Jazz Ahead е най-мащабното световно изложение за джаз, което се провежда всяка година в гр. Бремен, в продължение на много години. Отскоро в събитието вече има и българско участие във фестивалната програма.
За да стане възможно да дойде и нашият момент, ние сме направили много, но има едни процеси, които са извън нас, те трябваше да се случат и осъвременят", споделя Мила Георгиева, зам.-председател на Българската музикална асоциация (БМА). Тя разкри, че от създаването на JazzAhead до сега, артистичният директор на събитието е бил един и същ човек, но от тази година той вече е нов и самата селекция е доста по-различна.
"При нас се развиват едни стилове в джаза, които не са тези, които се развиват в Северозападна Европа и които предимно присъстват в тази програма. За единия процес ние сме си действали и сме се борили, а другият се случваше, защото не е само наш проблемът", допълни тя.
По думите й във фестивалната програма на събитието попада всичко, което е извън "калъпа" на нещата, докато в него влиза всичко, което получава одобрението на журито.
Мила Георгиева уточни, че на всички места и в двете програми присъстват както делегати на JazzAhead, така и външна публика.
През годините освен липса на българско участие, слабо е било присъствието и на страните от региона, отбеляза тя.
"Стараехме се да свалим очакванията от една страна, но и да сме максимално подготвени от друга, тъй като възможностите идват по най-неочаквания начин. Благодарение на възможностите ни за общуване имаше малко повече натрупване на информация и малко повече умора. Представянето ни като група беше премислено от нас самите, защото знаехме,че ще бъдем в неконвенционално пространство - стара винарна от 1405 година. Едно такова пространство със сигурност не е премислено за саунд система, но от друга страна нашите домакини бидейки супер професионалисти, или поне стараейки се да бъдат такива, осигуриха супер комфорт за нас като формация, така че да намерим баланс между нашият стил и пространството", посочи Павел Терзийски, солист на трио Clavexperience.
Като важни акценти за българското участие той разкри това, че:
"Музиката ни е била чута от хора от тази музикална индустрия, била е представена от българска институция, каквато е БМА, базирана в България, участвали сме като български формат."
"Европейската музикална общност е изпълнена с изключителни български професионалисти, във всяка от тези страни. В много от градовете има топ музиканти от различни жанрове, но повечето пъти те са представени като местни проекти", уточни Терзийски.
Трио Clavexperience, което е български представител на JazzAhead, правят музика заедно от доста време.
"Което ни дава възможност да гледаме на нещата малко по-отвисоко, като проект във времето, защото това ни дава перспектива. За подобни изложения като JazzAhead, не е достатъчно една формация да има само добри музиканти, но и ясна концепция", смята музикантът.
Именно това, че имаха концепция е спомогнало за успеха на формацията, допълни Мила Георгиева от БМА. По-думите й това, което впечатлява публиката е именно целостта.
"Има велики хора във всеки един жанр, джазът е безкрайно поле, въпросът е как да вземе това, което искаме да предадем нататък, но да го оформим по различен начин", каза още тя.
Павел Терзийски има и друго амплоа - като творец на театрална музика, носител е и на "Икар".
"Важно е човек да се опитва да разширява творческия си потенциал, да се провокира, да използва възможностите си", казва той.
Какво още е важно за твореца, чуйте още в разговора на Лили Големинова.
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..
Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..
Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи? Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..
Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..
Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..
Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..