Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стартира национална кампания за пътна безопасност "Написах ти писмо"

Нарушителите на пътя заедно с фиша вече ще получават писма от близки на загинали в ПТП

Румен Иванов

От днес започва националната кампания за пътна безопасност "Написах ти писмо", която цели да накара хората да се замислят, как точно подхождат, когато се качват в автомобила, тъй като в същността си той представлява една тежка машина, движеща се с много бърза скорост. Той служи не само да стигане от точка „А“ до точка „Б“, но когато не бъде управляван правилно, би могъл да отнема и човешки животи. Хората, които често карат с превишена скорост да бъдат жегнати емоционално, за да се замислят преди отново да го направят, посочи Румен Иванов - един хората, които следят за тази кампания, заедно с тези, които са загубили близки, майки, загубили своите деца.

"Вместо да форсирате автомобилите си, правейки се на силни мъже, дарявайте кръв ако желаете, даже и когато не е нужно и не се налага, силата много повече си личи“, отправи своя апел Румен Иванов, самият той дарил кръв за приятел в беда.

Идеята за кампанията "Написах ти писмо" се заражда преди 14 месеца, когато група хора в един офис попадат на поредната новина за убийство на пътя. Когато не спазваш правилата, прекрачваш границите, създадени за да пазят живота, хората. Тогава все едно си извадил пистолет и стреляш напосоки…

"И си казахме  - докога? България е толкова малка страна, но с толкова много агресивни хора зад волана“, разказва Румен Иванов. Замисляйки се как и дали въобще това може да се промени, те решават да акцентират върху емоционалната струна в душата на всеки човек, да покажат наяве най-голямата болка, която някой може да усети при един трагичен случай. „Написах ти писмо“ е кампания, в която писма, написани лично от семействата на деца и младежи, загинали на пътя, ще бъдат изпращани заедно с електронните фишове за превишена скорост до нарушителите на Закона за движението по пътищата в цялата страна.

Инициативата стартира с 36 000 копия на ръкописите, които ще бъдат прикрепени към глобите, които държавата изпраща по пощата. Чрез писмата, написани специално за кампанията, роднините на жертвите се обръщат както към хората, които им липсват най-много, така и към онези, които могат да причинят подобна загуба и на други семейства. Инициаторите на кампанията са осигурили и аудио формат на писмата. В звуковия файл ще чуете трогателното писмо на майката на Филип, който само на 14 години бе убит на пешеходна пътека в София. В писмото тя посочи липсата на справедливост и безнаказаност като фактори, които възпрепятстват спазването на правилата за движението по пътищата, които самите ние сме неспособни да регулираме, а те са прости: Не сядай зад волана, когато си пил! Не увеличавай скоростта!

"Хората, които са безразсъдни зад волана, не живеят във вакуум. Те също имат близки, които биха могли да предотвратят риска на пътя, като се опитат да ги спрат, когато прекалено самоуверено се качват в автомобила – „Не се качвай, пил си, спри!“ Можете да ги дръпнете, да им вземете ключовете, дори да се скарате с тях за известно време, но би било по-добре, отколкото на пътя да направят нещо глупаво със себе си или с някой друг", апелира Иванов.

Кампанията "Написах ти писмо“ стартира в навечерието на най-натоварения сезон за движение по пътищата и непосредствено преди лятната ваканция на учениците, когато рискът от катастрофи е най-голям.

Българското национално радио е медиен партньор на кампанията.

Чуйте разговора на Даниел Ненчев с Румен Иванов в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51
Албена Попова и Северина Митева

Всички гледни точки в среда на доверие

Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..

публикувано на 10.05.25 в 09:54
Биляна Савова

Биляна Савова разказва какво не знаем за мозъка

Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..

публикувано на 09.05.25 в 20:13