Jazz Ahead е най-мащабното световно изложение за джаз, което се провежда всяка година в гр. Бремен, в продължение на много години. Отскоро в събитието вече има и българско участие във фестивалната програма.
За да стане възможно да дойде и нашият момент, ние сме направили много, но има едни процеси, които са извън нас, те трябваше да се случат и осъвременят", споделя Мила Георгиева, зам.-председател на Българската музикална асоциация (БМА). Тя разкри, че от създаването на JazzAhead до сега, артистичният директор на събитието е бил един и същ човек, но от тази година той вече е нов и самата селекция е доста по-различна.
"При нас се развиват едни стилове в джаза, които не са тези, които се развиват в Северозападна Европа и които предимно присъстват в тази програма. За единия процес ние сме си действали и сме се борили, а другият се случваше, защото не е само наш проблемът", допълни тя.
По думите й във фестивалната програма на събитието попада всичко, което е извън "калъпа" на нещата, докато в него влиза всичко, което получава одобрението на журито.
Мила Георгиева уточни, че на всички места и в двете програми присъстват както делегати на JazzAhead, така и външна публика.
През годините освен липса на българско участие, слабо е било присъствието и на страните от региона, отбеляза тя.
"Стараехме се да свалим очакванията от една страна, но и да сме максимално подготвени от друга, тъй като възможностите идват по най-неочаквания начин. Благодарение на възможностите ни за общуване имаше малко повече натрупване на информация и малко повече умора. Представянето ни като група беше премислено от нас самите, защото знаехме,че ще бъдем в неконвенционално пространство - стара винарна от 1405 година. Едно такова пространство със сигурност не е премислено за саунд система, но от друга страна нашите домакини бидейки супер професионалисти, или поне стараейки се да бъдат такива, осигуриха супер комфорт за нас като формация, така че да намерим баланс между нашият стил и пространството", посочи Павел Терзийски, солист на трио Clavexperience.
Като важни акценти за българското участие той разкри това, че:
"Музиката ни е била чута от хора от тази музикална индустрия, била е представена от българска институция, каквато е БМА, базирана в България, участвали сме като български формат."
"Европейската музикална общност е изпълнена с изключителни български професионалисти, във всяка от тези страни. В много от градовете има топ музиканти от различни жанрове, но повечето пъти те са представени като местни проекти", уточни Терзийски.
Трио Clavexperience, което е български представител на JazzAhead, правят музика заедно от доста време.
"Което ни дава възможност да гледаме на нещата малко по-отвисоко, като проект във времето, защото това ни дава перспектива. За подобни изложения като JazzAhead, не е достатъчно една формация да има само добри музиканти, но и ясна концепция", смята музикантът.
Именно това, че имаха концепция е спомогнало за успеха на формацията, допълни Мила Георгиева от БМА. По-думите й това, което впечатлява публиката е именно целостта.
"Има велики хора във всеки един жанр, джазът е безкрайно поле, въпросът е как да вземе това, което искаме да предадем нататък, но да го оформим по различен начин", каза още тя.
Павел Терзийски има и друго амплоа - като творец на театрална музика, носител е и на "Икар".
"Важно е човек да се опитва да разширява творческия си потенциал, да се провокира, да използва възможностите си", казва той.
Какво още е важно за твореца, чуйте още в разговора на Лили Големинова.
Новата седмица започва с нови коментатори във "Форум". До петък новините и тенденциите в обществото ще анализират Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание, бяха: Конкурсът..
Изложбата на Иван Кънчев "Кръгът. Човече, къде си?" в галерия "Българи" дава повод на своите посетители да се замислят и потопят в света на твореца. Повече в предаването “Радиокафе“ разказа кураторът, проф. Аксиния Джурова. “Иван Кънчев в последните години се извиси много над българската сцена и завоюва много награди по света в..
Академията на Министерството на вътрешните работи днес отвори врати за всички, които искаха да разберат как протича един учебен ден във висшето училище, да видят демонстрации, да научат повече за образованието и подготовката във факултет "Полиция" . Програмата включваше информативна лекция с участието на преподаватели, които разясниха..
Част от държавно-финансирания прием по медицина да се обвърже със сключването на договор за задължителна реализация в лечебно заведение в страната, предвижда проект за промяна в правителствено постановление на министъра на образованието Красимир Вълчев, публикуван за обществено обсъждане. Целта е да се гарантира, че държавата заплаща..
"Градоскоп" е колаборация на различни експерти , фокусирани върху градската среда и нейното преобразуване - накратко - двигател за градско преобразуване, съставен от различни специалисти с различен фокус и различна експертиза. В екипа на "Градоскоп" Ина Вълканова е архитект и урбанист, Павел Янчев, също урбанист, Анета Василева, която се..
Майсторите, извършващи домашни ремонти, са длъжни да издават касови бележки, когато плащането за извършените от тях услуги е в брой, с дебитна/кредитна карта, ваучер и др. Анализ на риска от укриване на печалби и доходи в този бранш показва, че в над 60% от ремонтите и подобренията на дома – майсторите не предоставят финансов документ при..
На 1 април 2025 г., от 11.00 часа, ще бъде извършено тестване на Националната система за ранно предупреждение и оповестяване. Тестването на алармата ще бъде в София, Бургас, Варна, Кърджали, Монтана, Пазарджик, Плевен, Пловдив, Русе, Смолян, Враца, Стара Загора, общинските центрове в тези области, както и общини в областите Видин, Перник и..