"Хубаво е наистина да можем да празнуваме това, че между държавите, които са вътре в ЕС сега не е избухвала война от края на ВСВ. Виждаме, че не е задължително това да е вярно и за останалата част от континента. За съжаление войните покрай разпада на Югославия и сега агресията на Русия в Украйна, това са все трагедии, които не са се случвали между държавите членки. И затова е важен ЕС и е важно сега да си го повтаряме и е важно да го осъзнаваме, че всъщност той носи мир и просперитет на неговите граждани. Факт е и, че и за българите като част от голямото европейско семейство, просперитетът за мен лично в България е очевиден в последните 13 години откакто се завърнах тук. Разликата е голяма спрямо времето преди членството на България в ЕС", отбеляза той.
По думите му мобилността е все по-голяма и все повече хора се завръщат в страната ни. Освен това хората много по-лесно се активизират за каузи и могат да влияят на решенията, които се вземат в Европейския парламент.
"През 2004 година се присъединиха 10 държави, а сега се навършват точно 20 години и заедно с колегите от Европейската комисия (ЕК) в България организираме концерт заедно с посолствата на Кипър, Полша, Чехия, Словения, Словакия и Унгария. Той ще бъде пред Националната галерия и там ще има сцена, на която съответно от 17:30 ч. ще започне програма с изпълнение на детски хор "Пим-Пам", които ще изпълнят българския и европейския химн и след това ще минат и тези шест държави, които изброих. Ще имат представители на жанрове от различни сценични изкуства, така, че ще бъде много интересно. И да не забравяме нещо много важно - ние също ще бъдем там и ще можем да си говорим за европейски избори и за каквото му е интересно на човек. Ще има и храна и напитки, които ще са с благотворителна цел и те не са безплатни. Колегите от посолствата ще имат храни и напитки от своите страни, а приходите ще отидат за благотворителност", каза Стойчев.
Той посочи, че в някои от градовете комуникационно по-лесно се организират събития, а до момента само в два областни града не са провеждани събития. След началото на 3D мапинга през 2016 година пред двореца сега отново ще се проведе там за трета година в рамките на Фестивала на светлините Lunar.
"През годините направихме такъв протофестивал в Пловдив, когато Пловдив беше европейска столица на културата. Просто беше в по-малък мащаб, опитахме, хареса ни и това беше идеята да се разраснем и дай Боже някой ден да станем като Фестивала на светлините, който всъщност е бранд, съществуващ в няколко държави. В Берлин привлича десетки милиони туристи и посетители, а миналата година за четирите дена в София привлякохме над половин милион. Факт е, че идват хора от чужбина, специално за да видят тези творби, които ще бъдат представени в следващите 4 дена в София", сподели той.
Стойчев посъветва хората да ползват градския транспорт и метро, за да се избегнат задръстванията около инсталациите. Днес, 9 май е първата вечер и творбите ще продължават до полунощ, а последният ден е неделя. Той отбеляза, че София става все по-европейски и пулсиращ и зелен град с живот в него.
"Хубаво е да се сетим какво е било преди да влезем в ЕС, да си даваме сметка какво сме постигнали бидейки част от него и е хубаво да си даваме сметка, че това не е даденост. Ние трябва да бъдем активна част от него, за да продължи да го има и за да продължи да се развива положително ЕС и България като част от него, и да защитаваме тези достижения, защото те могат много лесно да бъдат загубени", каза Стойчев.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..