Jazz Ahead е най-мащабното световно изложение за джаз, което се провежда всяка година в гр. Бремен, в продължение на много години. Отскоро в събитието вече има и българско участие във фестивалната програма.
За да стане възможно да дойде и нашият момент, ние сме направили много, но има едни процеси, които са извън нас, те трябваше да се случат и осъвременят", споделя Мила Георгиева, зам.-председател на Българската музикална асоциация (БМА). Тя разкри, че от създаването на JazzAhead до сега, артистичният директор на събитието е бил един и същ човек, но от тази година той вече е нов и самата селекция е доста по-различна.
"При нас се развиват едни стилове в джаза, които не са тези, които се развиват в Северозападна Европа и които предимно присъстват в тази програма. За единия процес ние сме си действали и сме се борили, а другият се случваше, защото не е само наш проблемът", допълни тя.
По думите й във фестивалната програма на събитието попада всичко, което е извън "калъпа" на нещата, докато в него влиза всичко, което получава одобрението на журито.
Мила Георгиева уточни, че на всички места и в двете програми присъстват както делегати на JazzAhead, така и външна публика.
През годините освен липса на българско участие, слабо е било присъствието и на страните от региона, отбеляза тя.
"Стараехме се да свалим очакванията от една страна, но и да сме максимално подготвени от друга, тъй като възможностите идват по най-неочаквания начин. Благодарение на възможностите ни за общуване имаше малко повече натрупване на информация и малко повече умора. Представянето ни като група беше премислено от нас самите, защото знаехме,че ще бъдем в неконвенционално пространство - стара винарна от 1405 година. Едно такова пространство със сигурност не е премислено за саунд система, но от друга страна нашите домакини бидейки супер професионалисти, или поне стараейки се да бъдат такива, осигуриха супер комфорт за нас като формация, така че да намерим баланс между нашият стил и пространството", посочи Павел Терзийски, солист на трио Clavexperience.
Като важни акценти за българското участие той разкри това, че:
"Музиката ни е била чута от хора от тази музикална индустрия, била е представена от българска институция, каквато е БМА, базирана в България, участвали сме като български формат."
"Европейската музикална общност е изпълнена с изключителни български професионалисти, във всяка от тези страни. В много от градовете има топ музиканти от различни жанрове, но повечето пъти те са представени като местни проекти", уточни Терзийски.
Трио Clavexperience, което е български представител на JazzAhead, правят музика заедно от доста време.
"Което ни дава възможност да гледаме на нещата малко по-отвисоко, като проект във времето, защото това ни дава перспектива. За подобни изложения като JazzAhead, не е достатъчно една формация да има само добри музиканти, но и ясна концепция", смята музикантът.
Именно това, че имаха концепция е спомогнало за успеха на формацията, допълни Мила Георгиева от БМА. По-думите й това, което впечатлява публиката е именно целостта.
"Има велики хора във всеки един жанр, джазът е безкрайно поле, въпросът е как да вземе това, което искаме да предадем нататък, но да го оформим по различен начин", каза още тя.
Павел Терзийски има и друго амплоа - като творец на театрална музика, носител е и на "Икар".
"Важно е човек да се опитва да разширява творческия си потенциал, да се провокира, да използва възможностите си", казва той.
Какво още е важно за твореца, чуйте още в разговора на Лили Големинова.
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..
Боян Бочев от Лаго Фест в Самоков ни представя събитието с ударение на последната буква: "Тембърът на гласа ми подсказва, че настроението е чудесно. Страхотни музиканти на сцената, познаваме някои от тях в "Мюзиколоджи лайв". (подробности, както и за произхода на името - в звуковия файл) Има от бебета до над 70-годишни, хората си чакат фестивала в..
"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..