” остава една от най-посещаваните забележителности на българската столица с над 200 000 посетители годишно.
От нея научаваме изключително ценни детайли от историята на градежа на църквата. Влизаме в съвсем общи щрихи за посланията, излъчването и символиката на тези 240 живи и пластични образи от стенописите в Боянския храм. Колкото и да разказваме, колкото и висококачествени снимки да разгледате в чудесния, обновен сайт на Боянска църква, има нещо неуловимо в цялата работа.
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..