Великденските празници наближават. В предстоящите дни ще пазаруваме повече, ще пътуваме повече.
За какви рискове трябва да внимаваме по време на Великденското пазаруване като потребители?
Агенцията за безопасност на храните вече извършва проверки, непосредствено преди празничните дни.
С акцент по темата е разговорът с Богомил Николов от Асоциация "Активни потребители".
По думите му, именно потребителят е най-добрият инспектор на пазара, макар някои от нас да не си дават сметка за това и да не искат да го приемат.
"Като че ли има едно предоверяване на контролните органи, но те не могат да “огреят“ навсякъде, така че много е важно потребителите да си дават сметка, че са контрольори и когато виждат нередности да ги „санкционират“, най-малкото като не купуват, споделят с други потребители всички проблеми, които са видели. Да сигнализират на контролните органи, да ги насочват в работата им", посочи още експертът и допълни, позовавайки се на опита досега, че обикновено сигналите се увеличават след празниците и много рядко преди това преди това.
"Ние винаги казваме, че е много по-важно, човек преди да си даде парите да гледа, да чете, да брои и да разпитва. Потребителят е силен преди да купува и много по-малко след това, отбеляза той.
Неблагоприятен фактор, влияещ на бдителността е липсата на време непосредствено преди празниците, а когато нямаме време, нямаме такава възможност и да сравняваме. Силата е именно в това – да сравняваме, за да изберем най-доброто за себе си, категоричен е Николов.
"Не е възможно от само себе си най-добрите оферти да ни намерят", поясняват от "Активни потребители", а първият признак на измама е в това, че вместо ние да я открием, тя намира нас, тя ни търси.
Да внимаваме, когато получаваме някаква прекалено хубава, атрактивна информация – по електронна поща, или в социалните мрежи. Измамните съобщения може да дойдат от цял свят, но е добре да не се “хващаме“ толкова лесно, съветват специалистите.
За нелоялните търговски практики и уловките в туристическите пътувания и още интересни аспекти, чуйте в разговора на Невена Николова в звуковия файл.
Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..
Александър Шпатов, председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..
Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..
Емблематичното чудовище „Франкенщайн“ на Мери Шели оживява в ново издание. Представя ни го Емил Минчев – писател и преводач: „Беше огромно предизвикателство, езикът преди 200 години е доста различен. Франкенщайн въвежда два нови жанра – научната фантастика и хоръра. Да не забравяме, че Мери Шели като го е писала, е била само на 19! За да..
Ролята на псевдонауката в ежедневието ни с , гл. редактор на Българска наука : "Като ученик бях част от недобра образователна система. Идеята ни сега е да има сайт, който да дава достъпна, разбираема научна информация. За съжаление в България сме в челните три места по вяра в дезинформация и споделянето ѝ. Видяхме сериозността с коронавируса...
Game Dev Day 2 , организиран от екипа на Sofia Game Night и Сдружение "Възможности без граници". С подробностите слушаме Хелиана Велинова: "Игрите позволяват грешни решения и виждаш какъв е резултата. Игрите дават възможност да грешим на воля и да видим какво ще стана. Младите играят игри - симулации на човешки отношения. Говорим и за..
Могат ли различията вместо да ни отдалечават, да ни събират и заедно да живеем по-добре? Представяне на детската книжа „Фигури“ от автора ѝ, психологът Слави Стоев: "Идеята за книгата дойде в една хотелска стая, където бяхме карантиниране с детето ми. Рисувахме с него комикси с геометрични фигури. Те са кардинално различни и направих аналогия към..