Вторият ден от семинара ще се състои в социалния център "Таланти и иновации", а участие ще вземат представители на академичната общност – проф. дфн Албена Чавдарова и доц. д-р Костадин Нушев. Проект "Социална свързаност и подкрепа" се изпълнява от Сдружение "Света Богородица" и е финансиран от Фонд "Социална закрила". Неговата цел е да повиши информираността относно социалните услуги и предоставянето им от страна на Църквата. Предвидено е провеждането на още три подобни семинара в страната. Ели Цветанова, ръководител на социални дейности в Центъра за социална рехабилитация и интеграция "Свети Йоан Рилски" разказа подробности.
"Центровете отвориха врати от 2021 г., но всъщност ние от 10 години предоставяме социални дейности. Ние сме лицензиран доставчик вече от Агенцията за качеството на социалните услуги, а преди беше Агенция за социално подпомагане и Държавна агенция за закрила на детето", каза тя.
По думите й финансирането на центровете като сгради и оборудване е с европейски средства. Всичко останало е благодарение на дейността на Кремиковската света обител, а двата центъра са с държавно делегирана дейност. На територията им в момента се рехабилитират 283 деца.
"Слава Богу за всичко, това мога да кажа. Като открих семинара казах, че ние сме едно много голямо чудо. 17 специалисти работят в единия център и 13 в другия. Финансирането е освен част от дейността, много зависи от желанието и сърцето на всеки човек да се включи в това да рехабилитира, социализира и интегрира дечица, които имат по-специални потребности. Само някой, който не вярва не би ме разбрал. Ние имаме допълнително предоставени услуги, занималня, различни дейности, с които подпомагаме дейността си. Всички деца, които се рехабилитират го правят безвъзмездно на територията и на двата центъра. Това е благодарение на стопанството към манастира и държавно делегираната дейност, която вече три години е част от нашата дейност", каза Цветанова.
Тя подчерта, че срещат огромна подкрепа от хората, управляващите и общинските съвети на територията на двете общини. След навършване на пълнолетие на децата, работата продължава с центрове за настаняване от "семеен тип".
"Повечето центрове за възрастни хора предоставят друг тип социални услуги. Тези деца не се чувстват вече интегрирани в центъра, в който има само възрастни хора. Така, че ние се стараем да направим това. Затова прекрасно работим и с Агенция за социално подпомагане, с дирекцията, която е на наша територия като подразделение. Но няма много такива, които да са за младежи. Ние имаме едно вдъхновение, една сила, една любов и един страх, и това е Господ. Празникът на празниците е след една седмица и слава Богу за радостта, благодатта и възможността да бъдем полезни", сподели Цветанова. И добави:
"Когато човек забрави и се превръща в едно малко богче и смята, че той е постигнал, това не е така. Всичко е за слава Божия. Ние не сме направили нищо, което Той не е поискал да се случи."
В края на май и юни в Неврокопска епархия, Варна и Русе ще се проведат и други подобни семинари.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..