Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще върнат ли полигоните в обучението на шофьорите?

Снимка: Радио София

За това какво може да се направи за безопасността по пътищата заради зачестилите инциденти и как трябва да протича обучението на водачите говори Росен Рапчев, експерт в Държавна агенция безопасност по пътищата. По думите му пътнотранспортните произшествия са случайни събития, които не са планирани.

"Всеки смята, че със своите действия той прави всичко необходимо за да се чувства комфортно. Но правилата за движение по пътищата са създадени затова не просто за дискомфорт, или някой да се страхува от глобите, а напротив - те трябва да направят една хармония и едно разбирателство между хората. Тук е проблемът, който аз съм изключително много притеснен да го видя, че има различни кампании, които са много добри, които акцентират много добре за проблемите в пътната безопасност за това, което ние трябва да направим като граждани на това общество, за да сме по-добри на пътя. Да сме толерантни, много често използваме тази дума, но все по-малко си мисля, че хората я разбират", каза Рапчев.  

Той посочи, че в социалните мрежи такива кампании почти не се посещават, а в същото време един клип на някой, който се движи със скорост над 250 км. ч., или прави някакъв дрифт в населено място и два милиона души го последват. Това е повод да се работи във възпитанието на хората и ценностите, които изповядва едно общество.

Провеждат ли се по стар начин шофьорските курсове?

"Не само в България младите шофьори излизат напълно несигурни и неподготвени. Защото е клише да се смята, че ние сме най-лошите в Европа, напротив - навсякъде хората сме едни и същи. Хората по един и същ начин възприемат тематиката и всичко, което е около тях. Според мен обкръжаващата среда е основната, тя е въздействащата. Когато в обкръжаващата среда имате различно поведение, вие се стремите да следвате това поведение", сподели той.  


По думите му има предложение от Държавна агенция безопасност по пътищата и е заложено и в Националната стратегия за безопасност на движението по пътищата да се завърне обучението на полигоните, но това е една сериозна инвестиция. От началото на 2024 година спрямо миналата има голям ръст на инцидентите с пешеходци, което е една тенденция. Той акцентира на това, че пешеходецът е уязвим участник в движението и призова пешеходците да не пресичат неправилно, но и дори да са на пешеходна пътека да спрат и да се огледат.

"Още през 2021 г. съвместно с МОН разработихме концепция, която се базира на учение в челия живот, не само за децата. Хората да се обучават в предприятията, работодателите да прилагат мерки, с които да запознават своите служители с нововъведенията в законите, с правилата. Най-елементарните правила", отбеляза Рапчев. Той добави, че контролът се засилва, става все по-добър, но дори в европейски мащаб никога не се е залагало само на него. Тази система няма да има този ефект, ако не се инвестира в щадяща инфраструктура.

Относно реорганизацията на центъра на София Рапчев отбеляза, че са получили документите за изграждане, които ще бъдат разгледани. Защото по думите му не всичко е рисуване на маркировка, а трябва да има изследване какви са потоците на движение, къде ще има нови улици и др.

"Много експерти се изказаха по този въпрос и не искам да коментирам тяхното мнение. Искам да кажа, че последните 10-15 години във всичките големи европейски градове целта е да се намали скоростта и градовете се планират особено с централната част се планират не за автомобилите, а за хората. Това е и световната тенденция", отбеляза той.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Незаконно сметище тормози жителите на гр. Елин Пелин

Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..

публикувано на 28.11.24 в 17:55

Младежи ще се борят с фалшивите новини в новаторския проект MediaWise

Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..

публикувано на 28.11.24 в 16:56
Продуцентът Дилян Калчев и режисьорът Даниел Ненов

"Чистота или смърт" - историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност

Документалният филм  "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях.  На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..

публикувано на 28.11.24 в 16:55

Защо Младежкият конкурс за нова песен е нужен на младите музиканти и публиката?

Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите .  Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..

публикувано на 28.11.24 в 16:07
Албена Ненкова с книгата(-те) в ръце

900 страници за подаръците е "книгата на живота" на Габриела де Лука

Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ  може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..

публикувано на 28.11.24 в 14:54

Евгения Кринчева-Jenyka представи нови песни, записва без умора

В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..

публикувано на 28.11.24 в 13:36

Актуализацията на бюджета на София отпадна от дневния ред на СОС

Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..

публикувано на 28.11.24 в 13:14