За първи път на софийска сцена обединяват творческите си енергии Златомир Фунг и Ернст Хьотцл, Леон Боши Милена Моллова, Любомир Денев-син и Антон Сороков, Андриана Йорданова и Боряна Ламбрева, Йълдъз Ибрахимова и Георги Патриков, Давид Фелдман и Гудрун Сидоние Отто, Виржиния Атанасова и Cantanti Dei Monti Verdi, трио Assai и Огнян Константинов, Алон Сариел и Христина Белева, Юрген де Бруин и Калина Андреева, Георгита Бояджиева и Мирослав Димов, Светлин Русев и Теодосий Спасов, Мануела Бончева и Марк Шемие, и др.
"Откриването е със Софийската филхармония, нашият традиционен домакин и съорганизатор със Златомир Функ, този млад музикант с българо-китайски корени, който вече се превръща в една бъдеща звезда и една сериозна фигура във виолончелното изкуство. Впрочем виолончелото е във фокус на фестивала", сподели проф. Георгиев.
На фестивала ще има над 80 прояви с повече от 500 участници от различни държави – Австрия, Белгия, Германия, Италия, Испания, Израел, Китай, Люксембург, Румъния, Русия, САЩ, Турция, Украйна, Швейцария, Южна Корея, Япония. За четвърта година продължава идеята за "Преглед на българските оркестри" – с оркестър "Камерата Орфика НБУ", Софийска филхармония, Симфоничен оркестър – Сливен, Камерен ансамбъл "Софийски солисти", Плевенска филхармония, Оркестър на Музикално–драматичен театър "Константин Кисимов" – Велико Търново, Симфониетите от Враца и София, Русенска филхармония и Международен фестивален оркестър.
"За първи път имаме и оркестър от Северна Македония оркестър "Профундис" - един камерен състав, в който ще има солист и българин, а това е Маргарита Калчева, която ще солира този концерт на 7 юни. Ето това са примерите как "Софийски музикални седмици" събира култури, музиканти, композитори и вади на сцената неща, които за пръв път се случват тук. Мотото е "Юбилеи и годишнини", каза проф. Георгиев.
На 24 май Музикалното училище "Любомир Пипков" ще има концерт със своите състави в Зала "България". Ще се отбележат и годишнини от рождението на Антон Брукнер (200 г.), Бедржих Сметана 150 г. Арнолд Шонберг, Густав Холст, Йозеф Сук, 125 г. Панчо Владигеров и Франсис Пуленк, 120 г. Любомир Пипков и Национално музикално училище "Любомир Пипков", 110 г. Борис Христов, 100 г. Константин Илиев, Георги Тутев, Илия Темков, Катя Попова, Луиджи Ноно, 90 г. Георги Робев, Иван Спасов, Васил Казанджиев, 75 г. Александър Кандов, Божидар Спасов, Пламен Джуров, Филип Павлов, Румен Бальозов, 70 г. Сузана Клинчарова.
На 26 май ще бъдат представени нови компактдискове на фамилия Владигерови, Албена Врачанска, Кремена Оксенкруг, Атанас Кръстев и Мартина Табакова, Ромен Гариу и Даниела Дикова и др. Ще се състои и представяне на книги на Диана Данова-Дамянова, Снежана Врангова, Филип Павлов и др., както и майсторски класове и семинари на Сузана Клинчарова, Иван Янъков, Гудрун Сидоние Отто, Валентин Пейчинов, Людмил Ангелов.
Ще има и световни премиери на творби от Албена Врачанска, Александра Карастоянова-Хермелин, Александра Фол, Александър Кандов, Асен Аврамов, Атанас Атанасов, Благовеста Константинова, Божидар Спасов, Васил Казанджиев, Виктор Илиев, Георги Арнаудов, Йордан Гошев, Красимир Тасков, Ксавие Желабер, Мануела Бончева, Марк Шемие, Михаил Пеков, Марин Големинов, Пламен Джуров,Петър Керкелов, Румен Байрактаров, Сабин Леви, Теодосий Спасов, Филип Павлов, Цветан Добрев, Чико Мело.
"Публиката ако се доверяваме на нейния вкус и желание иска да слуша най-вече Чайковски и Бетовен, това е доказано в световен план. В топлистата на стоте най-слушани композитори те са начело. По всяко време на всеки концерт може да се слуша Бетовен, това са "брашняни чували", както се казва", отбеляза проф. Георгиев.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...