Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нагласите на българите към пенсионната система

Снимка: БГНЕС

Всеки десети пълнолетен гражданин на страната посочва, че се е случвало за по-малко от година да работи, без да се осигурява. Това се е случвало при 9,6% от участниците в мащабен анализ за нагласите към пенсионната система у нас, представено от Парламентарния център за проучвания. 53% не са доволни от пенсията си, 35,4% отчасти, а 11% са напълно доволни, показва проучването. Сред пенсионираните през последните 5 години неудовлетворение от дохода си са декларирали 42%, а сред пенсионираните преди повече от 11 години – 60%. Какви са измеренията и възможна ли е промяна на пенсионната система у нас? Подробности разказа Зорница Русинова, председател на Икономически и социален съвет.

"Пенсионната система в България и голяма част от европейските страни е изграждана преди много години, когато на първо място демографската картина е била по-различна и в същото време една голяма част от икономиката и начина на развитие оттук нататък и на осигурителни отношения на пазара на труда. В България една от големите теми, които касае развитието на пенсионната система е как при тази негативна демография, която имаме можем да усъвършенстваме пенсионната система така, че тя да продължи да отговаря на нуждите, поради които е възникнала за да обезпечи живота на хората с достойни доходи, след като приключи трудовата им дейност", отбеляза тя.

По думите й най-големият проблем на пенсионната система у нас е, че различните демографски и мигрантски вълни са голяма тежест върху работещите хора. С промените, които са правени по отношение на минималните пенсии и други промени се е постигнало едно изкривяване на част от общите принципи, които си е поставила пенсионната система. На първо място тя е да бъде солидарна, а на второ - да се отчитат приносите на хората. Голяма част от българските пенсионери продължават да бъдат близо до линията на бедност, а също така срещат и трудности със закупуване на лекарства, достъп до основни стоки и услуги. Това налага сериозен разговор върху това, до каква степен и доколко трябва да се надгражда пенсионната система, категорична е Русинова.

Тя посочи, че проучване от съответната служба в НС сочи, че няма широка склонност към това хората да са съгласни в бъдеще да бъдат повишавани осигуровките, нито пък да има допълнително удължаване на трудовия живот. Задачата, която е поставена на Икономическия и социален съвет е да бъде подготвен подобен анализ, който да обхване целия дълъг период в последните 30 години на различните реформи, които са правени в пенсионната система. Също така той трябва да даде ключови препоръки по отношение на това, как този модел би могъл да се усъвършенства. Относно решенията на парламента тя каза:

"Хубавото е, че няма прекъсваемост в дейността на парламента вече с новите промени в Конституцията, но все пак зависи и от това, какво ще бъде мнозинството. Надявам се, че темата за възрастните хора ще бъде приоритет на всяка една от политическите партии без да се стига до популизъм, а по-скоро до това да се търсят разумни и прагматични решения как да се помогне на хората, които живеят достойни старини. Това са теми, които засягат и всички работещи хора, защото в крайна сметка осигурителната система подкрепя и хора, които поради различни причини могат да останат без работа. Работещите са тези, които чрез осигуровките си внасят принос в бюджета на НЗОК."

Проучването сочи и един тревожен факт, че голяма част от хората не са запознати с пенсионната и осигурителната система. Сивата икономика също е един от негативните фактори.

"Пенсионната система със сигурност би се повлияла ако има целенасочена демографска политика в България. Това е и причината от страна на Президентството да ни бъде възложено през тази година да актуализираме един анализ на демографската картина според отделните региони за планиране в страната", отбеляза Русинова. Тя допълни, че специалистите съветват да се търси допълнителна социална подкрепа на хората, които са с най-ниски пенсии.

"Независимо, че територията на България не е много голяма и по отношение на икономическото развитие не само дисбалансът между София като столица и останалите градове е голям, но и дисбалансът в отделните области е огромен. Всички знаем за по-забавеното и изоставащо развитие на Северозападна България, части от Южна България така, че конкретните мерки, които са обособени за всяка една от областите в страната ни могат да бъдат намерени в този анализ. Интересното тук е, че в случаите, в които ние сме давали конкретни мерки и конкретни препоръки свързани с мнение на работодатели и синдикати за някои от конкретните области, ще се имат предвид.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветан Ангелов

Историята оживява: Цветан Ангелов

Писател, поет, драматург, останал в историята като автор на 60 произведения за деца, включително любимото на всички "Тихо се сипе първият сняг". Това е Цветан Ангелов. За него ни разказват една от дъщерите му, Мария Ангелова и внучката Ана Николова. В звуковото оформление се включва и правнука на Цветан Ангелов - както и трябва да бъде, като става дума за..

публикувано на 05.10.24 в 16:00

Софийски разкази - Кафене България

Легендите за кафенето се носят досега. Ценено е заради артистичния си дух. Да не се бърка с новото на Цар Освободител. На това място е атентатът срещу Стамболов, погрешка е убит вървящият с него Христо Белчев. Три години по-късно се открива кафенето, където години наред съжителстват "противници" като Вазов и кръга "Мисъл". Кои са останалите известни..

публикувано на 05.10.24 в 15:00
Коста и  Елена Цоневи

Адресите на любовта – Коста и Елена Цоневи

Актьорът Коста Цонев беше висок човек. Във всякакъв смисъл. И стърчеше над дребната злоба, смешните дрязги и незначителните драми, съпътстващи  театралния живот. Той беше Дон Кихот и Емил Боев, баща ми бояджията и конят Холстомер, гласът на отец Ередия в „Осъдени души“ и прототипът на Буров в „Жребият“. Красив, рус, талантлив, известен...

публикувано на 05.10.24 в 14:00
С Юлия Владимирова

Визуална поезия

10 издание на Синелибри - с Юлия Владимирова: "Винаги книгата създава по-широк хоризонт, но гледането на филм по книга може да ни впечатли - "Зорба гъркът" с танца на Антъни Куин. И "модната вечер" със "Закуска в Тифани" по случай 100-годишнината на Труман Капоти. Както и прожекцията на "Ребека" на Хичкок по случай неговата 125-а годишнина. Добавям и..

публикувано на 05.10.24 в 11:51
Балканската диета есен

Балканската диета

Сезонната храна и Балканската диета с д-р Райна Стоянова: "Тя е много близка до Средиземноморската, която за поредна година е обявена за диета на годината. Няма вредна храна, има вредни количества. Най-важен е балансът и да се редуцират до минимум вредните навици." Още за съставките на Балканската диета и особеностите при прилагането ѝ - в звуковия..

публикувано на 05.10.24 в 10:30

Действията на всеки от нас имат значение

Годишни награди за биоразнообразие и Природа фест - Радостина Ценова от Фондация "Биоразнообразие" с подробностите: "Стартът на Феста е в 10:30. Продължава до 17:30, от 18 са Наградите. Успяхме за втора поредна година. Предвидили сме много забавления. Идеята е екологичните организации да се представят с характерните им дейности. Действията на всеки..

публикувано на 05.10.24 в 10:26

Създателки и съзидателки

Мария Алкалай за тура, посветен на жените в София, който Сдружение "Възможности без граници" предвижда тази неделя: "Колко паметника има в града, посветени на жени? Нито един, а има жени със сериозен принос в науката, образованието, но за тях не се говори. Отделяме време и внимание на историите на значими жени, които са променили жени. Няма да издам..

публикувано на 05.10.24 в 10:45