Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Денят на Европа и мирът

Теодор Стойчев е ръководител на Бюрото на Европейския парламент (ЕП) в България. По случай 9 май, Денят на Европа той беше гост в предаването "Радиокафе". Стойчев сподели, че обединението на европейските държави в Евросъюз е цяло чудо, въпреки противоречията, противопоставянето и войните, които те са имали помежду си в исторически план.

"Хубаво е наистина да можем да празнуваме това, че между държавите, които са вътре в ЕС сега не е избухвала война от края на ВСВ. Виждаме, че не е задължително това да е вярно и за останалата част от континента. За съжаление войните покрай разпада на Югославия и сега агресията на Русия в Украйна, това са все трагедии, които не са се случвали между държавите членки. И затова е важен ЕС и е важно сега да си го повтаряме и е важно да го осъзнаваме, че всъщност той носи мир и просперитет на неговите граждани. Факт е и, че и за българите като част от голямото европейско семейство, просперитетът за мен лично в България е очевиден в последните 13 години откакто се завърнах тук. Разликата е голяма спрямо времето преди членството на България в ЕС", отбеляза той.

По думите му мобилността е все по-голяма и все повече хора се завръщат в страната ни. Освен това хората много по-лесно се активизират за каузи и могат да влияят на решенията, които се вземат в Европейския парламент.

"През 2004 година се присъединиха 10 държави, а сега се навършват точно 20 години и заедно с колегите от Европейската комисия (ЕК) в България организираме концерт заедно с посолствата на Кипър, Полша, Чехия, Словения, Словакия и Унгария. Той ще бъде пред Националната галерия и там ще има сцена, на която съответно от 17:30 ч. ще започне програма с изпълнение на детски хор "Пим-Пам", които ще изпълнят българския и европейския химн и след това ще минат и тези шест държави, които изброих. Ще имат представители на жанрове от различни сценични изкуства, така, че ще бъде много интересно. И да не забравяме нещо много важно - ние също ще бъдем там и ще можем да си говорим за европейски избори и за каквото му е интересно на човек. Ще има и храна и напитки, които ще са с благотворителна цел и те не са безплатни. Колегите от посолствата ще имат храни и напитки от своите страни, а приходите ще отидат за благотворителност", каза Стойчев.

Той посочи, че в някои от градовете комуникационно по-лесно се организират събития, а до момента само в два областни града не са провеждани събития. След началото на 3D мапинга през 2016 година пред двореца сега отново ще се проведе там за трета година в рамките на Фестивала на светлините Lunar.

"През годините направихме такъв протофестивал в Пловдив, когато Пловдив беше европейска столица на културата. Просто беше в по-малък мащаб, опитахме, хареса ни и това беше идеята да се разраснем и дай Боже някой ден да станем като Фестивала на светлините, който всъщност е бранд, съществуващ в няколко държави. В Берлин привлича десетки милиони туристи и посетители, а миналата година за четирите дена в София привлякохме над половин милион. Факт е, че идват хора от чужбина, специално за да видят тези творби, които ще бъдат представени в следващите 4 дена в София", сподели той.

Стойчев посъветва хората да ползват градския транспорт и метро, за да се избегнат задръстванията около инсталациите. Днес, 9 май е първата вечер и творбите ще продължават до полунощ, а последният ден е неделя. Той отбеляза, че София става все по-европейски и пулсиращ и зелен град с живот в него.

"Хубаво е да се сетим какво е било преди да влезем в ЕС, да си даваме сметка какво сме постигнали бидейки част от него и е хубаво да си даваме сметка, че това не е даденост. Ние трябва да бъдем активна част от него, за да продължи да го има и за да продължи да се развива положително ЕС и България като част от него, и да защитаваме тези достижения, защото те могат много лесно да бъдат загубени", каза Стойчев.  

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В Ропотамо

Хармонията на подводния свят

Ивелина Петкова, археолог в Центъра за подводна археология - Созопол за тишината на дъното: " Долу, където е тишината, сме само ние и това, което правим. Тишината на морето. Налягането прави лек шум в ушите, понякога си говорим под вода, но не е добър вариант. Гледаш какво правиш и какво има. В южния китенски залив разкопаваме второ корабокрушение...

публикувано на 07.07.24 в 13:15

Има защо да сме заедно

Младежки арт-фестивал Солинария в Созопол в поредната съвместна продукция с Радио Бургас, също и на вълните на Програма "Христо Ботев": "Родена съм и съм израснала тук. Магичната душевност запленява. детството тук е емоция, Созопол подарява невероятни лета. Всеки опитал дамгите се влюбва в този сладък десерт. Все още сме млад фестивал и търсим още..

публикувано на 07.07.24 в 11:44
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59