Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието.

Темата за еврото е поредната, която разделя българските граждани на две полюсни мнения. Истината е, че независимо какво мислим, пътят на България към еврозоната е предначертан още с Договора за присъединяване на страната ни към Европейския съюз. Подписвайки го, страната ни е поела ангажимента да приеме еврото като национална валута в момента, в който изпълни всички числови критерии от Маастрихт. Въпреки това, за нас остава любопитно какви са аргументите на експертите, които са за и против еврото.

"В някои страни, присъединили се към еврозоната, сме наблюдавали негативни последици – не само заради отказването от собствената си валута, но и от предаването правото на определяне на парична политика в ръцете на Европейската централна банка, която има определени очаквания и планове", каза пред БНР-Радио София проф. Ричард Вернер - университетски професор по банково дело и икономика, инвестиционен съветник, както и политически съветник на правителства и централни банки.


Той даде пример с Германия, която след като се отказва от иначе стабилната марка, се получи двойно увеличение, което обаче не е отбелязано никъде в документацията.

На друго мнение е Георги Пенев, директор „Външни пазари и маркетинг“ във финансова институция, лидер за отворено банкиране в Югоизточна Европа:

"Тези думи на професора са не на място. Много е трудно България да се съпостави с държавите, за които той говори. Финтех е най-атрактивната индустрия за инвестиции. Голяма част от тях идват от Стария континент. Огромен минус за тези инвестиции е това, че я няма стабилността на еврозоната. Убеден съм, че приемайки еврото, ще се увеличат и доверието, и инвестициите. Негативи не виждам. Ние и сега нямаме собствена монетарна политика. И надали ще имаме."

Опасенията от поскъпване след приемането на европейската валута у нас коментира Илиан Георгиев, изпълнителен директор на една от големите банки в България.

"Цените се вдигат не заради превалутирането, а заради други фактори, обикновено свързани с търсене и предлагане, когато нещо липсва на пазара или производството му става по-скъпо. Очакванията на всички са за подобряване благосъстоянието на хората и повишаване на доходите им."

В края на месец май в София ще се проведе събитие, организирано от Министерството на външните работи, на което ще присъстват представители на различни институции и на честния сектор и на Централната банка на Хърватия. Те ще споделят какъв е пътят към еврото, какво им е коствало, за да минат по него, кои са позитивите и трудностите, с които се срещат, и съветите, които България може да вземе и приложи.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Децата, записани в градина, се увеличават с близо 10% за две години

Децата, записани в детска градина, се увеличават с близо 10% през последните две години и достигат до 88% през учебната 2023/2024. Това съобщи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков , който даде начало на дейностите по проекта на МОН „Силен старт“. Финансиране по проекта ще получават 1500 градини и училища с предучилищни групи за..

публикувано на 02.10.24 в 16:34
Кадър от „Границите на Европа“

Документалният филм "Границите на Европа" изобличава лицемерието на Запада към работниците мигранти

Защо хора от Източна Европа са съгласни да си тръгнат от своята родина и да търсят по-добро заплащане на Запад при положение, че условията, в които живеят и работят там, могат да бъдат много сурови? Оправдани ли са рискът и изпитанията заради по-високото заплащане? Това е тема, която е актуална за България и други страни от години. По..

публикувано на 02.10.24 в 16:12

"Топлофикация-София" е в готовност за новия отоплителен сезон

От "Топлофикация-София" имат готовност да дадат начало на новия отоплителен сезон от началото на октомври, съобщават от дружеството. Според изискванията, за да започне масово включване на централното отопление, е необходимо да бъдат отчетени три последователни дни със средноденонощна температура по-ниска от 12 градуса и прогноза от НИМХ за трайно..

публикувано на 02.10.24 в 15:35

Състоянието на жената, скочила от 3-тия етаж при пожар в София, остава тежко

Жената, която заради пожар скочи от третия етаж на къща в центъра на София, е настанена в клиниката по изгаряния в болница "Пирогов" в тежко състояние.  Това съобщиха за БНР от лечебното заведение. Жена е в тежко състояние в "Пирогов" след пожар в София Тя е с обширни изгаряния и през следващите дни, когато състоянието й бъде стабилизирано,..

публикувано на 02.10.24 в 15:16
Пламен Димитров

Пламен Димитров: От Близкия Изток сериозна заплаха е "оръжието на слабия"

В момента големият риск, свързан с конфликта в Близкия Изток, е обусловен от голямото неравновесие . Израел се окуражи от победите си и пристъпи към сухоземна акция. Очевидно е технологичното му превъзходство над "Хизбула". Рискът е именно в това - възможно е другата страна в конфликта да прибегне до оръжието на слабия – терористичните атаки . И..

публикувано на 02.10.24 в 15:15

“Интуиция” - музикалният проект, който разкрива скритите таланти на деца с аутизъм

“Интуиция” е музикален проект на Мирян Колев, в който активно участват пет деца от аутистичния спектър, чрез метода на съвместното интуитивно музициране. Албумът, записан и селектиран от музиканта, ще бъде представен в София и Велико Търново през октомври 2024 г. Чрез изразните средства на интуитивното музициране и свободната импровизация заедно..

публикувано на 02.10.24 в 14:39

Пазарите - екзотиката на един град на ръба между Ориента и Европа

Историята на пазарите и тяхната роля в живота на хората е във фокуса на филма “Изчезващият пазар като културен феномен”. На 8 октомври от 19.00 ч. в галерия „Сердика”, ще бъде отбелязан краят на снимачния период на документалния филм с изложба и пет любопитни видеа с вълнуващ и неочакван разказ от пет различни режисьори, участващи в проекта...

публикувано на 02.10.24 в 13:50