Автор на фотосите е Красимир Димитров, който е заснел 23-ма души от 11 държави от Европа, Азия, Африка, Северна и Южна Америка. Сред тях има мигранти, роми, бежанци, артисти, влогъри, университетски преподаватели, писатели, гей хора, студенти, журналисти, пенсионери, предприемачи. Всички те застават с лицата си, за да отправят общо послание: „Не на расизма в ЕС!“
Поводът за изложбата са предстоящите избори за Европейски парламент (9 юни 2024 г.) и повишаващата се расистка реторика в публичното пространство, включително от страна на политици.
Огнян Исаев е журналист и психолог. Той е един от 23-мата души, които застават с лицето си в изложбата.
„Борбата с расизма е постоянна. Така се стекоха обстоятелствата в моя живот, че аз водя тази борба постоянно. Една такава кампания е възможност, идеята за социална справедливост да се изнесе на една по-голяма сцена“, каза пред Радио София Огнян Исаев.
По думите му, в българските учебници не се говори за различните хора. А в страната ни традиционно има малцинствени групи.
„Тези хора не са видими в учебниците, няма ги в литературното съдържание, в учебниците по география и история. Тези общности отсъстват в образованието, дори в университета, където се подготвят учители. Няма ги дори в съзнанието на университетските преподаватели. Когато се сблъскат с действителната реалност виждат, че те съжителстват в големия град с мюсюлмани, бежанци от Близкия Изток, срещат гей хора и започват да се затварят, защото никой не ги е подготвил за този нов свят“, сподели Огнян Исаев.
Изложбата стъпва на проучване, направено през 2022 г. от „Мулти култи“. Изследването „Реч на омразата и евроскептицизъм в България“, разглежда връзките между речта на омразата и евроскептицизма, каза Бистра Иванова от фондацията.
„Речта на омразата обезличава човека. В крайна сметка, Европейският съюз е не само икономически съюз – той е основан на нашите човешки права, това е една от основните европейски ценности“, обясни Иванова.
Тя добави, че направеното от тях изследване сочи, че голяма част от речта на омразата идва от политиците.
„Разгледахме такива партии, които основават своето съществуване на омразата към различни групи. Построяват своята риторика срещу някого. Много често това са уязвими групи като ромите, мигрантите, бежанците, LGBT общността“, каза Бистра Иванова.
Проектът се реализира от „Мулти култи колектив“ с подкрепата на Европейската мрежа срещу расизма (ENAR aisbl) и Столичната община.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..
Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов , кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..