Димитър Рангелов, разказва за неговото изобретение – разследващо куче робот:
"Роботиката е лично моя страст от 8-9 клас. Магистратура и все напред, близо 12 години. Тя е в моето портфолио - технологии, наркотици, убийства, експлозиви. Хората обичат криминалета - филми, книги. За съжаление, истината си е истина. Моята докторантура е свързана с разрешаване на случаи с електрически нос, изкуствен интелект и подобни технологии.
Ползваме различни - 3Д реконструкции, геймификация, можеш с VR сетове да разрешаваш случая извън местопрестъплението. Започнахме с нетолкова добра резолюция и за една година сме в HD. Досега малко технологии са го позволявали. Опитваме се да ги качим на роботизирана платформа. Нашата камера не е 80 хиляди евро, а 1000, времето за заснемане и обработка е също много по-кратко. Събираме цялата информация от въздуха, правим и аудиоанализ. Генерираме с ИИ възможни сценарии.
Започваме от цялостния анализ. За съжаление, по-възрастните се опират само на опита си. Даваме им евтин и ефикасен инструмент. Реално местопрестъплението не е статична среда, времето за разследването му е от изключителна важност. Личната ни цел е да успеем да съберем платформа за около 10 хиляди евро и после да намаляваме цената. Ние сме научна група, част от полицейска академия и университет. Средната ни възраст на тези, които се занимаваме с технологии, е 25, на цялата група е 35 г.
На събитието "Човек срещу машина" на Ratio, което не е състезание, нито борба, ще покажа как машината помага на човека. Имаме цялостната разработка, която да се използва от човек. Но другият вариант е да се сложи на робо-куче или на колесна платформа, за да се установи безопасността на местопрестъплението.
Трябва да се гарантира безопасността на разследващите. Не винаги всичко е наред, целта е да имаме робот с устройство. Човекът го управлява, решенията са на следователя. Като се установи, че е безопасно, човекът взема устройството и влиза сам. Целта е да имаме практически действия, а не да имаме прекрасни играчки."
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..