Най-старата минерална баня в София е застрашена не само сградата, но и минералната вода изобщо, поради строителство в близки имоти.
Не е извършен ежегоден хидрогеоложки монторинг, за да се установи дали строителството на търговски комплекс наблизо не е увредило трайно находището.
А самата баня, която е най-старата в София, датираща от времето на Османската империя, оцеляла над 350 години, днес я грози разрушаване, поради разширението на бул. "Цар Борис III" по Общия устройствен план (ОУП).
На състоялата се Кръгла маса по темата, залата на Читалище "Братя Миладинови" в квартала беше препълнена от граждани, общински съветници, районният кмет, представител на съ-собственика на имота - Специализирани болници за рехабилитация (дружество към МЗ) и представител на инвеститора за съседен имот.
Банята стои затворена вече много години и въпреки волята на гражданите на квартал Княжево, както и на всички радетели за запазването на този ресурс в града ни, сякаш няма изгледи нещо да се случи.
Група активни граждани от сдружение "Княжевецъ" от години се опитват да свържат хора и институции, за да се намери решение на проблема. Освен ангажираността на хората, от ответната страна няма кой знае какви дадени обещания. Припомняме накратко, тъй като темата неведнъж е присъствала в нашия ефир – собственикът на Банята към момента няма възможност и средства да я поддържа, за да бъде отворена за благото на гражданите.
Преди години бяха направени опити сградата да бъде прехвърлена за управление към общината, но същата не се съгласи. Тъй като самата сграда е културна ценност, самоотвержени хора все още се опитват да намерят решение. На дневен ред отново е прехвърлянето на собствеността, но при различни условия. За новостите по казуса разказаха Любо Стефанов и юристът Лили Чолакова от сдружение "Княжевецъ".
Рисковете около Княжевската минерална баня се увеличават.
"Имаме ново развитие и то е свързано с един терен в близост до банята. Конкретно става въпрос за инвестиционно намерение в този имот и притеснително е, че става въпрос за високо строителство – до 26 метра максимална височина, и дълбоки основи до 28 метра, или по-скоро възможност за такива", посочи Любо Стефанов, позовавайки се на отговор на Басейнова дирекция.
"Разстоянието между този бъдещ инвестиционен проект на бъдеща жилищна или офис сграда е отстоящ само на 8 метра от сондажа на банята", допълни той.
"При този случай би трябвало да се направят специални хидрогеоложки проучвания, които обаче не са направени, още повече, че Басейнова дирекция не е взела предвид каптажа на извора, преди да даде положително становище за строеж на такава сграда. Без минерална вода няма баня, а дори да я нямаше банята, минералната вода е една абсолютно държавна ценност и трябва да остане такава. Когато има дори най-малък риск за нея, това трябва да е водещ обществен интерес", подчерта Стефанов.
"За да сме сигурни, че изворът няма да пострада под никаква форма, трябва да изчакаме Басейнова дирекция да направи един много сериозен анализ, въпреки даденото положително становище", каза още той. По думите му при инвеститора нещата са абсолютно изрядни.
Доколко е възможно стопанисването на банята да бъде прехвърлено от Специализирани болници по рехабилитация (СБР) към общината?
Юристът Лили Чолакова посочи, че срещата, на която са присъствали общински съветници вносители на доклад в Столичния общински съвет за промяна на собствеността, както и представители на политически партии е била ползотворна и са изяснени доста неща.
Общинските съветници вече са входирали този доклад в Столичната община и той следва да бъде разгледан от Общинския съвет, с предложение за прехвърляне на собствеността, придобиването й от СБР към МЗ, каза още тя.
Чуйте повече подробности в разговора на Антония Каменичка в звуковия файл.
През днешния ден облачността ще бъде разкъсана, над Централна България и Горнотракийската низина - предимно значителна, ниска слоеста и на отделни места ще превали слаб дъжд, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. След обяд облачността ще намалява до предимно слънчево време. Ще духа слаб северозападен, в източната половина от..
Платформата “Анкети за учене” е първият инструмент в България, позволяващ на учителите да провеждат с учениците си апробирани анкети, да проследяват напредъка на възпитаниците си и да сравняват уменията им с уменията на връстниците им от цялата страна. За първите 8 месеца от съществуването й над 400 училища и 1000 учители я използват..
“Нощ на театрите“ е очаквано любимо събитие, което ще се случи през ноември. За неговото XII издание “Изправени пред сянката си“, разказаха Дарин Ангелов и Мария Панайотова, които гостуваха в предаването “Добър вечер, София“. Всяка година екипът се стреми събитието да протича по-различно, по-нестандартно. “Именно това ги провокира всяка..
Повече студенти и по-висок облагаем доход на висшистите в България отчита 14-то издание на Рейтинговата система на висшите училища. Данните бяха представени от Министерството на образованието и науката, като в проучването са включени 51 акредитирани висши училища, предлагащи обучение в България в рамките на 52 професионални направления. Целта на..
По повод 130-годишнината от създаването на организирано журналистическо движение в България, в градинката "Кристал" беше открита фотоизложба. Акцентът в експозицията е богатата история на Съюза. През юбилейната 2024 г., Съюзът на българските журналисти организира различни прояви, посветени на годишнината, каза пред Радио София Ивайло Диманов..
Здравният и СПА секторът разработват план за развитие на медицинския туризъм в България. Това е обсъдено по време на бизнес закуска на тема "План за развитие на здравния туризъм с фокус медицински туризъм". Сред обсъжданите теми са програмите за превенция и профилактика на здравноосигурените българи, развитие на медицинския туризъм и позициониране на..
За първи път броят на вписаните строителни компании в поддържания от Камарата на строителите в България Централен професионален регистър доближава 7500. Към 9 септември 2024 г. фирмите в него са 7462, от тях български са 7417, а 45 – чуждестранни. Данните са от последния икономически отчет на сектора, който браншовата организация пусна в..