Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

София е изостанала по много параметри и има да наваксва, смята зам.-кметът по транспорта Илиян Павлов

По думите му, нападките към новата организация на движение в центъра на София могат да се обяснят с това, че сме в предизборна кампания

Снимка: Ерол Емилов

В четвъртък излезе решението на Административния съд, с което се спират промените в движението в центъра на София.

Пред Радио София зам.-кметът по направление “Транспорт и градска мобилност“ в Столичната община Илиян Павлов обясни, че тъй като решението на съда е излязло късно снощи, той все още не се е запознал с мотивите.

„В днешния ден ще се запозная с мотивите на съда и тогава ще мога да коментирам“, каза Павлов.

Той добави, че в момента тече преброяване на велосипедистите, пешеходците и автомобилите по булевардите с въведена нова организация на движение. Предстои да бъде създадена работна група с различни експерти, които ще наблюдават данните и ако има нещо притеснително да бъде отстранено, обясни зам.-кметът и добави, че при представянето на проекта преди 4 години е имало подобно преброяване.

„Тази реорганизация попада не случайно в много от стратегическите документи и планове на общината и е доказано от експерти, че е нужна. Това е една трансформация добре позната на запад, т.е. да се даде предимство на пешеходците, градския транспорт, на велосипедистите и чак тогава на автомобилите, тъй като централните пространства и улици са доста ограничени. София е много изостанала не само във велосипедния транспорт и неговата свързаност, но и в решаването на по-големите проблеми като паркирането. И виждате, че тази година отделихме милиони за паркинги. София е много изостанала по много параметри и няма как да изчакаме едното, за да се случи другото или второ, за да се случи трето. Успоредно трябва да вървят много процеси. Наистина ще има някакво неудобство“, поясни Илиян Павлов.

По думите му, проектът за реорганизация на движението в центъра на София е балансиран. Той изтъкна, че никъде не се забранява паркирането, въпреки че на булеварди от първостепенната мрежа е забранено да има паркиране.

„Не знам точно какво се бърка, може би ще се обясни най-лесно с това, че сме в предизборна кампания“, заключи Илиян Павлов.

След като се запознае с мотивите на Административния съд, с които се спират промените в движението в центъра на София, се очаква през следващата седмица зам.-кметът по транспорта в Столичната община отново да гостува в Радио София.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Партнираме си със "Стейт ъф Грийн" в подобни интерактивни изложби с виар очила. С тази обикаляме България и показваме градове за хората. Затова ни е важно да я покажем и тук, на Лаго фест в..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50