Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започва новият сезон на "Литературни маршрути"

От фондация "Прочети София" набират средства за създаване на видео архив на маршрутите

Снимка: Тодора Радева

За шеста година фондация „Прочети София“ организира едно от най-важните си събития - „Литературни маршрути“. Тази година са подготвили 14 напълно нови градски литературни исторически разказа. Автори ще бъдат поети, писатели, литературни историци, изследователи и журналисти.

Пред Радио София Тодора Радева от фондация „Прочети София“ обясни, че първият маршрут ще се състои на 9 май и е посветен на Европейските литературни маршрути. Началото е пред църквата „Света София“, от 18.30 часа, с водещ Албена Тодорова.

„Този маршрут е по идея на организацията на Културните чуждестранни институти в България. Голяма част от нашите писатели са били и преводачи, за първи път представят чуждестранни автори. Връзките между България и Европа ще бъдат в основата на този маршрут, като акцентът ще бъде литературата“, каза Тодора Радева.


На 11 май е следващият литературен маршрут „Ритъмът на града“, с водещ Зорница Христова. Маршрутът тръгва в 11.00 часа, от Орлов мост.

„Всяка година правим и маршрут за деца, този път е за ученици от 6 и 7 клас. Ще говорим за стъпките в поезията и стъпките на пешеходците“, добави Радева.

Третият литературен маршрут е посветен на Димчо Дебелянов и ще се проведе на 15 май. Началната точка е църквата „Свети Седмочисленици“, в 18.30 часа. Автор и водещ е философът и журналист Тони Николов. Темата е „Смърт сред белоцветните вишни“, каза Тодора Радева.

Програмата на „Литературни маршрути" продължава на 22 май от 18:30 ч., посветена на поета Константин Павлов. Началото е в градинката на ъгъла на улиците „Ангел Кънчев“ и „Солунска“.

На 29 май от 18:30 ч. при паметника в Докторска градинка ще започне маршрут, посветен на Лора Шумкова, която е човекът, водил най-много „Литературни маршрути“ от самото им създаване.

„През този маршрут ние ще минем през места, на които тя самата ни е водила. Имаме кратки нейни записи, които ще пуснем на някои от местата. Поканили сме колеги и приятели, които ще разказват за нея и за работата й“, уточни Тодора Радева.

Тя добави, че последния маршрут е посветен на новозеландския поет Кевин Айърланд. За него ще разкаже журналистът Владимир Дворецки, който е преводач на книгата „Назад-напред“, в която Кевин Айърланд описва времето, в което е живял в България. Маршрутът ще се проведе на 02 юни от 15.00 ч. Началото е в Градската градина срещу сградата на ул. „Дякон Игнатий“ 1.

Литературните маршрути традиционно се провеждат през май, юли и септември. Те са безплатни, но от фондация „Прочети София“ имат желание да организират кампания за набиране на средства.

„Бихме искали да направим видео архив на тези литературни маршрути. Ние не повтаряме маршрутите, а са много ценни тези разкази и искаме да има видео архив. Вече имаме първото много щедро дарение от майката на Лора Шумкова. По време на маршрутите ще вземем една кутия, досега не сме правили такова нещо“, каза Тодора Радева.

Тя добави, че информация за дарения е публикувана на сайта и във Фейсбук страницата на фондация „Прочети София“.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: fb/Литературни маршрути

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В миналото с бъдещето

Г-н Роберто Санторели за втория Международния форум "История и бъдеще" на 7 октомври в София, организирано от Конфиндустрия България. Тя е международно представителство на Конфиндустрия Италия, най-голямата европейска национална работодателска асоциация. В Конфедерацията членуват общо над 150 хиляди фирми, както производствени предприятия, така и от..

публикувано на 06.10.24 в 11:38
Борис Борисов, Сабрина Шуманова, г-жа Шуманова и Александър Русков

Училищните медии помагат да се усвоят новите знания

Междуучилищна телевизия в Сливница - какво се случва и кой я прави, както и за тракийското наследство около Сливница - в звуковия файл: "Всичко е интересно. Сами си монтираме. В началото професионални журналисти ни научиха как да правим съдържание, как да се позиционираме пред камера, как да държим микрофон. А и направихме Ден на Сърбия, после..

публикувано на 06.10.24 в 11:05
Теодора фон Ауерсперг и Надежда Цанова

Принцесата и пианистката

Принцеса Теодора фон Ауерсперг и пианистката Надежда Цанова за фондацията "Теодора фон Ауерсперг": "Израснала съм до 6 години в България, където съм родена, езикът ми остана от общуването с майка ми. Фондацията е международна. Ще използвам всякакви видове средства и връзки за Фондацията, съществуваме в Австрия от септември 2023, от 1 октомври сме..

публикувано на 06.10.24 в 10:33
Цветан Ангелов

Историята оживява: Цветан Ангелов

Писател, поет, драматург, останал в историята като автор на 60 произведения за деца, включително любимото на всички "Тихо се сипе първият сняг". Това е Цветан Ангелов. За него ни разказват една от дъщерите му, Мария Ангелова и внучката Ана Николова. В звуковото оформление се включва и правнука на Цветан Ангелов - както и трябва да бъде, като става дума за..

публикувано на 05.10.24 в 16:00

Софийски разкази - Кафене България

Легендите за кафенето се носят досега. Ценено е заради артистичния си дух. Да не се бърка с новото на Цар Освободител. На това място е атентатът срещу Стамболов, погрешка е убит вървящият с него Христо Белчев. Три години по-късно се открива кафенето, където години наред съжителстват "противници" като Вазов и кръга "Мисъл". Кои са останалите известни..

публикувано на 05.10.24 в 15:00
Коста и  Елена Цоневи

Адресите на любовта – Коста и Елена Цоневи

Актьорът Коста Цонев беше висок човек. Във всякакъв смисъл. И стърчеше над дребната злоба, смешните дрязги и незначителните драми, съпътстващи  театралния живот. Той беше Дон Кихот и Емил Боев, баща ми бояджията и конят Холстомер, гласът на отец Ередия в „Осъдени души“ и прототипът на Буров в „Жребият“. Красив, рус, талантлив, известен...

публикувано на 05.10.24 в 14:00
С Юлия Владимирова

Визуална поезия

10 издание на Синелибри - с Юлия Владимирова: "Винаги книгата създава по-широк хоризонт, но гледането на филм по книга може да ни впечатли - "Зорба гъркът" с танца на Антъни Куин. И "модната вечер" със "Закуска в Тифани" по случай 100-годишнината на Труман Капоти. Както и прожекцията на "Ребека" на Хичкок по случай неговата 125-а годишнина. Добавям и..

публикувано на 05.10.24 в 11:51