Пианистката Анелия Господинова се представя със "Симфониета" - Видин в програма, започваща с Рахманинов. Концертът е в четвъртък, в музея "Земята и хората":
"Завършила съм в Стара Загора, после при проф. Куртев - пиано в София. В момента преподавам, пианото е в основата, която може да даде тласък. Всеки инструмент може да завоюва кралската позиция, зависи кой свири на него. Пианото е много функционално в жанровата си принадлежност и адаптивност.
Достъпът до пианото е доста първичен. От малка обожавам музиката, тя ми е като дишането. Залепвах си ухото на всеки звуков източник. Любовта ми към пианото бе безусловна от първия ми досег. С удоволствие изучавам модерни композитори, това е разчупване на стереотипа.
Рахманинов е много интересно явление, Първият клавирен концерт е в оригинал създаден на 17 години, втората му редакция е тотално различна, 27 години по-късно. Първата, в 1891 носи романтичен почерк, докато втората е чист Рахманинов. Истинско предизвикателство, със запазен тематизъм от първата версия.
Той има много интересна житейска съдба, става автор на целия свят, за него няма музикални граници. В клавирните си концерти насища максимално личните си усещания като човек. Първият е по-труден за ансамбъл и оркестър, свири се рядко, в България - изключително рядко. Много усилия и работа от оркестранти и диригент!
Имам опит с Рахманинов вече 25 години във всичките му жанрове. Пръв път ми бе на 19 години - горе-долу във възрастта, когато го е писал. Сега съм като него, когато е писал втората редакция. Сега с диригента решихме да направим така, че да хване публиката за ушите!
Програмата е необичайна, ще се получи празник на сетивата. Целта ни е да изведем публиката от делничното. В третата част на концерта ни имаме хепи-енд. Имаме и импровизационност, откриваме дори елементи на джаз."
Седмицата на "Форум" продължава с мненията на актуалните коментатори по следните теми: Правителство и опозиция – твърди различия и плаващи мнозинств а. Сформирането на редовния кабинет се прие от хората с въздишка и резерви и закономерно не се ползва с традиционния гратисен толеранс. На фона на протести в страни на Балканите, у нас – плахи и..
С дискусия за ползата от доброволчеството, регулиране на дейността, чрез приемането на Закон за насърчаване на доброволчеството, и споделяне на личен пример, бе даден старт на инициативата "Предай доброто!". Предстои да бъдат проведени и обучения сред млади хора в цялата страна, за да придобият нужните знания и умения, с които да бъдат в полза на..
Представители на бизнеса изложиха доводите си в Кюстендил срещу повишаване на косвения ДДС на заведенията за обществено хранене и развлечение. Според тях е време политиците да чуят гласа на местния бизнес. От бранша настояват за запазване на диференцираната ставка на ДДС. Според тях това е изключително важно за потребителите, за..
Разговор за театър, музика и верни отговори с актрисата Луиза Григорова-Макариев , която е в главната роля на спектакъла “И верният отговор е…“ на режисьора Мартин Каров. Една изневяра, трима пламенни перничани, любим отбор и една мечта, събрани на едно място, с обещание за много смях и неочакван край . В главните герои Деси, Оги и Славка се..
В цялата страна започнаха извънредни проверки за нерегламентирани медицински услуги в сферата на естетичната медицина, след зачестилите случаи на пострадали жени след поставяне на ботокс. Прокуратурата също се самосезира след медийните публикации за жени, потърсили медицинска помощ след козметична процедура, при която им е бил поставен..
Пътеводител. Така издателите наричат сборника с 366 медитации, обединени под заглавието "Черната книга – медитации за всеки ден" . Всъщност книгата, поне корицата на български, не е черна. Авторът ѝ Свами Тиртха е индолог, роден с името Geza Racs през 1959 г. в Будапеща. В продължение на 15 години изнася лекции по санскрит и..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.