Тя посочи, че съседните страни остават предпочитани, тъй като там метеорологичните условия са по-благоприятни и има предпоставки за бързи посещения на плажовете.
"Традиционно през майските празници, а тази година и Великден се пада с тях, българинът ако не е ходил на екзотична почивка по топлите страни за първи път отива на море. Разбира се не само заради метеорологичните условия, но и заради условията в курортите, които са от значение, тъй като и в Гърция и в Турция сезонът започва по-рано. Там всичко е уредено, докато в България макар, че имаме работещи хотели за съжаление в началото на май месец курортите са все още доста призрачни", каза тя.
По думите й в момента по нашите курорти тече активна подготовка за набиране на персонал, но браншът среща затруднения в това. Това, в съчетание с демографската криза е и една от причините да се разчита на вносна работна ръка. В същото време все още не е приет Законът за чужденците в Република България, като това също е пречка за набирането на работници от трети страни.
"Информацията, с която разполагам е, че работници има, но от административна гледна точка има забавяния, които възпрепятстват работодателите да ги наемат", заяви Горанова.
Ще бъде ли прието удължаването на намалената на 9% ставка на ДДС върху общите туристически услуги до края на годината, предвид политическите сътресения и предстоящия вот на 9 юни?
"За съжаление не само, че не сме обнадеждени, но сме сигурни, че няма да се случи предвид, че парламентът, който трябва да гласува това изменение ще работи още два дни. Ако трябва да съм напълно откровена сме изключително разочаровани, защото в крайна сметка не е само този проблем, ами има и други важни проблеми за решаване и за гласуване. Те побързаха да си пуснат ваканцията и да си я удължат още по-рано от разпускането на парламента, което за мен като гражданин и данъкоплатец е абсолютно неприемливо", отбеляза тя.
Едно от нещата, от които се нуждае туристическият бранш е предвидимостта и хоризонта за работа напред. Според думите на Горанова от 2020 година такъв хоризонт не съществува, но тогава за разлика от сега е било ясно, че основната причина е непредвидимото развитие на пандемията.
"Няма управление, което да работи стратегически, няма политическа воля за това, а също така проблемът с ДДС-то е поредното доказателство, че колкото и някои управници да казват, че туризмът е приоритетен за икономиката на България, това изобщо не е така" посочи тя.
Относно държавната помощ за чартърни полети по време на пандемията, която сега е спряна и действието на намаленото ДДС, което няма да бъде удължено до края на годината Горанова каза:
"Това е добра идея, която със сигурност ще е от помощ. Подобна мярка имаше и миналата година, защото това беше една форма на реклама на дестинацията. Министерство на туризма отдели от своя бюджет едни средства за реклама, с които да подпомага и да стимулира чартърните полети до България. Не знам доколко обаче едно служебно правителство би приело такава мярка и дали е необходимо да се приеме само с акт на Министерски съвет, и дали е необходимо изменянето на закона, което няма как да се случи."
По думите й фактът, че Гърция е подновила преговорите да бъде предпочитана дестинация за 2025 година е доказателство за нас, че ефект има и, че това е още един лост за популяризиране и рекламиране на дестинацията сред широка публика със сравнително малко средства. Тази година ще се проведе поредна среща на Асоциацията на българските туроператори с водещи туристически фирми и агенции. На нея ще бъде обсъден на първо място гаранционният фонд. Горанова отбеляза, че не може да се прогнозира какви ще са очакванията за предстоящия туристически сезон, но в момента има добри сигнали, че броят на ранните записвания са повече, отколкото в предходни години.
Чуйте още в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..