Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Тодор Ялъмов: Добрата среда е условие за успех в ученето и работата

Вече и наетите трябва да са предприемачи, допълва зам.-деканът на Стопанския факултет на СУ "Св. Кл. Охридски"

Доц. Тодор Ялъмов
Снимка: Христина Иванова

Бъдещето е на тези професии, които доставят такова удовлетворение на хората, че да са готови да си плащат да ги упражняват.

Казват, че академичната общност има свободата да си избере които 18 часа от денонощието си поиска за да си върши ангажиментите.

С тези думи между бъдещето и настоящето започна гостуването в БНР-Радио София доц. Тодор Ялъмов, зам-декан на Стопанския факултет на СУ "Св. Кл. Охридски".

Но за да не работиш, тоест, за да стигнеш до положението да печелиш от това, което обичаш да вършиш, трябва да учиш това, което ти е приятно, а не което е модерно или родителите са те накарали, категоричен е доц. Ялъмов.

Той прогнозира, че благодарение на иновациите, автоматизацията, роботиката и технологичните новости, човек ще има повече време да се занимава с това, което определи за свой приоритет и му е интересно.

"Предприемачеството се променя. Все повече и повече наетите хора трябва да бъдат и предприемачи, не само собствениците и основателите на компаниите. И сега има фирми – например български банки и IT компании,  имат вътрешни обучения и стимули за предприемачи – допълни Ялъмов. – В много случаи, ако имаш идеи, по-лесно е да ги реализираш, ако не си автономен, а си в добра среда – компания или университет. В Стопанския факултет учат студенти от около 20 страни. И те виждат, че в България вече можеш да научиш повече отколкото в чужбина."

Младите хора трябва да остават у нас да бъдат студенти не защото тук образованието е безплатно, а защото е по-добро, изтъкна зам.-деканът на Стопанския факултет. И добави, че принципно Агенцията за инвестиции трябва да се грижи и за българските инвестиции в чужбина, не само за привличане към България.

Снимка: Тодор Ялъмов

Тази седмица Факултетът открива нова аудитория () - зала 420 „Акад. Никола Попов“ - „последното бижу в залите“.

Сградата на СтФ е била общежитие и помещенията са сравнително малки, затова всяка инвестиция и всяко подобрение прави средата на студентите и преподавателите по-красива, приятна и функционална.

"Важно е как изглежда факултетът и околното пространство. В Австрия, Германия, Нидерландия самите сгради в кампусите стават архитектурни събития – отбеляза доц. Ялъмов. – Все повече български компании се проявяват като социално отговорни. Добре е когато средата е привлекателна за студентите.
Въобще, ако градът става добро зелено, чисто, устойчиво място за живот и движение, тогава и работата, и ученето ще стават по-успешни."

Чуйте разговора на Лили Големинова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Младежи ще се борят с фалшивите новини в новаторския проект MediaWise

Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..

публикувано на 28.11.24 в 16:56

Защо Младежкият конкурс за нова песен е нужен на младите музиканти и публиката?

Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите .  Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..

публикувано на 28.11.24 в 16:07
Албена Ненкова с книгата(-те) в ръце

900 страници за подаръците е "книгата на живота" на Габриела де Лука

Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ  може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..

публикувано на 28.11.24 в 14:54

Евгения Кринчева-Jenyka представи нови песни, записва без умора

В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..

публикувано на 28.11.24 в 13:36

Актуализацията на бюджета на София отпадна от дневния ред на СОС

Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..

публикувано на 28.11.24 в 13:14
Лудмила Атанасова от Фондация Bcause

Щедрият вторник като контрапункт на Черния петък

Историята на Щедрия вторник е от преди 12 години. В САЩ е измислен като ден, веднага след Черния петък. Първоначалният замисъл е бил да е ден, в който се празнува активно щедростта, даването, помагането на другите. Осмислено и осъзнато като контрапункт на донякъде безразсъдното харчене на пари по време на Черния петък, разказва Людмила Атанасова от..

публикувано на 28.11.24 в 12:16

Философската приказка "Зелената птица" по музика и стихове на Дони ще се играе в Операта всеки месец

В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..

публикувано на 28.11.24 в 11:58