Въпреки това, всеки трети от диагностицираните не посещава повторно лекар, същевременно продължават да се излагат на слънце, без да използват необходимите предпазни средства с необходимата фотозащита. Прогнозата е в световен мащаб до 2025 година, диагнозата "меланом", да се увеличи с 15% а смъртността да нарасне с 20%. До 2040 година 500 хил. души ще бъдат диагностицирани с меланом, а смъртността ще нарасне с 84 %. Важно е да се отбележи, че хората диагностицирани с рак на кожата имат нужда от психологическа подкрепа, да ги подготвим, за да се научат да живеят с диагнозата си, както и да промотираме вторичните прегледи и вторичната помощ след диагнозата. Това посочва дерматологът д-р Валерия Матеева, координатор на кампанията Евромеланома за България, позовавайки се на десетгодишен проучвания, според които голям процент от диагностицираните с рак на кожата страдат от депресия и тревожност, преди, по време и след лечението.
Ако тези данни създават впечатление за увеличаване на заболеваемостта от рак на кожата, то това е свързано и с все по-добрия скрининг, който се извършва от лекарите и заради застаряване на населението.
Специалистът посочи, че мнозина от диагностицираните продължават да живеят живота си без да взимат под внимание ролята на слънцето, в това, което ги е сполетяло, макар от 1956 година да се знае, че слънцето е пряко свързано с развитието на рак на кожата. Скорошно проучване от 2023 година показва,че всъщност пациентите, които са преминали през диагнозата "рак" и са оцелели след меланом или карцином на кожата, всъщност не стават по-внимателни към своята кожа и към риска от последващ карцином или меланом", твърди д-р Валерия Матеева. Да бъдем внимателни, защото слънцето може да бъде приятел, но и враг, макар то да е източник на добро настроение и на хормони, които предизвикват щастие и удовлетвореност, съветва дерматологът.
Призивът на Българското дерматологично дружество е да не се излагаме на слънце в пиковите часове, а да се търси сянка. Когато това не е възможно да бъде избегнато слънцето и да се използва слънцезащита, допълни д-р Матеева.
"Слънцезащитата не е панацея, а е една възможност да се защитим тогава, когато не може да бъде избегнато излагането на слънце", изтъкна тя.
По темата се включи и дерматологът доц. д-р Жана Казанджиева от Александровска болница. Тя обясни какво е важно, когато купуваме един слънцезащитен продукт:
"На първо място е какво искаме от него - само да ни пази от слънцето, или да има добри други качества. Да кажем, ако един човек има акне, то е хубаво да си съобрази фотозащитата с такава, която е предназначена специално за акне и която не е мазна, не запушва порите. Същото важи и за едно малко дете, то не бива да ползва фотозащитата за възрастни. При малките деца има специални млека, спрейове и кремове, които лесно се размазват, така, че на майката на плажа да й е лесно да се справи с детето. Представете си едно тригодишно дете как ще стои търпеливо да го мажат, това просто не е възможно."
Тя препоръча фотозащитата да е "две в едно", или "три в едно", така, че с един продукт да може да бъдат решени голяма част от проблемите на кожата. Освен това уточни, че най-добре е човек да се довери на специалист, който познава добре особеностите на кожата му. Например при една жена, която е заплашена от фотостареене на кожата е хубаво, продуктите така да са комбинирани, че фотозащитата да е силна, но почти незабележима. През годините на везните натежават ту синтетичните фотозащити, ту минералните, но като цяло трябва да се гледат качествата на самия продукт и каква защита предлага той.
"Ниските фотозащити са от типа 3 и 5 фактор, на фона на 30 и 50. И както знаете от 50 нагоре няма само защото беше забранено да се използва за рекламни цели, тъй като се оказа, че между фотозащита 50 и 100 разликата е 2%. Фирмите се надпреварваха да кажат нашата защита е 75%, 83%, което е абсолютно безсмислено и това просто няма никакво значение", подчерта доц. д-р Казанджиева.
Как можем сами да си направим преглед и още важни аспекти, чуйте в разговора на Златина Петкова.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..