"Ние миналата година подадохме документи към Агенцията по акредитация и направихме първия прием на медицински сестри. Основният ни мотив за това наше решение е на първо място огромният дефицит от такива специалисти в България, в ЕС и света. Вторият мотив е това, че при нас традиционно от над 75 години се извършва обучение в една друга специалност - "Кинезитерапия", или "Физиотерапия", както е по света. Ние имаме съответния ресурс от преподаватели и условията за да започнем това обучение."
Той отбеляза, че по тази специалност кандидатите не са много и интересът към нея не е толкова голям, което е в противовес на огромната нужда от обучени кадри. Бройките определени като държавна поръчка вече са попълнени, като има и студенти, записали се платено обучение. Проф. д-р Мазнев отбеляза, че професията е тежка, а заплащането не е много голямо, което е основната причина за ниския интерес към специалността.
"От една страна всяка здравна система е призвание, но от друга страна всеки един човек го интересува и заплащането. Този мит, че медицинските сестри като цяло получават много ниско възнаграждение, слава Богу вече не е така, защото големите болници, които имат достатъчен финансов ресурс осигуряват едни прилични доходи на тези специалисти. Що се касае за по-малките болници, там нещата наистина не са добре и интересът и намирането на хора за тази специалност са много трудни. В системата работят изключително много пенсионери, в което няма нищо лошо, но все пак не може да се разчита изцяло на хора над 65 годишна възраст", сподели той.
Приемът на кандидат-студенти стартира в края на юни 2024 г. с дипломата за средно образование и матура по биология. Който няма издържана матура може да се яви на изпит, а третият вариант е с оценка от дипломата. Намирането на работа след завършване трябва да е ангажимент на всеки университет, подчерта проф. д-р Мазнев:
"Нашата амбиция е да осигурим работа на завършващите във водещи лечебни заведения в България, където и условията на труд и заплащането са много добри. Ние се грижим не само за това, което ще се случи след 4 години, а се грижим и за самите студенти - предоставяме добри условия за обучение, общежития, поемаме таксата за обучение. Имаме договори с болница "Токуда", също така от тази година и с болница "Вита" така, че заплащането на една голяма част от кандидатстващите да бъде поето от тези болници под формата на стипендия."
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 15 април коментаторите на "Форум" се спряха и разсъждаваха по следните тематични насоки: От мусаката в менюто кой яде картофите и кой – месото ? От влизането на България в Европейския съюз досега заплатите са се увеличили 7 пъти. Инфлацията е "100 и нещо процента". "Дръпнахме", доближихме се до другите европейски страни . Купуваме не (само)..
В края на миналата година стана ясно, че близо 120 000 души на възраст до 30 години в България имат задължения към частни съдебни изпълнители. Най-засегнатата група са младите между 25 и 30 години, където дълговете са близо 80 000. Сред основните причини са необмислени потребителски кредити, вземани за луксозни покупки, телефони, почивки и..
В галерия “Уран“ е подредена изложбата с картини на художника Васил Стоилов. За предисторията на експозицията и какво могат да видят посетителите й, разказа пред Радио София, Лаврен Петров. “Предисторията е почти четиригодишна. Толкова време ни отне да съберем картините на Васил Стоилов за настоящата изложба. Преди 7-8 години..
От 1 юни 2025 година вече няма да говорим за загубена трудова книжка, защото влиза в сила нейният дигитален вариант, който се съхранява от Националната агенция по приходите (НАП). " Единният електронен трудов запис (ЕЕТЗ ) ще обединява два сега съществуващи регистъра – индивидуалните трудови книжки и уведомленията, подавани от..
Тестовете за измерване на средна скорост с тол системата продължават до края на май. Те се провеждат от миналия четвъртък, а мярката е планирано да влезе в сила най-рано през лятото. Колко ще са камерите на пътя и къде ще измерват средната скорост, а глобите? Резултатите показват, че по 10-километровата отсечка на Северната тангента..
"Никога не сме били по-близо до еврозоната от момента, в който се намираме сега. Смея да твърдя, че България е готова." Това каза министърът на финансите Теменужка Петкова по време на работна закуска "Финансова политика и конкурентоспособност на българската икономика", организирана от Американската търговска камара (АТК) в България и..