Въпреки това, всеки трети от диагностицираните не посещава повторно лекар, същевременно продължават да се излагат на слънце, без да използват необходимите предпазни средства с необходимата фотозащита. Прогнозата е в световен мащаб до 2025 година, диагнозата "меланом", да се увеличи с 15% а смъртността да нарасне с 20%. До 2040 година 500 хил. души ще бъдат диагностицирани с меланом, а смъртността ще нарасне с 84 %. Важно е да се отбележи, че хората диагностицирани с рак на кожата имат нужда от психологическа подкрепа, да ги подготвим, за да се научат да живеят с диагнозата си, както и да промотираме вторичните прегледи и вторичната помощ след диагнозата. Това посочва дерматологът д-р Валерия Матеева, координатор на кампанията Евромеланома за България, позовавайки се на десетгодишен проучвания, според които голям процент от диагностицираните с рак на кожата страдат от депресия и тревожност, преди, по време и след лечението.
Ако тези данни създават впечатление за увеличаване на заболеваемостта от рак на кожата, то това е свързано и с все по-добрия скрининг, който се извършва от лекарите и заради застаряване на населението.
Специалистът посочи, че мнозина от диагностицираните продължават да живеят живота си без да взимат под внимание ролята на слънцето, в това, което ги е сполетяло, макар от 1956 година да се знае, че слънцето е пряко свързано с развитието на рак на кожата. Скорошно проучване от 2023 година показва,че всъщност пациентите, които са преминали през диагнозата "рак" и са оцелели след меланом или карцином на кожата, всъщност не стават по-внимателни към своята кожа и към риска от последващ карцином или меланом", твърди д-р Валерия Матеева. Да бъдем внимателни, защото слънцето може да бъде приятел, но и враг, макар то да е източник на добро настроение и на хормони, които предизвикват щастие и удовлетвореност, съветва дерматологът.
Призивът на Българското дерматологично дружество е да не се излагаме на слънце в пиковите часове, а да се търси сянка. Когато това не е възможно да бъде избегнато слънцето и да се използва слънцезащита, допълни д-р Матеева.
"Слънцезащитата не е панацея, а е една възможност да се защитим тогава, когато не може да бъде избегнато излагането на слънце", изтъкна тя.
По темата се включи и дерматологът доц. д-р Жана Казанджиева от Александровска болница. Тя обясни какво е важно, когато купуваме един слънцезащитен продукт:
"На първо място е какво искаме от него - само да ни пази от слънцето, или да има добри други качества. Да кажем, ако един човек има акне, то е хубаво да си съобрази фотозащитата с такава, която е предназначена специално за акне и която не е мазна, не запушва порите. Същото важи и за едно малко дете, то не бива да ползва фотозащитата за възрастни. При малките деца има специални млека, спрейове и кремове, които лесно се размазват, така, че на майката на плажа да й е лесно да се справи с детето. Представете си едно тригодишно дете как ще стои търпеливо да го мажат, това просто не е възможно."
Тя препоръча фотозащитата да е "две в едно", или "три в едно", така, че с един продукт да може да бъдат решени голяма част от проблемите на кожата. Освен това уточни, че най-добре е човек да се довери на специалист, който познава добре особеностите на кожата му. Например при една жена, която е заплашена от фотостареене на кожата е хубаво, продуктите така да са комбинирани, че фотозащитата да е силна, но почти незабележима. През годините на везните натежават ту синтетичните фотозащити, ту минералните, но като цяло трябва да се гледат качествата на самия продукт и каква защита предлага той.
"Ниските фотозащити са от типа 3 и 5 фактор, на фона на 30 и 50. И както знаете от 50 нагоре няма само защото беше забранено да се използва за рекламни цели, тъй като се оказа, че между фотозащита 50 и 100 разликата е 2%. Фирмите се надпреварваха да кажат нашата защита е 75%, 83%, което е абсолютно безсмислено и това просто няма никакво значение", подчерта доц. д-р Казанджиева.
Как можем сами да си направим преглед и още важни аспекти, чуйте в разговора на Златина Петкова.
Строителството на втория мост при "Бакърена фабрика" напредва по график. В момента се полага хидроизолация, работи се по уличното осветление. Другата седмица се очаква да започне работа по асфалтирането. На обекта е изградена канализация, преместен е магистрален водопровод и е изпълнена газопреносна мрежа. Мостът е част от третия градски..
Заради недоволството на жителите на столичния квартал "Овча купел" е взето решение в регистрационно-приемателния център за бежанци да останат само деца. Проблемните бежанци поетапно са изведени и настанени на други места, обясни за БНР председателят на Държавната агенция за бежанците Иван Иванов. В центъра остава 36 деца предимно от Сирия и..
Сектор кенгуру-грижа бе официално открит днес към Интензивно отделение на клиниката по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом". Там под лекарски и акушерски контрол родители на недоносените деца ще бъдат обучавани в специфичните грижи, изискващи отглеждането на бебетата с ниско тегло и висок риск за здравето. Семействата ще имат възможността..
С осигурено финансиране на стойност над 8 , 63 млн. лв. по Националния план за действие по заетостта за 2025 г . ще бъдат реализирани обучения за придобиване на професионална квалификация и/или ключови компетентности за 4688 безработни. Повече от 35 на сто от тях ще започнат работа след завършването на обучението, уверяват от..
През януари 2025 г. след извършен анализ и предложения за разширяване на обхвата на финансиране на дейностите по асистирана репродукция от Центъра за асистирана репродукция (ЦАР) в следобедния блок на БНР-Радио София гостува доц. д-р Мария Юнакова , председател на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ)...
Банкя ще посрещне традиционните Горешляци с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието, музика, танци и автомобилен ретро парад от 15-ти до 26-ти юли. “Горешляците са трите най-горещи дни през годината и район Банкя традиционно посреща тези празнични дни между 15 и 26 юли с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието. Това са..
Фестивалът "Седмица на фотографията в антична Сердика" ще бъде открит на 10 юли с изложбата "Професия фоторепортер за цял живот" в подлеза между Министерски съвет и Президентството, на главната улица на антична Сердика, с разнообразна програма от филми, дискусии и срещи с ученици“. Автори в изложбата са Георги Панамски, Иван Стоименов, Виктор..