Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марио Хосен, артистичен директор на фестивала разказва за Радио София

Европейски послания и концерти, които оставят диря – програмата на Варненско лято 2024

Снимка: Марио Хосен - Варненско лято

Две години делят най-старият музикален фестивал в България – Варненско лято, от отбелязването на 100-годишнината от неговото първо издание. Интересните моменти от тазгодишното издание разкрива артистичният директор на фестивала, цигуларят Марио Хосен, който само преди дни имаше концерт с Paganini ensemble  в Музикферайн във Виена.

"Изправили сме се и сме отправили поглед към 100 годишния юбилей на Международния музикален фестивал "Варненско лято". Това ни задължава да представим на публиката събития от наистина значим характер, които остават в паметта не само на ценителите, но и в историята на фестивала" – така дефинира той мисията на форума.

Откриването на Варненско лято е на 22 юни с "много интересна програма, в която ще присъства произведение на Патрик Дюър, което е специално написано за фестивала и е посветено на каузата на Обединена Европа. В тази творба ще чуем и мотиви, които ще ни припомнят, че макар и разделени като километри една от друга, европейските държави имат много свързващи елементи, които ни правят много съпричастни с факта, че имаме обща история и общ корен в музикалната история. Няма да издавам всичко, но в случая става дума за фигурата на Орфей."

Концертът е дирижиран от главния диригент на Симфоничния оркестър на БНР Константин Илиевски, а солист ще бъде пианистът Саркис Балтаян, който от години живее и работи в САЩ. Той ще изпълни Концерт във Фа от Гершуин.

Важен момент от програмата на фестивала е гостуването на Австро-унгарският оркестър "Йозеф Хайдн" – "един уникален европейски проект, в който две държави си подават ръка и правят съвместен оркестър. В случая правим и един реверанс към Унгарското председателство на Съвета на Европа (което започва на 1 юли). А с творбата на Патрик Дюър, за която споменах – той пък е белгиец и така отбелязваме и държавата, която в момента председателства ЕС. Така отправяме едно послание към другите европейски фестивали като им показваме, че обединени сме много по-силни и осъзнаването на този факт е ангажимент на всеки европейски гражданин. Като европейци ние принадлежим към една хилядолетна традиция, а бъдещето е в глобализацията. Това, макар и по един по-абстрактен начин, се усеща и в програмата на фестивала. Сред гостуващите оркестри е и камерният оркестър на Баварското радио със солист Адриан Йотикер, големият швейцарски пианист, носител на Първа награда от конкурса на ARD, емблематична фигура не само за швейцарската музика. Това е камерният оркестър на най-добрата филхармония в света, според последните проучвания, воден от първия концертмайстор на Баварското радио Радослав Шулц", разказва Марио Хосен.


Друг интересен акцент в програмата е ансамбъл Сирба, съставен от членове на Парижката национална филхармония. "Те са обединени от каузата класически музиканти да свирят музика от различни етноси – еврейска, арменска, циганска, етно музика от различни краища на Европа, при това в много интересни аранжименти. Това са едни музиканти, които знаят много добре какво и как се прави на сцената – такава музика, изпълнена от такива професионалисти прави нивото наистина фестивално. Такива се стремим да са концертите в рамките на "Варненско лято" – или премиерни, или уникални; да има нещо, което наистина ще остави диря в паметта на хората, които посещават тези концерти."

Бароковия модул, където ще гостува един от най-добрите италиански ансамбли за ренесансова и барокова музика – ModoAntiquo, ръководен от Франко Сардели, който е безспорният авторитет по отношение на музиката на Вивалди. "Той е човекът, направил най-задълбочени изследвания на неговата музика, непрекъснато, изследвайки архивите на Вивалди, той открива нови концерти. Наистина е изумително, че през XXI век можем да откриваме музика от гении, както е в случая Вивалди, която не е свирена и не е изследвана. И е много вероятно да има премиерни творби от Вивалди на концерта във Варна, това ще разберем буквално няколко дни по-рано" – добавя Марио Хосен.

Очаквайте втората част от интервюто на Лили Големинова с артистичния директор на фестивала "Варненско лято" – за останалите концерти в бароковия модул и за научния симпозиум, в който темата е музиката на композиторите от Дунавските държави.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работиха: Лили Големинова, Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В Ропотамо

Хармонията на подводния свят

Ивелина Петкова, археолог в Центъра за подводна археология - Созопол за тишината на дъното: " Долу, където е тишината, сме само ние и това, което правим. Тишината на морето. Налягането прави лек шум в ушите, понякога си говорим под вода, но не е добър вариант. Гледаш какво правиш и какво има. В южния китенски залив разкопаваме второ корабокрушение...

публикувано на 07.07.24 в 13:15

Има защо да сме заедно

Младежки арт-фестивал Солинария в Созопол в поредната съвместна продукция с Радио Бургас, също и на вълните на Програма "Христо Ботев": "Родена съм и съм израснала тук. Магичната душевност запленява. детството тук е емоция, Созопол подарява невероятни лета. Всеки опитал дамгите се влюбва в този сладък десерт. Все още сме млад фестивал и търсим още..

публикувано на 07.07.24 в 11:44
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59