17-ото издание на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс "Антистатик" ще се проведе от 7 до 23 май под мотото "Повече от един танц".
В първите дни в Гьоте Институт са предвидени лекции от образователна програма на фестивала "Без дистанция" с вход свободен. Боян Манчев ще говори на тема "Вещерски танци" (7 май), Маргарита Доровска – "Пърформансът и тялото вътре и вън от белия куб" (9 май), а Ангелина Георгиева – за "Стойността на танца" (10 май).
Международната артистична програма започва на 14 май в с представлението "Радикални мажоретки" на хореографка Зуфит Симон (Германия). Спектакълът има номинация за престижната немска театрална награда "Фауст" за танцова постановка. Там Симон трансформира мирната форма на протест, известна като „радикални мажоретки“, в неконвенционален танцов спектакъл, изпълнен с хумор и дълбочина.
"Това е физическо, но и политическо, сатирично представление за протестите. Има много самоирония в протестирането, без то да се обезсмисля", отбеляза пред БНР-Радио София Вили Прагер, един от съоснователите на фестивала (заедно със Стефан А. Щерев и Ива Свещарова).
Той припомни, че в първите 5-7 години е било особено трудно провеждането на фестивала.
"Пърформанс беше странна и неясна дума тогава. Днес отношението към този вид изкуство вече е много различно. Публиката става все повече."
В дните на фестивала е и четвъртото издание на Българска танцова платформа. Във формàта му за 4 дни 40 куратори и програматори, директори на театри и фестивали от Европа, Корея, Египет и Йордания ще могат да видят 13 български произведения. И нищо чудно някои от артистите да получат покани за участие зад граница.
Местата, където ще се проведат представленията и фестивалните събития1 са Гьоте институт, РЦСИ "Топлоцентрала", Сцена "Дерида", Национална галерия "Квадрат 500", клуб "Дом".
Чуйте повече по темата в звуковия файл.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..