Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чатботът Краси ще упътва посетителите на Софийския фестивал на науката

От 9 до 12 май 2024 г. в София Тех Парк

Снимка: Радио София

14-ото издание на Софийския фестивал на науката ще се проведе от 9 до 12 май 2024 г. в София Тех Парк. Фестивалът предлага достъпни и забавни събития, които разкриват как чудесата на науката и най-новите проучвания от целия свят обогатяват живота ни, обясняват познатите явления от ежедневието ни и носят надежди за бъдещето на човечеството. Организатор на събитието е Фондация "Красива наука", като от утре посетителите ще мога да си общуват с Краси, умния чатбот на фестивала, за да получат информация или упътване. Той е създаден от Елица Стоилова.

Софийският фестивал на науката е празненство на науката и технологиите, с представяния на водещи български и световни учени, дискусии, демонстрации, интерактивни работилници за ученици и възрастни, интердисциплинарно представяне на взаимодействието между наука и изкуство. Подробности разказа Елица Стоилова.

"Проектът за Краси е много интересен, защото е един от необикновените проекти на нашата платформа. В повечето случаи чатботовете с изкуствен интелект се възприемат като ботове за клиентско обслужване или за маркетинг и продажба, за редовни бизнеси свързани с различни продукти и услуги. Има и по-специфични ботове, като например такъв на железарски магазин, или на университет, или на библиотека. Краси е интересен с това, че всъщност е първият чатбот на нашата платформа за такова събитие и работим с предположение какво ще им е интересно на потребителите да попитат. В дадения момент Краси може да дава информация за отделни събития от типа на това в коя зала ще се проведе, от колко часа, за какво става въпрос в събитието, кой е лектор. Това е огромно количество информация, защото самият фестивал има над 60 събития и 21 работилници за деца в рамките на 4 дни. Някои се повтарят повече от един път, както например са работилниците, над 120 лектора участват, освен това има книжарница за научна литература, има научен панаир. Страшно много са в София Тех Парк и едновременно с това са разхвърляни в много зали и локации", отбеляза тя.


Освен това той дава информация за цялата логистика и транспорта, като тази година на Краси му предстоят и други фестивали. Софийския фестивал на науката е първият фестивал, на който има чатбот. Технологията не е нова, но донякъде организаторите не се сещат, че по този начин могат да улеснят потребителите да преживеят по-пълноценно фестивала, заяви Стоилова. Образът на Краси е генериран от изкуствен интелект специално за Софийския фестивал на науката.

"За младите поколения това е естествен начин за комуникация и донякъде използването на аватари в чатботовете скъсява дистанцията. Забелязваме, че вече е тренд сред клиентите на нашата платформа да използват изкуствен интелект за да генерират специфичен, уникален аватар за своя чатбот. Така, че Краси се присъединява към компанията на уникални аватари създадени от изкуствен интелект", сподели тя. По думите ѝ чатботът на НБУ е бил първият в България за образователна институция, а от университетска библиотека от Хонконг са проявили интерес към чатбота на Варненската библиотека.

"Компании в Азия, които работят с чуждестранни клиенти имат нужди от европейски тип, от този тип чатбот", каза Стоилова. Тя посочи, че AI навлиза и в журналистиката и има набор от инструменти, които отлично се справят с корекция и рециклиране на информация от един в друг формат и хората, които работят в медиите трябва да ги познават, за да са актуални.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Метрото продължава да работи с допълнителни влакове по всички линии

Метрото продължава да работи и на 19 май 2025 г., съобщиха от пресцентъра на столичния “Метрополитен”. В понеделник, 19 май т. г, ще продължат движението си допълнителни влакове по линии 1,2 и 4, както и допълнителни мотриси по линия 3. Остават в сила и намалените интервали на движение на влаковете по всички линии на метрото. Общинското дружество няма..

публикувано на 19.05.25 в 09:17
Южният парк в София

Всички паркове и градини в София вече са обработени срещу кърлежи

“Стараем се да използваме възможно най-съвременните подходи. Тази година Столичната регионална здравна инспекция ни даде своите предписания за започване на обработките на зелени площи възможно най-рано, тъй като времето за втора поредна година е сравнително по-топло в сравнение с други години. Всички обработки срещу ларви на комари, кърлежи и гризачи..

публикувано на 19.05.25 в 09:03
Елисавета Станчева

Да намерим времето на нашата свобода

Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..

публикувано на 18.05.25 в 11:49
Три тенора…и още нещо с Михаил Михайлов и Юрий Николов

Три тенора…и още нещо: "непрекъснато си помагаме и предизвикваме!"

Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...

публикувано на 18.05.25 в 11:07

Като засвири оркестър в града, значи идва празник

Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..

публикувано на 18.05.25 в 10:21

Софийски разкази - арх. Пенчо Койчев и Съдебната палата

Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век?  Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..

публикувано на 17.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..

публикувано на 17.05.25 в 15:00