Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Перфектната формула за баланс във всекидневието ни е 3x8

Психологът Ина Антонова пред Радио София

Снимка: Личен архив

След двата големи християнски празника в едно Великден и Гергьовден е време отново да пренастроим себе си към обичайния работен ритъм. Вероятно някои от нас по време на тези празници са планирали и други – лятната семейна отпуска например. 

Какъв е добрият баланс между делници и празници, за да не се налага да си почиваме и от празниците и дълго да се пренастройваме за делниците – в предаването „Ритъмът на столицата“ по темата говорим с психолога Ина Антонова.

В българската народопсихология съществува едно много странно изказване, за мен паразит: "Тежки празници". Но кое ги прави "тежки"? - самите ние и нашите очаквания към празниците, посочи психологът.

"Било то преяждане, препиване, лежане и седене на едно място, прекаляване с каквото и да е, всичко това сваля тонуса ни и превръща празниците наистина в тежки“, поясни Ина Антонова.

Според експерта, друг феномен, който прави празниците тежки са неразбориите между роднините, които се случват по това време.

"За мен всички дни трябва да са еднакви, защото нарушавайки своя ритъм в някакви “тежки“ празници, ние влизаме във психози. След целия стрес от подготовката, идваме в празниците изключително негативни, с някакви очаквания, прогнози, режисури, които сме създали в главите си и след това излизаме от  тях изключително разочаровани", каза още психологът.

Често чуваме израза "трябва да си почина от празниците", а това състояние според експерта не зависи с кого сме се срещали. Когато не сме запазили своя ежедневен ритъм, ние вече търсим виновник, разкри Антонова.

Тя посочи, че удължаването на съня, доспиването през празници и почивни дни, като фактори, които разстройват биохимията ни и могат да доведат до повишаване на теглото, умора, затруднения в движението – не се грижим за организма си, както подобава за нещо ценно.

Снимка: Pixabay

Ако сънят не ни достига, наваксване няма. Това означава, че самите ние се лишаваме от него, посочи експертът, давайки пример с късното лягане и ранно ставане пет дни в седмицата.

"Хормоните на съня се освобождават около 21 часа, което означава, че между 22 и 23 часа, трябва да сме заспали на всяка цена. Ако вкараме в правилна ритмика храненето, хидратацията и спането, празниците няма да разстройват по никакъв начин циркадния ни ритъм, ние ще сме в съвършена форма и  никой няма да ни е виновен. Но тук говорим за отговорност, можем ли да поемем отговорност за себе си?

Балансът между работното ежедневие и почивката можем да потърсим в тези 24 часа, с които всички разполагаме. Тези 24 часа могат да бъдат разпределени абсолютно балансирано, твърди Ива Антонова.

"Когато казвам балансирано, перфектната формула е 3x8: 8 часа сън, 8 часа работа, 8 часа почивка. Ние имаме 24 часа", посочи псхихологът, за да не се забравя.

Още конкретика чуйте в разговора на Катя Василева.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 21.05.25: Най-хубавото на медиацията и връзката ѝ с ПВУ

Средата на седмицата и водещата на "Форум" поднесоха пред коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов следните теми: На днешната първа задължителна матура по български език и литература над 48 хиляди 12-окласниците (след теста) избираха между интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови"..

публикувано на 21.05.25 в 18:35

Сопраното Александра Зотова спечели Гран при на конкурса "Гена Димитрова"

В Плевен тържествено беше открит Шестият международен конкурс за млади оперни певци “Гена Димитрова“. Конкурсът се провежда в периода 19 - 22 май 2025 година. Организира се от Плевенската филхармония, с подкрепата на Община Плевен, под патронажа на Министерство на културата. Престижният конкурсен форум беше открит в зала “Музикална слава на Плевен” в..

публикувано на 21.05.25 в 16:53
Снимки: Майчин дом

Сектор за кенгуру-грижа откриват в "Майчин дом" до средата на юни

В най-голямата в страната Клиника по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом" предстои към Интензивното отделение да се обособи Сектор за кенгуру-грижа . Целта е да се подобри грижата за преждевременно родените и да се осигури активно участие на семействата на малките пациенти. Кенгуру-грижата е метод , въведен преди почти 50 години и то в..

публикувано на 21.05.25 в 16:29
Селфи фотографът Роман Михайлов с чаровниците от триото

Трио "Вива" записа поп-денс кавър на песен на Б.Т.Р.

От рок към поп-денс се трансформира култовата песен на Б.Т.Р. "Защо".  Славчо Николов от рок групата дава идеята на момичетата от  трио "Вива" да направят кавър версия на тяхната песен от 2014-та. Двамата, с Алекс Нушев работят по аранжимента и ето, че песента вече има своята денс версия. "Нашата цел беше да е песента на Б.Т.Р., но да си е с..

публикувано на 21.05.25 в 16:10

"Училище за отговорни инфлуенсъри" маркира границите на добрите създатели на съдържание

На 24-ти април започва "Училище за отговорни инфлуенсъри" - първата в България образователна платформа за обучение и сертифициране на създатели на съдържание. Основната цел на платформата е да обучава и сертифицира създатели на  съдържание, като насърчава по-осъзната, етична и безопасна онлайн комуникация. Програмата е създадена в отговор на..

публикувано на 21.05.25 в 15:53
Адв. Свилена Димитрова

Адв. Свилена Димитрова: Увеличаването на здравната вноска е нужно и неизбежно

Увеличаване на здравните вноски и/или допълнително здравно осигуряване ; ефективен контрол върху разходите – това бе едно от 10-те предложения за приоритети в здравеопазването, които направи Българската болнична асоциация (ББА). Средствата в този сектор от години са недостатъчни. Част от тях не се разходват правилно. " Нека има контрол на..

публикувано на 21.05.25 в 15:22

Лекциите "Азбучници на войната и мира“ припомнят за легендарни германски фотографи

Гьоте-институт България отново поставя акцент върху фотографското изкуство в своята културна програма, със специална авторска поредица от лекции „Азбучници на войната и мира“. Лекциите проследяват германската фотография преди и след Втората световна война . Лекциите са продължение на инициатива, започнала още през миналата година. “Аз поемам..

публикувано на 21.05.25 в 14:48