„Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са различни и имат различни функции. Това ми се стори много важно, защото ние ги слагаме под един общ знаменател, което означава, че не ги познаваме“, каза Юрий Вълковски.
По думите му, в селата, където не е останало почти нищо друго, читалищата са се върнали към функцията да бъдат общностни центрове.
„Те правят всичко – от това да помогнат за организация на погребение, през това да се подадат молби за социални помощи. Вчера бях в Кърджали и си говорихме, че те помагат на възрастните хора как да ползват телефоните и как да се свържат с внуците. Това са едни организации по места, където хората идват да си поговорят. В София е друго“, обясни Вълковски.
По думите му, читалищата са добри в това да отговарят на местните нужди по бърз начин. Освен, всичко друго, те са и доброволчески организации, казва Юрий Вълковски.
„Според Публичния регистър на читалищата към Министерството на културата, в София има близо 180 читалища. Според НСИ са около 142 читалища в София. Бюджетът е над 11 млн. лева, но въпросът е как се разпределя и какво се случва“, уточни Юрий Вълковски.
Според него в големите градове има пренебрежение към читалищата, основно заради остарялата база, но има и много добри примери.
„Един от примерите е читалище „Алеко Константинов“. То дълго време беше западнало, общността на район „Оборище“ се събра, върна дълговете към НОИ, започнаха да решават конструктивни проблеми със сградата, дворът. Енергията винаги идва от хората. Ние сме го забравили – читалищата са граждански организации, те са от хората и за хората“, изтъкна Юрий Вълковски.
Той призова гражданите на София да влизат в читалищата и при възможност да се включват в решаването на проблемите.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Макар през последните години училищата с природоматематически профил и езиково обучение да запазват челните позиции сред бъдещите осмокласници, тези за професионално обучение, стават все по-предпочитани. Това поясни пред БНР-Радио София Ваня Станчева , старши експерт по организация на средното образовани в Регионалното управление на..
Инициативата "Голямата маса“ се завръща с поредно издание. Тази събота (19 юли), съседи и приятели от столичния район "Оборище“ отново ще седнат една маса. Събитието ще се проведе на ул. "Васил Друмев", в отсечката от ул. "Оборище" до ул. "Русалка", от 11.00 до 22.00 часа. Акцент във второто издание на "Голямата маса“ 2025 е един от..
Човешкият папилома вирус (HPV) е най-честият причинител на сексуално-предавана инфекция и е причина за появата на кожни брадавици, аногенитални брадавици и папиломни образувания на дихателните пътища. Освен това обаче HPV причиняват 5% от всички онкологични заболявания при жените и мъжете по света, като напр. рак на маточната шийка, рак на..
Новият омбудсман на България е Велислава Делчева, стана ясно след гласуването в Народното събрание. В подкрепа на кандидатурата ѝ гласуваха 123-ма народни представители, 92-ма бяха "против", а 5 се въздържаха. Делчева беше предложена за поста от ГЕРБ-СДС. “Пред мен стои нелеката задача да оправдая доверието. Поемам огромна отговорност. Дневен ред в..
След началото на кампанията за разяснения по влизане в еврозоната в българската банкова система са внесени над 1 млрд. лева . Банките у нас бяха сред първите най-готови сектори за приемане на еврото, защото похарчиха милиони и започнаха подготовката още миналата година. "Системите ни работят с много валути, имаме депозити и кредити в..
Гриша Георгиев-Greesh - добре познат и любим на голяма част от публиката е винаги много деен, атрактивен и забавен. Дойде и в предаването “Добър вечер, София“, за да представи своя соло проект и нова песен. До момента Greesh участва в групите No More Many More и Portokal , а проекта GREESH, по думите на музиканта е факт вече две..
7 летни академии организира фондация "Заедно в час“, които помагат на децата да наваксат пропуски от учебната година и да развиват полезни умения. СТАРТ академиите се провеждат в кв. "Факултета“ в София, кв. "Езерово“ и кв. "Победа“ в Бургас, Шумен, Разград, с. Брестница и с. Ръжена. Лятната академия кв. "Факултета“ се организира за 9-а поредна..