Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва новият сезон на "Литературни маршрути"

От фондация "Прочети София" набират средства за създаване на видео архив на маршрутите

Снимка: Тодора Радева

За шеста година фондация „Прочети София“ организира едно от най-важните си събития - „Литературни маршрути“. Тази година са подготвили 14 напълно нови градски литературни исторически разказа. Автори ще бъдат поети, писатели, литературни историци, изследователи и журналисти.

Пред Радио София Тодора Радева от фондация „Прочети София“ обясни, че първият маршрут ще се състои на 9 май и е посветен на Европейските литературни маршрути. Началото е пред църквата „Света София“, от 18.30 часа, с водещ Албена Тодорова.

„Този маршрут е по идея на организацията на Културните чуждестранни институти в България. Голяма част от нашите писатели са били и преводачи, за първи път представят чуждестранни автори. Връзките между България и Европа ще бъдат в основата на този маршрут, като акцентът ще бъде литературата“, каза Тодора Радева.


На 11 май е следващият литературен маршрут „Ритъмът на града“, с водещ Зорница Христова. Маршрутът тръгва в 11.00 часа, от Орлов мост.

„Всяка година правим и маршрут за деца, този път е за ученици от 6 и 7 клас. Ще говорим за стъпките в поезията и стъпките на пешеходците“, добави Радева.

Третият литературен маршрут е посветен на Димчо Дебелянов и ще се проведе на 15 май. Началната точка е църквата „Свети Седмочисленици“, в 18.30 часа. Автор и водещ е философът и журналист Тони Николов. Темата е „Смърт сред белоцветните вишни“, каза Тодора Радева.

Програмата на „Литературни маршрути" продължава на 22 май от 18:30 ч., посветена на поета Константин Павлов. Началото е в градинката на ъгъла на улиците „Ангел Кънчев“ и „Солунска“.

На 29 май от 18:30 ч. при паметника в Докторска градинка ще започне маршрут, посветен на Лора Шумкова, която е човекът, водил най-много „Литературни маршрути“ от самото им създаване.

„През този маршрут ние ще минем през места, на които тя самата ни е водила. Имаме кратки нейни записи, които ще пуснем на някои от местата. Поканили сме колеги и приятели, които ще разказват за нея и за работата й“, уточни Тодора Радева.

Тя добави, че последния маршрут е посветен на новозеландския поет Кевин Айърланд. За него ще разкаже журналистът Владимир Дворецки, който е преводач на книгата „Назад-напред“, в която Кевин Айърланд описва времето, в което е живял в България. Маршрутът ще се проведе на 02 юни от 15.00 ч. Началото е в Градската градина срещу сградата на ул. „Дякон Игнатий“ 1.

Литературните маршрути традиционно се провеждат през май, юли и септември. Те са безплатни, но от фондация „Прочети София“ имат желание да организират кампания за набиране на средства.

„Бихме искали да направим видео архив на тези литературни маршрути. Ние не повтаряме маршрутите, а са много ценни тези разкази и искаме да има видео архив. Вече имаме първото много щедро дарение от майката на Лора Шумкова. По време на маршрутите ще вземем една кутия, досега не сме правили такова нещо“, каза Тодора Радева.

Тя добави, че информация за дарения е публикувана на сайта и във Фейсбук страницата на фондация „Прочети София“.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: fb/Литературни маршрути

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01