Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кои са факторите, които привличат или отдалечават педагозите от професията

Снимка: БГНЕС

Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" направи национално изследване по повод на социалния статус на учителската професия и факторите, които привличат или отдалечават педагозите от образователните институции. В изследването участие са взели 4150 учители, родители и заинтересовани. Проучването цели да установи ефективността на образователната политика за привличане и задържане на учители и рейтинга на учителската професия в образователните институции на Република България. 90,7% от участващите в анкетата са отговорили, че трудовите възнаграждения, макар и увеличаващи се, не са релевантни на многобройните отговорности и задължения на преподавателите. Учителската професия е най-натоварваща, често педагозите са подложени на "бърнаут", затова и "високите", според анализатори, възнаграждения не са привличащи. Само 6,3% смятат, че възнагражденията са мотивиращи. Подробности разказа Юлиян Петров, председател на Синдикат "Образование".

По думите му два фундаментални извода от проучването сочат, че в България се говори основно за заплати, докато в Европа се говори основно за други неща, както и, че българските учители стават такива основно заради призванието на професията. За съжаление обаче, много от младите не откриват призванието, партньорството и не припознават училището като свой роден дом, и съответно не издържат и напускат.

"Едно наше изследване показа, че до 35 години близо 50% е текучеството в по-големите български градове. Според едно друго изследване първите три години около 70% от младите учители не остават в системата и това е по-скоро стресиращо, ако говорим въобще, че има някаква политика, която да задържа учителите в клас. Затова и много се повишава тяхната средна възраст, нещо, което не е в унисон с някакви средни норми за Европа и света", каза Петров.

Той допълни, че ако очакваме изкуственият интелект и новите технологии да навлязат, това няма как да бъде в дисонанс с липсващите млади учители. От нещата, които трябва да се променят Петров отбеляза на първо място учителите трябва да усещат фиксираното в закона и в колективния трудов договор наставничество:

"Уважението към учителя е нещо, което в последните двадесетина години закърня и не се усеща, а всички край учителя са по-скоро модератори и съветници, показват му какво трябва да прави, а не са тези, които му вярват и го даряват с кредита на доверие."


Петров подчерта, че само за миналата година от родителите са подадени около 5 хиляди сигнала месечно. Той призова институциите да не дават ход на нещо, които кореспондира в законите и наредбите и да не сформират комисии, с които се оказва натиск на преподавателите.

"Мандатното мислене на политиците, които изпълняват определени длъжности им пречи да погледнат над това и да застанат на страната на учителя", каза той. И добави:

"Един учител усеща най-голямо "прегаряне" в своята професия тогава, когато не вижда успехите на своите ученици. Той усеща "бърнаут" ефекта тогава, когато неговите ученици по някакви причини не постигат добри резултати. Много често той не е виновен за това, а са виновни статуквото, дисциплината в клас, агресията, виновни са някои родители, че не са съдействали за доброто възпитание на своите деца и те пък с липсата и дефицитите в своето възпитание пречат на останалите ученици."

Петров посочи, че само с една мярка нещата не могат да се случат, както и да не забравяме, че авторитетът на преподавателя е безапелационен в цяла Европа

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Приетите 8-окласници в София на втория етап на класиране обявяват на 21 юли

Макар през последните години училищата с природоматематически профил и езиково обучение да запазват челните позиции сред бъдещите осмокласници, тези за професионално обучение, стават все по-предпочитани. Това поясни  пред БНР-Радио София Ваня Станчева , старши експерт по организация на средното образовани в Регионалното управление на..

публикувано на 18.07.25 в 17:21

Инициативата "Голямата маса" се завръща с поредно издание

Инициативата "Голямата маса“ се завръща с поредно издание. Тази събота (19 юли), съседи и приятели от столичния район "Оборище“ отново ще седнат една маса. Събитието ще се проведе на ул. "Васил Друмев", в отсечката от ул. "Оборище" до ул. "Русалка", от 11.00 до 22.00 часа. Акцент във второто издание на "Голямата маса“ 2025 е един от..

публикувано на 18.07.25 в 16:56

Започва ваксинацията на момичета и момчета срещу HPV по новата програма

Човешкият папилома вирус (HPV) е най-честият причинител на сексуално-предавана инфекция и е причина за появата на кожни брадавици, аногенитални брадавици и папиломни образувания на дихателните пътища. Освен това обаче HPV причиняват 5% от всички онкологични заболявания при жените и мъжете по света, като напр. рак на маточната шийка, рак на..

публикувано на 18.07.25 в 16:30
Велислава Делчева

Велислава Делчева е новият омбудсман на България

Новият омбудсман на България е Велислава Делчева, стана ясно след гласуването в Народното събрание. В подкрепа на кандидатурата ѝ гласуваха 123-ма народни представители, 92-ма бяха "против", а 5 се въздържаха. Делчева беше предложена за поста от ГЕРБ-СДС. “Пред мен стои нелеката задача да оправдая доверието. Поемам огромна отговорност. Дневен ред в..

публикувано на 18.07.25 в 15:44
Георги Заманов

Георги Заманов: Влизането в еврозоната извади и вля над 1 млрд. лева в банковата ни система

След началото на кампанията за разяснения по влизане в еврозоната в българската банкова система са внесени над 1 млрд. лева . Банките у нас бяха сред първите най-готови сектори за приемане на еврото, защото похарчиха милиони и започнаха подготовката още миналата година. "Системите ни работят с много валути, имаме депозити  и кредити в..

публикувано на 18.07.25 в 15:35
Кадър от видеото към новата песен

Гриша Георгиев-Greesh представи новата си авторска песен "Сърф"

Гриша Георгиев-Greesh - добре познат и любим на голяма част от публиката е винаги много деен, атрактивен и забавен. Дойде и в предаването “Добър вечер, София“, за да представи своя соло проект и нова песен. До момента Greesh  участва в групите No More Many More и Portokal , а проекта GREESH, по думите на музиканта е факт вече две..

публикувано на 18.07.25 в 13:52

Седем летни академии помагат на децата да наваксат пропуски от учебната година

7 летни академии организира фондация "Заедно в час“, които помагат на децата да наваксат пропуски от учебната година и да развиват полезни умения. СТАРТ академиите се провеждат в кв. "Факултета“ в София, кв. "Езерово“ и кв. "Победа“ в Бургас, Шумен, Разград, с. Брестница и с. Ръжена. Лятната академия кв. "Факултета“ се организира за 9-а поредна..

публикувано на 18.07.25 в 13:23